Nowy plik JPK_VAT

Filtruj po typie dokumentu:

Porada

Sprawdź, czy oznaczenie „FP” w JPK dotyczy tylko faktur wystawionych do paragonów

Pytanie:  Prowadzę stację kontroli pojazdów, czasami się zdarza, że osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej proszą o wystawienie faktury VAT za badanie techniczne. Ewidencjonuję sprzedaż dla takich osób za pomocą kasy fiskalnej, wystawiam fakturę VAT i podpinam do niej paragon. W związku z nowym JPK księguję taką fakturę z oznaczeniem „FP”. Czy takie oznaczenie dotyczy tylko faktur wystawionych do paragonów z NIP?

Czytaj więcej »

Usługi rezerwacji stoisk targowych – czy konieczna kasa online od 1 stycznia 2021 r.

Pytanie:  Stowarzyszenie na podstawie umowy z gminą miejską prowadzi pobór opłaty targowej na targowisku miejskim. Ponadto pobiera kwoty tytułem rezerwacji stoisk. Przychód jest ewidencjonowany za pośrednictwem kasy fiskalnej. Rozporządzeniem ministra finansów z 10 czerwca 2020 r. w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii  przedłużono ten okres do 31 grudnia 2020 r. m.in. dla usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania. Moim zdaniem po dniu 31 grudnia sprzedaż należałoby ewidencjonować za pośrednictwem kas online. Proszę o informację, czy wykonywane czynności należy zaliczyć do usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania.

Czytaj więcej »

Sprzedaż felg przez warsztat samochodowy – czy potrzebne GTU_07 w JPK

Pytanie:  Jesteśmy warsztatem naprawiającym samochody ciężarowe. Świadczymy usługi, ale zdarzają się sytuacje, gdy sprzedajemy, np. felgi luzem, nie montując ich klientowi. Czy w przypadku sprzedaży felg musimy oznaczać GTU_07 w JPK?

Czytaj więcej »

Czy akumulatory oddane na złom wykazać jako MPP w JPK

Pytanie:  Oddawałam na złom akumulatorowy, wystawiłam fakturę VAT 23% z mechanizmem podzielonej płatności na drobną kwotę. Czy muszę w pliku JPK zaznaczyć kod MPP? Czy odsprzedaż opon bez naprawy mam wykazywać z kodem GTU_07?

Czytaj więcej »

Sprzedaż doładowań a oznaczenie EE w pliku JPK_VAT

Pytanie:  Czy sprzedaż kart doładowujących w sklepie spożywczym należy oznaczyć w JPK_V7 oznaczeniem EE?

Czytaj więcej »

Nowość

Sprawdź, jak sporządzić korekty JPK_VAT za wcześniejsze okresy

Korekta JPK_VAT. Jak poprawić pliki sprzed zmian?

Pierwsze JPK zostały już złożone. Było sporo niewiadomych i dużo stresu. Może się jednak zdarzyć, że podatnik będzie chciał poprawić JPK za okres sprzed 1 października 2020 r. Co wtedy zrobić?

Czytaj więcej »

Uwaga! Zmiana terminu na ujawnianie w JPK faktur uproszczonych

Faktury uproszczone w JPK_VAT. Od kiedy?

Obecnie faktury uproszczone nie muszą być wykazywane odrębnie w nowym JPK, taki obowiązek powstanie  od 1 stycznia 2021 roku. MF szykuje jednak rozporządzenie przesuwające ten termin. Poznaj szczegóły.

Czytaj więcej »

Korekta nowego pliku JPK_VAT – co zrobić, przy błędnym kodzie urzędu skarbowego

Korekta JPK_VAT. Co zrobić gdy błąd w kodzie urzędu?

Nowe JPK_VAT zostały już wysłane, teraz pojawia się jednak wątpliwości dotyczące korekty wysłane JPK. Co zrobić, gdy podatnik w JPK_V7M podatnik wpisał zły kod urzędu skarbowego? Sprawdźmy.

Czytaj więcej »

Sprzedaż opodatkowana według procedury marży – jak ująć w nowym pliku JPK_VAT

VAT marża. Jak ująć w JPK_VAT?

Jutro mija termin na przesłanie nowego pliku JPK_VAT. Sprawdź, jak prawidłowo powinna wyglądać część ewidencyjna JPK_V7M dla sprzedaży VAT marża.

Czytaj więcej »

25 listopada br. upływa termin złożenia nowego JPK_VAT za październik

JPK_VAT za październik. Złóż nowy JPK_V7M i JPK_V7K

Nowy plik to połączenie dotychczasowych deklaracji VAT i plików JPK. W praktyce JPK_V7M i JPK_V7K to wiele nowych obowiązków i sporo niejasności. Jedna z nich dotyczy tego, czy  trzeba wpisywać kody na fakturze? Skorzystaj z praktycznych wyjaśnień ekspertów.

Czytaj więcej »

Dokument do pobrania

Nowy JPK_VAT od 1 października 2020 r. Poznaj wyjaśnienia Ministra Finansów dotyczące nowego pliku

okladka

Od 1 października br. nie będzie możliwości składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K w inny sposób niż przez JPK_VAT. Przedsiębiorca przygotuje i wyśle tylko jeden plik, który będzie zawierać część ewidencyjną oraz deklaracyjną. Poznaj wyjaśnienia ekspertów i sprawdź odpowiedzi MF w sprawie nowego JPK_VAT.

Czytaj więcej »
wiper-pixel