Wzory dokumentów

Ponad 180 umów, przykładowych pism do urzędów, rozmaitych dokumentów, z których najczęściej korzystasz w swojej pracy, znajdziesz właśnie w tym dziale. Jeżeli masz propozycję, jaka umowa, czy dokument powinny się znaleźć w Portalu FK, napisz do nas.

Ponad 180 umów, przykładowych pism do urzędów, rozmaitych dokumentów, z których najczęściej korzystasz w swojej pracy, znajdziesz właśnie w tym dziale. Jeżeli masz propozycję, jaka umowa, czy dokument powinny się znaleźć w Portalu FK, napisz do nas.

Sprawozdania finansowe

Sprawozdania jednostek małych i mikro za 2023 rok

Jednostki mikro i jednostki małe mogą przygotowywać sprawozdanie finansowe w uproszczonej formie. Przygotowaliśmy wzory: bilansu, rachunku zysków i strat, wprowadzenia do sprawozdania finansowego, informacji dodatkowej dla jednostek małych i mikro. Zobacz, jak przygotować sprawozdanie finansowe według załącznika 4 i załącznika 5 do ustawy o rachunkowości. Sięgnij po przykładowo wypełnione wzory sprawozdania finansowego za 2023 rok.

Sprawozdania finansowe za 2023 rok - wzory

Do końca marca jednostki, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym muszą sporządzić sprawozdanie finansowe. Pobierz wzór bilansu, rachunku zysków i strat, zestawienie zmian w kapitale własnym, informację dodatkową.

Sprawozdania finansowe według załącznika nr 1 za 2022 rok

Pobierz wzory sprawozdań finansowych: bilans, rachunek zysków i strat, wprowadzenie do sprawozdania finansowego, informację dodatkową, zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym, rachunek przepływów pieniężnych. Zobacz, jak przygotować sprawozdanie finansowe według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Sprawozdania finansowe »

Inwentaryzacja

Plan inwentaryzacji w jednostce

Pobierz przykładowy plan inwentaryzacji w jednostce.

Wniosek o przeprowadzenie inwentaryzacji w jednostce

Pobierz przykładowy wniosek o przeprowadzenie inwentaryzacji w jednostce.

Zarządzenie o przeprowadzeniu inwentaryzacji środków trwałych w JST

Zobacz, jak przygotować zarządzenie o przeprowadzeniu inwentaryzacji w jednostce. Pobierz wzór takiego zarządzenia.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Inwentaryzacja »

Pisma w sprawach podatkowych

Umowa darowizny – wzór

Na podstawie umowy darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Umowa darowizny jest uregulowana w art. 888 Kodeksu cywilnego. Umowa darowizny powinna zostać zawarta w  formie pisemnej. Jednak zgodnie z art. 890 Kodeksu cywilnego dla niektórych podmiotów będzie obowiązkowe zawarcie jej w formie aktu notarialnego.

Wniosek o wyrejestrowanie kasy z ewidencji kas

Podatnik, który kończy używanie kasy on-line, kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii z powodu zakończenia działalności gospodarczej lub pracy tych kas w trybie fiskalnym musi złożyć wniosek o wyrejestrowanie kasy z ewidencji kas.

Umowa o używanie samochodu do celów służbowych – wzór z umówieniem

Na podstawie umowy o używanie samochodu prywatnego do celów służbowych zawartej między pracownikiem a właścicielem firmy pracownik może liczyć na zwrot poniesionych wydatków na samochód. Z kolei przedsiębiorca może wydane sumy zaliczyć w koszty podatkowe. Co powinna zawierać umowa o używanie samochodu do celów służbowych? Pobierz wzór wraz z umówieniem. Sięgnij po przykładowo wypełnioną umowę o używanie samochodu do celów służbowych.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Pisma w sprawach podatkowych »

Pisma do kontrahenta

Nota księgowa

Nota księgowa to dokument, który może być używany do dokumentacji zdarzeń, dla których nie przewidziano innego sposobu dokumentacji. Noty księgowe używane są w sytuacjach, kiedy należy udokumentować transakcje niepodlegające opodatkowaniu VAT. Na podstawie noty księgowej nie mogą być dokumentowane transakcje dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których należy stosować faktury lub rachunki.

Monit - ostateczne wezwanie do zapłaty

Często się zdarza, że osoba lub firma nie płaci swoich zobowiązań (długów). W przypadku gdy termin zapłaty upłynął musisz wezwać dłużnika do spłaty zobowiązania. W celu wezwania dłużnika do spłaty długu powinieneś wysłać do niego pisemne wezwanie do zapłaty.

