Nowy plik JPK_VAT

Filtruj po typie dokumentu:

Porada

Czy do usług programistycznych stosować GTU_12 w nowym pliku JPK_VAT

Pytanie:  Firma IT świadczy usługi programistyczne. Pod nazwą usługi programistyczne kryje się: programowanie, testowanie, wdrażanie, dodatkowo: tworzone są zespoły oraz wybierani team leaderzy, którzy zarządzają danym zespołem, pracującym nad projektem. Czy taką usługę w JPK_VAT od 1 października br. oznacza się GTU_12?

Czytaj więcej »

Stosowanie oznaczenia TP w transakcjach powiązanych w nowym JPK_VAT

Pytanie:  Podatniczka prowadzi sklep spożywczy. Jej mąż oraz teść są wspólnikami spółki jawnej (hurtownia). Pomiędzy podmiotami dochodzi do wzajemnych transakcji handlowych – głównie chodzi o piwo, napoje i wody mineralne. Czy takie transakcje od października należy oznaczać w JPK symbolem TP?

Czytaj więcej »

Transakcje pomiędzy firmą męża i firmą żony – czy potrzebne oznaczenie „TP” w nowym JPK_VAT

Pytanie:  Czy oznaczenie transakcji „TP” odnosi się do podmiotów gospodarczych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? Powiązania to ustawowa wspólność majątkowa - chodzi o firmę na męża i żonę. Obydwie jednoosobowe działalności gospodarcze, czynni podatnicy VAT. Faktury za towar handlowy wystawiane są kilka razy w tygodniu. Czy w tej sytuacji stosować oznaczenia „TP” w nowym pliku JPK VAT?

Czytaj więcej »

Dostawa towaru i koszty transportu – co z podawaniem GTU_13

Pytanie:  Wysyłamy nasze produkty, kupowane przez klientów drogą internetową do odbiorców indywidualnych, lub firm w formie niedużych paczek i korzystamy z usług firm kurierskich, ale też Poczty Polskiej. Refakturujemy na odbiorcę w osobnej pozycji paragonu, lub faktury, koszt wysyłki. Czy stosować oznaczenie GTU_13?

Czytaj więcej »

Stosowanie kodu GTU_07 w sprzedaży części do maszyn przemysłowych

Pytanie:  Firma wytwarza różne części hydrauliki siłowej do maszyn, głównie wyspecjalizowanych maszyn przemysłowych, które jednak w sporadycznych przypadkach mogą być montowane również w samochodach (firma nie świadczy usług w tym zakresie). Przykładowo takim wyrobem są przewody hydrauliczne (kod PKWIU: 22.19.30.0, odpowiadające mu kody CN: 4009 11 00 – 4009 42 00). Przedsiębiorstwo przy sprzedaży nie bada, ani też nie ma obowiązku badać, do czego klient kupuje dany przewód i gdzie go później zamontuje. Czy w związku z nowymi oznaczeniami GTU od 1 do 13, obowiązującymi w ewidencji VAT od 1 października br., należy badać przeznaczenie wyrobu w opisanej sytuacji i sprzedaż takiego wyrobu oznaczać nowym kodem GTU_07 dla pojazdów i części samochodowych?

Czytaj więcej »

Nowość

Dostępne są narzędzia do wysyłki nowego JPK_VAT

Nowy JPK_VAT wyślesz za pomocą formularza do składania JPK_VAT

Resort finansów udostępnił formularz interaktywny i aplikację Klient JPK_WEB do złożenia JPK_VAT z deklaracją.

Czytaj więcej »

Prowadzenie spraw spółki komandytowej przez komplementariusza – jakie oznaczenia - w nowym pliku JPK_VAT

Nowy JPK_VAT – oznaczenia TP w spółce komandytowej

Nowością w pliku JPK_VAT od 1 października są oznaczenia grupy towarów i usług (GTU), oznaczenia rodzajów transakcji oraz oznaczenia dowodów sprzedaży i dowodów nabycia. Sporo pytań dotyczy oznaczeń TP. Czy wykazując wynagrodzenie za prowadzenie spraw spółki komandytowej w pliku JPK_V7M oznaczyć symbolem GTU_12 i jako TP? Sprawdźmy.

Czytaj więcej »

MPP w nowym pliku JPK_VAT. Czy zawsze podawać?

Sprawdź, kiedy używać oznaczenia MPP w nowym JPK_VAT

Od 1 października 2020 r. transakcje objęte obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności muszą być w ewidencji VAT oznaczane symbolem „MPP”, zaś w nowym pliku JPK_VAT przez wpisanie wartości „1” w polu MPP. Czy w sytuacji, gdy na fakturze zamieszczona jest adnotacja „mechanizm podzielonej płatności”, mimo braku takiego obowiązku, należy ją oznaczyć jako MPP? Sprawdźmy.

Czytaj więcej »

Nowy JPK_VAT od 1 października 2020 r. - podatnicy mają nowe obowiązki

Obowiązuje już nowy JPK_VAT z deklaracją.

Od 1 października br. obowiązują zmiany w JPK_VAT. Nie ma już możliwości składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K w inny sposób niż przez JPK_VAT. Obowiązują dwa warianty JPK_VAT: JPK_V7M − dla podatników, którzy rozliczają się miesięcznie, i JPK_V7K − dla podatników, którzy rozliczają się kwartalnie. Co musisz wiedzieć o nowym JPK_VAT?

Czytaj więcej »

Czy w nowym JPK_VAT ujmować dane z paragonów uznanych za faktury uproszczone? Są wyjaśnienia ministra finansów

Faktura uproszczona. Czy ujmować w nowym JPK_VAT

Minister Finansów wyjaśnił wątpliwości związane z obowiązkiem przedsiębiorców dotyczącym podania numeru NIP w transakcjach do 450 zł w celu uzyskania faktury. Objaśnienia dotyczą też wykazywania w nowym JPK_VAT wysokości podstawy opodatkowania i wysokości podatku należnego wynikających z paragonów fiskalnych uznanych za faktury uproszczone. Poznaj szczegóły.

Czytaj więcej »

Dokument do pobrania

Nowy JPK_VAT od 1 października 2020 r. Poznaj wyjaśnienia Ministra Finansów dotyczące nowego pliku

okladka

Od 1 października br. nie będzie możliwości składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K w inny sposób niż przez JPK_VAT. Przedsiębiorca przygotuje i wyśle tylko jeden plik, który będzie zawierać część ewidencyjną oraz deklaracyjną. Poznaj wyjaśnienia ekspertów i sprawdź odpowiedzi MF w sprawie nowego JPK_VAT.

Czytaj więcej »
wiper-pixel