Koronawirus

Filtruj po typie dokumentu:

Nowość

Nowe ograniczenia dla przedsiębiorstw i obywateli od 28 grudnia do 17 stycznia

Nowe ograniczenia dla przedsiębiorstw i obywateli od 28 grudnia do 17 stycznia

Zamknięte hotele i stoki narciarskie, ograniczenia w funkcjonowaniu galerii i centrów handlowych, usługi gastronomiczne tylko na dowóz i na wynos oraz zakaz przemieszczania się w Sylwestra – to najistotniejsze zmiany i ograniczenia, jakie od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. będą obowiązywać na terenie całego kraju. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał premier Mateusz Morawiecki.

Czytaj więcej »

Jak w tym roku zorganizować firmową wigilię

Wigilia firmowa w czasach koronawirusa. Czy możliwa?

Święta za pasem, ale w tym roku będą one przebiegać w szczególnej atmosferze, pośród mnóstwa obostrzeń i ograniczeń związanych z nadal panującą i znów zwiększającą swój zasięg pandemią koronawirusa. Czy w pandemii zakazane jest  organizowanie jakichkolwiek spotkań firmowych związanych z nadchodzącymi świętami?

Czytaj więcej »

Tarcza 6.0 już opublikowana – na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy

Tarcza 6.0. Jakie wsparcie z tarczy branżowej

Zwolnienie ze składek ZUS za listopad, jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowego w wysokości 2.080 zł, dopłata dla przedsiębiorców w wysokości 2.000 zł do każdego miejsca pracy, w tym umowy zlecenie, czy też dotacja w wysokości do 5.000 zł – takie między rozwiązania zawiera opublikowana właśnie antykryzysowa tarcza branżowa. Od kiedy nowe przepisy?

Czytaj więcej »

Od stycznia 2021 roku ruszy kolejna tarcza PFR

Od stycznia 2021 roku ruszy kolejna tarcza PFR

W styczniu ruszy Tarcza Finansowa PFR 2.0. Z nowej tarczy skorzystają firmy m.in. z branży gastronomicznej, turystyki, kultury czy fitness. Warunki, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać wsparcie z Tarczy Finansowej PFR 2.0 różnią się w zależności m.in. od wielkości firmy oraz poziomu spadku przychodów. Na jakie wsparcie będą mogły liczyć firmy i jakie warunki trzeba będzie spełnić?

Czytaj więcej »

Tarcza branżowa już uchwalona – wsparcie dla określonych branż

kolejna tarcza dla barnż w trudnej sytuacji

Sejm uchwalił tzw. tarczę branżową. Celem projektu jest udzielenie wsparcia przedsiębiorstwom działającym w branżach, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z nowymi zasadami bezpieczeństwa. Dodatkowe świadczenie postojowe, zwolnienie ze składek ZUS, mikropożyczki to tylko część rozwiązań.

Czytaj więcej »

Porada

Odmowna decyzja dotycząca zwolnienia ze składek ZUS w związku z tarczą antykryzysową – czy możliwa zmiana decyzji

Pytanie:  Złożyłem wniosek dotyczący zaniechania płacenia składek za marzec kwiecień i maj. Deklaracje rozliczeniowe za kwiecień i maj zostały złożone 9 lipca. Z tego powodu otrzymałem decyzję odmowną za te dwa miesiące. Odwołanie do Prezesa ZUS również zostało rozpatrzone negatywnie (rozpatrzone przez jednostkę wojewódzką). W odwołaniu wskazałem na trudności z wysyłką przez program Płatnik i na chorobę osoby wysyłającej deklaracje. Proszę o informację, czy jest szansa uzyskanie pozytywnej decyzji.

Czytaj więcej »

W jakiej wysokości wypłacić wynagrodzenie pracownika na kwarantannie

Pytanie:  Pracownik dał mi oświadczenie, że przez tydzień przebywał na kwarantannie domowej. Czy wypłacam mu za ten czas pełne wynagrodzenie? Czy takie odręczne pismo wystarcza, czy ma mieć jakiś dokument z sanepidu, ZUS, czy od lekarza?

Czytaj więcej »

Na jakich paragrafach księgować zakup środków ochrony osobistej dla pracowników

Pytanie:  Jesteśmy jednostkami budżetowymi: domem pomocy społecznej, który świadczy całodobową opiekę, podległym pod powiat oraz szkołą podstawową podległą pod gminę. Na jakich paragrafach mamy księgować środki ochrony osobistej dla pracowników tj.: maseczki, przyłbice, rękawiczki w poszczególnych jednostkach.

