PPK

Filtruj po typie dokumentu:

Nowość

Od 1 stycznia 2021 r. PPK objęło kolejnych pracodawców

PPK a umowa zlecenia. Czy tworzyć PPK?

Czy pracodawca, u którego wszyscy pracownicy złożyli rezygnację z PPK, ma jakieś obowiązki? Co jeżeli w firmie osoby pracują wyłącznie na podstawie umów zlecenia? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania.

Czytaj więcej »

O czym pamiętać, rozliczając wpłaty do PPK na liście płac

PPK na liście płac. Jak rozliczyć?

Wpłaty do PPK finansowane przez pracodawcę stanowią dla pracownika przychód, który powstaje w miesiącu, w którym wpłata do PPK faktycznie jest przekazywana do wybranej instytucji finansowej. Jak rozliczyć wpłaty do PPK i czy do podstawy PPK należy przyjąć również wartość bonów na święta (opodatkowane i ozusowane).

Czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2021 r. kolejne podmioty przystąpią do PPK – kiedy przyjmować rezygnację od pracowników

PPK od 1 stycznia 2021 r. Kiedy przyjąć rezygnację z PPK?

Kolejne firmy będą miały obowiązek przystąpić do PPK od 1 stycznia 2021 r. Czy już teraz przyjmować rezygnacje od osób zatrudnionych, które nie chcą przystąpić do pracowniczych planów kapitałowych, czy dopiero po nowym roku?

Czytaj więcej »

Kiedy firma nie ma obowiązku tworzenia PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe. Kiedy nie trzeba wdrażać/

Pracownicze Plany Kapitałowe są wdrażane etapami. Termin, w którym dany pracodawca zobowiązany jest do wprowadzenia PPK, jest uzależniony od liczby osób zatrudnionych u tego pracodawcy. Kiedy firma, w której wszyscy pracownicy złożą rezygnację może nie tworzyć PPK?

Czytaj więcej »

Wpłata do PPK finansowana przez pracodawcę. Kiedy staje się przychodem pracownika

wpłata do PPK

Już pod koniec listopada największe firmy będą naliczały i potrącały pierwsze wpłaty na PPK u uczestników programu. Osoby, które nie złożyły deklaracji o rezygnacji z oszczędzania otrzymają niższe wynagrodzenia, bo pomniejszone o wpłatę w części przez siebie finansowanej. Natomiast jeszcze mniej zobaczą na koncie w grudniu, gdyż pracodawca odliczy nie tylko kolejną wpłatę, ale także wyższą zaliczkę PIT od wpłaty pokrywanej przez pracodawcę, uiszczonej w grudniu na rzecz wybranej instytucji finansowej. Wiąże się to z momentem uzyskania przez pracownika opodatkowanego przychodu w postaci tej wpłaty. Sprawdź jak prawidłowo potrącić wpłatę na PPK, jak to ująć w liście płac.

Czytaj więcej »

Porada

Rezygnacja wszystkich pracowników z PPK – czy mimo to firma musi wdrożyć PPK

Pytanie:  Jestem firmą zatrudniającą 26 osób. Jeśli wszyscy pracownicy złożą rezygnację z PPK, to czy wówczas należy uruchamiać procedurę wdrożenia PPK w firmie? Do kiedy taka rezygnacja musiałaby być złożona przez pracowników, aby nie wdrażać PPK?

Czytaj więcej »

Czy pracodawca ma obowiązek wprowadzić PPK

Pytanie:  Jesteśmy spółką prawa handlowego, zatrudniamy między 20 a 49 osób na umowę o pracę. Czy możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia z obowiązku przystąpienia do PPK, w sytuacji gdy wszyscy pracownicy złożą deklarację o rezygnacji z przystąpienia do PPK?

Czytaj więcej »

Od kiedy należy pobrać pierwsze wpłaty na PPK

Pytanie:  Według stanu na dzień 30 czerwca 2019 r. zatrudnialiśmy więcej niż 50 osób, do PPK powinniśmy więc przystąpić od 1 stycznia 2020 r. Wynagrodzenie wypłacamy 10-go następnego m-ca. Czy potrącenie na PPK będzie dotyczyło wynagrodzenia za grudzień (wypłata wynagrodzenia 10 stycznia 2020 r.)? Czy za styczeń 2020 roku (wypłata w lutym)?

Czytaj więcej »

Składka na PPK od wynagrodzenia w styczniu 2020 roku – kiedy powstanie przychód

Pytanie:  Firma wypłaca pracownikom wynagrodzenia do 10. następnego miesiąca. Składka do PPK finansowana przez pracodawcę od wynagrodzenia za listopad wypłaconego w grudniu powinna być odprowadzona do PPK do 15 stycznia. W związku z powyższym pracownik uzyska z tego tytułu przychód w styczniu. W której liście płac należy wykazać przychód pracownika – czy w liście płac za grudzień wypłacanej w styczniu, czy w liście płac za styczeń wypłacanej w lutym? W jakim terminie należy zapłacić podatek od tej składki do PPK?

Czytaj więcej »

Kiedy pracownik powinien być zgłoszony do PPK

Pytanie:  12 listopada 2019 r. planujemy podpisać umowę o prowadzenie PPK. Jak należy liczyć karencję 3 m-ce, kiedy zgłosić taką osobę do PPK, jeśli wynagrodzenie jest wypłacane 10 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni? Przykładowo pracownik jest zatrudniony od 10 września 2019 r. i nie złożył on rezygnacji z PPK – kiedy powinien być zgłoszony do PPK i kiedy powinien mieć pobraną pierwszą składkę? Drugi przypadek – pracownik zatrudniony jest od 15 lipca 2019 r., czyli powinien być zgłoszony do PPK od 12 listopada 2019 r. Proszę również o informację o rezygnacji z PPK, jeśli pracownik złoży rezygnację 15 listopada 2019 r. to czy z wynagrodzenia za listopad wypłaconego 10 grudnia nie pobiera się składki?

Czytaj więcej »

Artykuł

12 listopada br. mija termin na zawarcie umowy o prowadzenie PPK

firma telemarketingowa

Przypominamy, że przedsiębiorcy zatrudniający co najmniej 250 osób (na dzień 31 grudnia 2018 r.).  najpóźniej do 12 listopada 2019 r. muszą zawrzeć z instytucją finansową umowę o prowadzenie PPK.

Czytaj więcej »
wiper-pixel