Zmiany w VAT: wykaz podatników VAT, pierwsze zasiedlenie i in.

Filtruj po typie dokumentu:

Porada

Podatnik niezarejestrowany a biała lista podatników VAT

Pytanie:  Osoba prowadząca działalność w zakresie pośrednictwa finansowego, zwolniona z VAT, wystawia rachunki powyżej 15 tys. zł. Nie ma go na białej liście podatników, bo nie jest vatowcem. Kontrahent ma problem, gdzie znaleźć rachunek takiego dostawcy. Czy będzie on widoczny na białej liście, jeśli nie jest zgłoszony do VAT?

Czytaj więcej »

Podatnik zwolniony z VAT a rachunek płatniczy wskazany w wykazie podatników VAT

Pytanie:  Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą rozliczająca się na zasadach ogólnych (PKPiR bez VAT), świadczy usługi lekarskie dla szpitala. Czy mimo że podatnik nie jest vatowcem, a jego faktury są powyżej 15.000 zł, to będzie musiał mieć firmowy rachunek bankowy?

Czytaj więcej »

Zmiany w VAT od 1 września 2019 r.: Sprzedaż kosmetyków do włosów przez Internet a zwolnienie podmiotowe z VAT

Pytanie:  Proszę o informację, czy od września 2019 roku do VAT trzeba zgłosić przedsiębiorcę, który sprzedaje przez internet kosmetyki do włosów? Limit 200.000 zł nie został przekroczony.

Czytaj więcej »

Nowość

Praktyczne zasady korzystania z białej listy podatników VAT – nowe wytyczne Ministerstwa Finansów

biała lista podatników VAT

Nowy ujednolicony elektroniczny rejestr podatników VAT i numerów rachunków bankowych na, które należy dokonywać płatności kontrahentowi tzw. biała lista podatników VAT, działa od 1 września 2019 r. Jakie dane możemy uzyskać na temat kontrahenta? Na co uważać?

Czytaj więcej »

Do 31 grudnia 2019 r. zapłata na rachunek spoza wykazu bez konsekwencji

Sprawozdanie z działalności jednostki.

Chociaż nowy wykaz podatników VAT działa od 1 września 2019 r., to obowiązek zapłaty na rachunek wskazany w wykazie podatników VAT wejdzie w życie od 1 stycznia 2020 r. – przypomina resort finansów.

Czytaj więcej »

Do przywrócenia rejestracji podatnika VAT czasem wystarczy wniosek

rejestracja VAT wystarczy wniosek

Od 1 września 2019 r. przywrócenie rejestracji podatników jako podatników VAT czynnych w niektórych przypadkach wymaga złożenia wniosku. Sprawdźmy, jak przygotować taki wniosek.

Czytaj więcej »

Jeden wykaz podatników VAT jest dostępny

praca zdalna

Od 1 września 2019 r. działa elektroniczny wykaz podatników VAT.  Jest to połączony wykaz podmiotów zarejestrowanych, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT.

Czytaj więcej »

Zestawienie zmian w VAT obowiązujących od 1 września 2019 r.

zmiany w vat

Tabela zawiera przegląd najważniejszych zmian obowiązujących od 1 września 2019 r. Zobacz, jakie zmiany nastąpią po wakacjach.

Czytaj więcej »

Dokument do pobrania

Zmiany w VAT od 1 września 2019 r. zestawienie zmian i praktyczne porady ekspertów

okładka zmiany w vat

Od 1 września 2019 r. weszły w życie zmiany w VAT, w tym m.in. dotyczące wykreślania podatników z urzędu z rejestru podatników VAT oraz rejestru podatników VAT UE, pojawiły się też nowe kategorie podatników, którzy nie mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego.

Czytaj więcej »

Porada video

wiper-pixel