Monit - wezwanie do zapłaty

Wezwanie do zapłaty wysyłamy gdy kontrahent zalega z płatnościami. Należy pamiętać, że podając kontrahenta do sądu w wyniku niedokonanych przez niego płatności, do pozwu należy dołączyć poświadczenie doręczenia wezwania do zapłaty.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Pisma do kontrahenta »

Kadry i płace

Wniosek o obniżenie wpłaty podstawowej do PPK

Uczestnik PPK, który chce skorzystać z obniżenia swojej wpłaty podstawowej, składa pracodawcy deklarację w tej sprawie. Wpłata podstawowa, w wysokości określonej w tej deklaracji, obowiązuje począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym uczestnik PPK złożył deklarację uwzględnioną przez pracodawcę.

Wniosek pracownika o refundację kosztów zakupu okularów (szkieł kontaktowych)

W przepisach nie określono, jak często pracownik może ubiegać się o dofinansowanie zakupu okularów lub szkieł kontaktowych. Mimo to przyjmuje się, że do takiego dofinansowania pracownik ma prawo za każdym razem, gdy lekarz medycyny pracy, w wyniku przeprowadzenia badań profilaktycznych, stwierdzi pogorszenie wzroku pracownika. Pobierz wzór wniosku pracownika o refundację kosztów zakupu okularów (szkieł kontaktowych).

Kodeks pracy 2023: Oświadczenie w sprawie korzystania z uprawnień związanych z rodzicielstwem w zależności od wieku dziecka

Zgodnie z art. 1 pkt 22 i pkt 39 i 40 ustawy z 29 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 641) rodzic dziecka do lat 4 nie może być bez swojej zgody zatrudniany powyżej 8 godzin w systemach, które dopuszczają dłuższy wymiar dobowy (np. równoważnym). To nie jedyna zasada. Sprawdź, jak powinno wyglądać oświadczenie w sprawie korzystania z uprawnień związanych z rodzicielstwem w zależności od tego, w jakim wieku jest dziecko pracownika.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Kadry i płace »

Faktury VAT i ewidencje

Ewidencja przebiegu pojazdu na potrzeby VAT - pojazd udostępniany innym osobom

Ewidencja przebiegu pojazdu w przypadku, gdy pojazd samochodowy jest udostępniany osobie nie będącej pracownikiem podatnika.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Faktury VAT i ewidencje »

Pomoc Ukrainie

Załącznik  do wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przybywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy

Polacy, którzy pomagają Ukraińcom, mogą otrzymać 40 zł świadczenia za każdy dzień. W tym celu trzeba złożyć specjalny wniosek i dołączyć załącznik. W załączniku tym podajemy dane osoby, która u nas mieszka oraz wskazujemy, jak długo dana osoba przebywa.

Wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przybywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy

Polacy, którzy przyjęli do swoich domów uchodźców z Ukrainy, mogą liczyć na świadczenia. Aby móc z nich skorzystać, trzeba złożyć w gminie specjalny wniosek. Urzędnicy będą mieli miesiąc na jego rozpatrzenie. Polacy, którzy zapewniają Ukraińcom zakwaterowanie i wyżywienie mogą otrzymać 40 zł za osobę na każdy dzień. Pobierz wzór wniosku.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Pomoc Ukrainie »

Zatrudnianie obywateli Ukrainy

Rezydencja podatkowa. Oświadczenie w sprawie miejsca zamieszkania pracownika – czy pobyt w Polsce przekroczył 183 dni

Jednym z warunków, aby mieć w Polsce miejsce zamieszkania do celów podatkowych, jest pobyt w Polsce dłużej niż 183 dni w roku. Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski uważa się bowiem osobę fizyczną, która posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. W praktyce najlepiej byłoby pobrać od cudzoziemca oświadczenie, że przeniósł do Polski ośrodek interesów życiowych, wskazujący adres zamieszkania w Polsce  i opodatkować go według skali podatkowej, dokumentując to PIT-11. Złożenie przez cudzoziemca oświadczenia o polskim miejscu zamieszkania będzie bowiem wystarczające dla prawidłowego wykonania obowiązków płatnika.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Zatrudnianie obywateli Ukrainy »

Tarcza Antyinflacyjna 2.0

Tarcza antyinflacyjna 2.0: energia cieplna, elektryczna i gaz ziemny

Zmiana stawek VAT od 1 lutego 2022 r. W przypadku sprzedawców gazu ziemnego, energii elektrycznej i energii cieplnej informacje o tym muszą być każdorazowo dołączane do faktur lub innych dokumentów, z których wynika zapłata należności za te towary. Pobierz wzór informacji.

Tarcza antyinflacyjna 2.0: produkty rolnicze

W związku z wejściem w życie Tarczy 2.0. przedsiębiorcy muszą umieścić w sklepie lub na stacji paliw (przy kasie rejestrującej) czytelną informację, że dla tych towarów zostały obniżone stawki VAT. Zamieszczamy wzór takiej informacji dla produktów rolniczych.

