W przepisach nie określono, jak często pracownik może ubiegać się o dofinansowanie zakupu okularów lub szkieł kontaktowych. Mimo to przyjmuje się, że do takiego dofinansowania pracownik ma prawo za każdym razem, gdy lekarz medycyny pracy, w wyniku przeprowadzenia badań profilaktycznych, stwierdzi pogorszenie wzroku pracownika. Pobierz wzór wniosku pracownika o refundację kosztów zakupu okularów (szkieł kontaktowych).
Pracownik w związku z zatrudnieniem zobowiązany jest to odbycia wstępnych badań lekarskich. To pracodawca kieruje pracownika (bądź przyszłego pracownika) na badania lekarskie i ponosi ich koszty. W skierowaniu wystawionym pracownikowi należy wskazać m.in. rodzaj badań, stanowisko, opis tego stanowiska, występujące czynniki szkodliwe.
Pracodawca zakłada i prowadzi odrębnie dla każdego pracownika kartę ewidencyjną przydziału odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, a także wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za używanie własnej odzieży i obuwia oraz ich pranie i konserwację. Tutaj znajdziesz wzór takiej karty.
Pracodawca ma obowiązek prowadzić dokumentację oceny ryzyka przeprowadzanej na poszczególnych stanowiskach pracy. W tym celu może sporządzić kartę oceny ryzyka zawodowego. Tutaj znajdziesz przykład takiej karty oceny ryzyka zawodowego.
Pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy m.in. przed dopuszczeniem go do pracy. Tutaj znajdziesz wzór karty szkolenia wstępnego dziedzinie bhp.
Od 24 sierpnia 2012 r. kartę wypadku trzeba sporządzać według nowego wzoru w trzech egzemplarzach. Nowy wzór stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 1 sierpnia 2012 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu uznawania zdarzenia powstałego w okresie ubezpieczenia wypadkowego za wypadek przy pracy, kwalifikacji prawnej zdarzenia, wzoru karty wypadku i terminu jej sporządzenia (Dz.U. z 2012 r. poz. 909). Pobierz nowy wzór karty wypadku.
Pracodawca jest zobowiązany zaznajamiać pracowników z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczącymi wykonywanych przez nich prac oraz wydawać szczegółowe instrukcje i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach pracy. Pracownik jest obowiązany potwierdzić na piśmie zapoznanie się z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
W związku z zatrudnieniem pracownik zobowiązany jest do odbycia szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy: wstępnego (przy nawiązaniu stosunku pracy), okresowego (w trakcie zatrudnienia). Pracodawca zobowiązany jest prowadzić rejestr wszystkich wydanych zaświadczeń.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.