W dniu 7 grudnia 2020 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowany został wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 października 2020 r. w sprawie C-335/19, rozstrzygający kwestię zgodności z regulacjami unijnymi przepisów polskiej ustawy VAT w zakresie tzw. ulgi na złe długi. Po wyroku TSUE podatnicy mają szanse na odzyskanie VAT. Trzeba się jednak pospieszyć i złożyć odpowiednie wnioski.
Ważny od: 07.01. 2021 r.
Pandemia wymusiła przeniesienie pracy z biura do domu, gdzie nie każdy ma odpowiedni sprzęt i warunki do pracy. Stąd pracodawcy często decydują się na sfinansowanie pracownikom zakupu krzesła biurowego. Czy dla pracownika oznacza to przychód podatkowy? W tej sprawie wypowiedział się organ podatkowy. Sprawdź stanowisko.
Ważny od: 28.12. 2020 r.
Organ podatkowy wypowiedział się odnośnie tego, czy podatnik ma prawo do odliczenia VAT od zakupionych towarów, które zostały utracone w wyniku kradzieży. Sprawdź stanowisko dyrektora KIS.
Ważny od: 08.12. 2020 r.
Czy dodatki i nagrody spisowe należy traktować jako przychód ze stosunku pracy z potrąceniem składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, czy z działalności wykonywanej osobiście? W tej sprawie wypowiedziała się skarbówka. Sprawdź stanowisko.
Ważny od: 20.11. 2020 r.
W okresie jesienno-zimowym, kiedy wzrasta ryzyko infekcji, wielu przedsiębiorców rozważa zakup różnego rodzaju środków wspomagających odporność pracowników. Mogą to być witaminy, szczepienia przeciw grypie, suplementy, czy leki o działaniu wspierającym układ immunologiczny organizmu. Czy organy podatkowe zgadzają się na uwzględnienie takich wydatków w rachunku podatkowym? Sprawdźmy.
Ważny od: 18.11. 2020 r.
Obecnie jeżeli wartość transakcji wynosi powyżej 15.000 zł, to cała kwota powinna być zapłacona przelewem na rachunek zamieszczony w Wykazie. W przeciwnym razie przedsiębiorca nie będzie mógł zaliczyć kwoty zapłaconej gotówką lub na rachunek spoza białej listy do kosztów uzyskania przychodów. A co jeśli płatności odbywają się z wykorzystaniem wewnętrznych rachunków korporacyjnych? W tej sprawie wypowiedział się organ podatkowy.
Ważny od: 18.11. 2020 r.
Ulgę na dziecko można odliczyć od podatku w rocznym zeznaniu podatkowym. Warunkiem zastosowania ulgi na dziecko jest faktyczne wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem. Posiadanie władzy rodzicielskiej bez jej faktycznego wykonywania, podobnie jak utrzymywanie sporadycznych kontaktów z dzieckiem, nie wystarcza do zastosowania ulgi. Przypomniał o tym organ podatkowy w interpretacji.
Ważny od: 13.11. 2020 r.
Czy nowe podejście Ministerstwa Finansów do dofinansowania z tarczy finansowej PFR spowoduje opodatkowanie otrzymanych subwencji? Poznaj najnowszą interpretację skarbówki.
Ważny od: 10.11. 2020 r.
Czy przedsiębiorstwo ma prawo do 0% stawki VAT, jeśli wywóz towarów za granicę potwierdzi dokumentami elektronicznymi? W tej sprawie wypowiedział się dyrektor KIS. Poznaj jego stanowisko.
Ważny od: 19.10. 2020 r.
15 października 2020 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok w sprawie dotyczącej zgodności przepisów polskiej ustawy VAT w zakresie tzw. ulgi na złe długi z regulacjami unijnymi (C-335/19). Poznaj skutki tego wyroku i sprawdź komentarz ekspertów.
Ważny od: 19.10. 2020 r.
Jakie skutki podatkowe ma przekazanie składników majątku wspólnikom w związku z likwidacją spółki z o.o.? W tej sprawie wypowiedział się NSA, poznaj komentarz eksperta do wydanego wyroku.
Ważny od: 12.10. 2020 r.
NSA w składzie 7 sędziów podjął uchwałę dotyczącą zachowania przez organ podatkowy terminu do przedłużenia zwrotu różnicy VAT przy dokonywaniu doręczeń w formie dokumentu elektronicznego. Poznaj szczegóły i komentarz eksperta.
Ważny od: 09.10. 2020 r.
Organ podatkowy wypowiedział się w sprawie skutków wypłaty odszkodowania wypłaconego prezesowi zarządu za jego rezygnację. Poznaj stanowisko dyrektora KIS i sprawdź, czy taki wydatek można zaliczyć do kosztów podatkowych.
Ważny od: 08.10. 2020 r.
Minister Finansów 15 września 2020 r. wydał długo wyczekiwaną interpretację ogólną w sprawie zasad stosowania 50% kosztów uzyskania przychodu z tytułu rozporządzania prawami autorskimi lub korzystania z praw autorskich przez twórców. Interpretacja określa, kiedy i pod jakimi warunkami istnieje możliwość uznania wynagrodzenia za honorarium autorskie, w stosunku do którego znajdują zastosowanie podwyższone koszty podatkowe.
Ważny od: 30.09. 2020 r.
Czy paliwo do samochodów służbowych jest objęte ryczałtem? Minister finansów wydał właśnie interpretację ogólną dotyczącą przepisów, które weszły w życie w 2015 roku, jednak do dziś budziły wiele wątpliwości interpretacyjnych. Omawiamy je szczegółowo. Sprawdź, skutki tej interpretacji w praktyce i dowiedz się, czy paliwo do samochodów służbowych zostanie objęte ryczałtem.
Ważny od: 28.09. 2020 r.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.