Tarcza antyinflacyjna 2.0: produkty spożywcze

Od 1 lutego 2022 r. tarcza antyinflacyjna wprowadziła zerową stawkę VAT dla podstawowych produktów żywnościowych, objętych do tej pory stawką 5%. W związku z wejściem w życie Tarczy 2.0. przedsiębiorcy muszą umieścić w sklepie  (przy kasie rejestrującej) czytelną informację, że dla tych towarów zostały obniżone stawki VAT. Pobierz wzór takiej informacji.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Tarcza Antyinflacyjna 2.0 »

Polski Ład

Oświadczenie w celu niepomniejszania przez płatnika zaliczki na podatek o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek

Od 1 lipca 2022 r. zmieniły się zasady pobierania zaliczek na podatek, w tym m.in. od świadczeń, które wypłaca ZUS. Osoba, która pobiera świadczenie z ZUS, może złożyć wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczek na podatek bez ich pomniejszania o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. ZUS uwzględnia ten wniosek najpóźniej od następnego miesiąca. Pobierz wzór wniosku.

Oświadczenie o rezygnacji z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych od 1 lipca 2022 r.

Podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, którzy w trakcie 2022 roku na podstawie Polskiego Ładu 2.0. chcą zmienić tę formę opodatkowania na skalę podatkową muszą dopełnić określonych formalności. Otóż trzeba złożyć do 22 sierpnia 2022 r. oświadczenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem przychodów osiągniętych w okresie od 1 lipca 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. Pobierz wzór takiego oświadczenia.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Polski Ład »

Dokumenty księgowe

Sprawozdania finansowe według załącznika nr 1 za 2022 rok

Pobierz wzory sprawozdań finansowych: bilans, rachunek zysków i strat, wprowadzenie do sprawozdania finansowego, informację dodatkową, zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym, rachunek przepływów pieniężnych. Zobacz, jak przygotować sprawozdanie finansowe według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości.

Sprawozdania jednostek małych i mikro za 2022 rok

Na sporządzenie sprawozdania finansowego za 2022 rok jest czas do końca marca. Skorzystaj z wzorów: bilansu, rachunku zysków i strat, wprowadzenia do sprawozdania finansowego, informacji dodatkowej dla jednostek małych i mikro. Zobacz, jak przygotować sprawozdanie finansowe według załącznika 4 i załącznika 5 do ustawy o rachunkowości. Sięgnij po przykładowo wypełnione wzory sprawozdania finansowego za 2022 rok.

Bilans za 2020 r.

W tym roku jednostki zyskały dodatkowy czas na przygotowanie bilansu za 2020 rok. Skorzystaj z przykładowego wzoru bilansu.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Dokumenty księgowe »

COVID-19

RDZ-B7 – instrukcja, jak złożyć wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania składek (od 4 maja 2021 r.)

Skorzystaj z instrukcji i złóż wniosek RDZ-B7 o zwolnienie z obowiązku opłacania składek w związku z przeciwdziałaniem skutkom wywołanym COVID-19 dla płatników składek prowadzących 30 listopada 2020 r. działalność w branżach określonych w rozporządzeniu.

RSP-DD7 - instrukcja, jak złożyć wniosek o świadczenie postojowe i ponowne świadczenie postojowe (od 4 maja 2021 r.)

Skorzystaj z instrukcji i sprawdź, jak złożyć wniosek o świadczenie postojowe i ponowne świadczenie postojowe dla osób prowadzących 30 listopada 2020 r. pozarolniczą działalność gospodarczą w branżach określonych w rozporządzeniu (RSP-DD7).

Zobacz wszystkie dokumenty z działu COVID-19 »

Sprawozdania budżetowe

Rb-27ZZ

Sprawozdanie z wykonania planu dochodów związanych z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego ustawami

Rb-27ZZ

Dane uzupełniające do sprawozdania Rb-27ZZ

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Sprawozdania budżetowe »

Dodatek węglowy

Wniosek o dodatek węglowy - wzór

Wnioski o dodatek węglowy można składać od 17 sierpnia do 30 listopada 2022. Do wypełnienia wniosku o dodatek węglowy potrzebny będzie dowód osobisty, numer konta bankowego, na który ma zostać przelany dodatek węglowy oraz – jeśli wniosek ma dotyczyć wieloosobowego gospodarstwa domowego, konieczne też będą numery PESEL pozostałych domowników. Wniosek należy wypełnić czytelnie, wielkimi literami, a pola wyboru zaznaczać literą „V” lub „X”. Pobierz wzór wniosku o dodatek węglowy.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Dodatek węglowy »

Poradnia

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

poradnia Zadaj pytanie

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma