Koronawirus

Filtruj po typie dokumentu:

Nowość

Ważne dla pracodawców: są wyjaśnienia PIP w związku z koronawirusem

wyjaśnienia PIP

Czy pracodawca może nie dopuścić do pracy pracownika, który wraca do pracy z pobytu w kraju objętym działaniem koronawirusa,  czy szef ma prawo wysłać na urlop pracownika wracającego z wypoczynku z regionu objętego koronawirusem? – poznaj odpowiedzi na te inne pytania przygotowane przez PIP.

Czytaj więcej »

Specjalna ustawa dotycząca koronawirusa już obowiązuje – sprawdź, na jakie uprawnienia mogą liczyć pracownicy

Uwaga! Koronawirus dotarł do Polski

Możliwość pracy zdalnej, dodatkowy zasiłek opiekuńczy - takie nadzwyczajne rozwiązania wprowadza specjalna ustawa z 2 marca 2020 r., która ma na celu podejmowanie działań minimalizujących zagrożenie dla zdrowia wywołane koronawirusem. Ustawa obowiązuje od 8 marca 2020 r.

Czytaj więcej »

Uwaga! JPK_VAT przesunięty na lipiec

koronawirus

Rząd wprowadzi pakiet osłonowy dla firm w związku z koronawirusem. Oznacza to m.in.: ulgi w należnościach, w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS, wcześniejsze zwroty VAT oraz przesunięcie z kwietnia na lipiec wejścia w życie nowego JPK_VAT. To nie jedyne zmiany.

Czytaj więcej »

Pomoc dla przedsiębiorców w związku z koronawirusem

Pomoc dla przedsiębiorców w związku z koronawirusem

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wielu polskich przedsiębiorców obawia się trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej. Dlatego Ministerstw Rodziny, Pracy i  Polityki Społecznej przygotowało dla nich informację, na jakie wsparcie mogą liczyć w zaistniałej sytuacji.

Czytaj więcej »

Sprawdź, jak zorganizować pracę zdalną w czasie koronawirusa

Sprawdź, jak zorganizować pracę zdalną w czasie koronawirusa

W związku z epidemią koronawirusa pracodawcy mogą tymczasowo, na podstawie zwykłego polecenia służbowego, zmienić miejsce pracy zatrudnionego pracownika. Skorzystaj ze wskazówek eksperta i sprawdź, jak to zorganizować. Mamy też wzór pisma w sprawie polecenia pracy zdalnej, który możesz pobrać.

Czytaj więcej »

Wzór

Wzór pisma w sprawie polecenia pracy zdalnej

W związku z koronawirusem wielu pracodawców decyduję się na to, aby część pracowników mogła pracować zdalnie. Sprawdź, jak przygotować pismo w sprawie polecenia pracy zdalnej.

Czytaj więcej »

Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły

W przypadku zamknięcia: żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły - do których uczęszcza dziecko, z powodu koronawirusa (COVID-19), ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat, będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy, za okres nie dłuższy niż 14 dni. Tutaj znajdziesz wzór oświadczenia.

Czytaj więcej »

Oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy

Osoba, która przekracza granicę państwową, ma obowiązek  odbycia obowiązkowej kwarantanny, która trwa 14 dni. Aby uzyskać świadczenie z tytułu choroby, osoba objęta kwarantanną składa Oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy. Dotyczy to osób, które odbywają obowiązkową kwarantannę po przekroczeniu granicy państwowej, która rozpoczęła się po 15 marca 2020 r. Oświadczenie należy złożyć w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia obowiązkowej kwarantanny

Czytaj więcej »

Porada

Jak liczyć 14 dni dodatkowego zasiłku opiekuńczego z powodu koronawirusa

Zasiłek opiekuńczy w związku z koronawirusem

Pytanie:  Jesteśmy płatnikiem zasiłków. Jak liczymy 14 dni dodatkowego zasiłku opiekuńczego z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat z powodu COVID-19? Czy są to dni robocze czy kalendarzowe? Pracownik złożył oświadczenie z datą od 12 marca do 25 marca, czy liczymy to jako 10 dni czy 14 dni? Z jakim kodem świadczenia przerwy wykazujemy zasiłek w dokumentach rozliczeniowych do ZUS?

Czytaj więcej »

COVID – 19: Co zrobić, gdy poradnia medycyny pracy nie działa a pracownikowi skończyły się badania okresowe

Pytanie:  Termin badań okresowych nauczycielowi mija 22 marca 2020 r., wydano skierowanie na badania lekarskie, jednak z uwagi na sytuację związaną z COVID-19 poradnia medycyny pracy nie przyjmuje pacjentów. Jakie czynności należy podjąć  w takiej sytuacji?

Czytaj więcej »

Praca zdalna jednego z rodziców – co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym w związku z koronawirusem

Pytanie:  Jeśli jedno z rodziców 2 dzieci do lat 8 otrzymało od pracodawcy polecenie pracy zdalnej (w domu), to czy drugi rodzic może w tym czasie wystąpić z wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku z zamknięciem szkoły? Małżonkowie prowadzą wspólne gospodarstwo domowe.

Czytaj więcej »

Zakład pracy zamknięty z powodu koronawirusa – co w tym przypadku z dodatkowym zasiłkiem

Pytanie:  Nasi pracownicy nie chodzą do pracy, ponieważ galerie handlowe zostały zamknięte. Zatem rodzic jest w domu, a pomimo to pracownice składają online wniosek o zasiłek opiekuńczy w związku z zamknięciem szkół i żłobków. Czy w tej sytuacji należy im się zasiłek, skoro nie chodzą do pracy? Jeżeli A wypłacimy taki zasiłek, to czy potem ZUS nie będzie tego weryfikował,  że zakład pracy był zamknięty a pracownik skorzystał ze świadczenia?

Czytaj więcej »

Pracownik w kwarantannie – sprawdź, na jakiej podstawie wypłacić świadczenie i w jakiej wysokości

Pytanie:  Mąż naszej pracownicy został skierowany na kwarantannę domową. Poinformował nas, że lekarz, który leczy męża skierował także i ją na kwarantannę. Na jakiej podstawie mam rozliczyć wynagrodzenie chorobowe/zasiłek? Czy pracownik powinien mieć zaświadczenie od lekarza o kwarantannie, czy może z sanepidu? Czy musi złożyć oświadczenie o kwarantannie? Czy zasiłek na kwarantannę jest płatny 100% czy też na ogólnych zasadach 80%?

Czytaj więcej »

Dokument do pobrania

Koronawirus a księgowość i płace

okładka

Jakie zmiany wprowadzi rząd, aby pomóc pracodawcom utrzymać zatrudnienie, a na jakie wsparcie mogą liczyć pracownicy? Jak przedsiębiorcy mogą zabezpieczyć się przed skutkami pandemii koronawirusa i jakie zmiany podatkowe wejdą w życie w najbliższym czasie? Poznaj m.in. odpowiedzi na takie pytania.

Czytaj więcej »
wiper-pixel