Czytaj więcej »

Ekwiwalent za odzież a COVID-19. Czy wypłacić?

Pytanie:  Jak powinien być liczony ekwiwalent za odzież roboczą osoby, gdy nie było świadczonej pracy w terenie z powodu COVID-19? Chodzi o pracownika socjalnego, będącego w zarządzie zakładowej organizacji związkowej zwolnionej z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie (art. 31 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych) w wymiarze 2 godzin w miesiącu. Czy można go w ogóle nie wypłacić takiej osobie?

Czytaj więcej »

Nauczyciel na kwarantannie pracujący zdalnie – jakie wynagrodzenie mu przysługuje

Pytanie:  W trakcie odbywania kwarantanny przez nauczycieli nałożonej decyzją sanepidu, w szkole została wprowadzona nauka zdalna. Nauczyciele przebywający na kwarantannie wyrazili chęć prowadzenia zajęć. Jakie wynagrodzenie im przysługuję w takiej sytuacji? Za początkowe dni wynagrodzenie za czas choroby/zasiłek chorobowy, a od dnia wprowadzenia nauki zdalnej zwykłe wynagrodzenie? Czy za soboty i niedzielę również należy płacić wynagrodzenie za czas choroby/zasiłek chorobowy, czy zwykłe wynagrodzenie?

Czytaj więcej »

Wzór

Wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru świadczenia chorobowego na mocy ustawy z 7 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19

Podstawa wymiaru świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, przysługujących osobom, o których mowa art. 31zy13 ustawy antykryzysowej, za okres przed dniem wejścia w życie znowelizowanych przepisów, podlega ponownemu przeliczeniu, jeżeli świadczenie wypłacone na podstawie dotychczasowych regulacji okaże się niższe niż świadczenie ustalone zgodnie z nowymi rozwiązaniami. Przeliczenie podstawy wymiaru świadczeń następuje na wniosek świadczeniobiorcy (zatrudnionego).

Czytaj więcej »

RDZ - Wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek za marzec–maj 2020 r. (zwolnienie z opłacenia 50% należności dla firm zatrudniających od 10 do 49 osób)

W przypadku firm zatrudniających od 10 do 49 osób, zwolnieniem jest 50% łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej złożonej za dany miesiąc.

Czytaj więcej »

Wniosek o udzielenie pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy

Mikroprzedsiębiorca może starać się o mikropożyczkę. Starosta może, na podstawie umowy, udzielić ze środków Funduszu Pracy jednorazowo pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy, który prowadził działalność gospodarczą przed  1 marca 2020 r.

Czytaj więcej »

Ustawa

Dokument do pobrania

Ważne dla księgowych JSFP: Nowe terminy obowiązków sprawozdawczych

okładka

W związku z tarczą antykryzysową minister finansów przygotował rozporządzenie, które przesuwa obowiązki dotyczące sporządzania sprawozdań przez jednostki. Skorzystaj z praktycznego zestawienia nowych terminów.

Czytaj więcej »

Tarcza antykryzysowa 2.0 i 3.0. Praktyczny przewodnik, jak skorzystać ze wsparcia przewidzianego w rozszerzonej wersji tarczy antykryzysowej

okładka

Większa dostępność pożyczek dla mikroprzedsiębiorców, możliwość ponownego przyznania świadczenia postojowego, czy zwolnienie z 50% składek w przypadku płatników zatrudniających do 49 ubezpieczonych – takie rozwiązania wprowadziła tarcza antykryzysowa 2.0. Obowiązują już także zmiany wprowadzone tarczą antykryzysową 3.0.

Czytaj więcej »

Tarcza antykryzysowa obowiązuje  od 1 kwietnia 2020 r.  - na jakie wsparcie możesz liczyć

tarcza okladkaj

Odroczenie terminów podatkowych i sprawozdawczych, ulgi w składkach ZUS - takie rozwiązania daje tarcza antykryzysowa. Zobacz, na jakie wsparcie możesz liczyć i jak z niego skorzystać.

Czytaj więcej »

Koronawirus a księgowość i płace

okładka

Jakie zmiany wprowadzi rząd, aby pomóc pracodawcom utrzymać zatrudnienie, a na jakie wsparcie mogą liczyć pracownicy? Jak przedsiębiorcy mogą zabezpieczyć się przed skutkami pandemii koronawirusa i jakie zmiany podatkowe wejdą w życie w najbliższym czasie? Poznaj m.in. odpowiedzi na takie pytania.

Czytaj więcej »
wiper-pixel