ZUS

Filtruj po typie dokumentu:

Porada

Ustalenie podstawy składkowej w ramach małego ZUS plus

Pytanie:  Ustalając dochód za 2019 rok do małego ZUS plus muszę dochód powiększyć o składki na ubezpieczenie społeczne. Czy powinnam też  uwzględnić składkę na Fundusz Pracy?

Czytaj więcej »

Jakie dokumenty są wymagane do korzystania z małego ZUS i małego ZUS „plus”

Pytanie:  Spółka cywilna, dwóch wspólników po 50 % udziału. W 2019 roku mają przychód rzędu 130.000 zł, czyli na osobę po 65.000 zł, a dochód na osobę po 22.500 zł. Czy mogą wspólnicy spółki mogą skorzystać z małego ZUS od początku roku, czy ewentualnie z Małego ZUS Plus od 1 lutego 2020 r.? Jakie dokumenty i do kiedy trzeba złożyć w tych obydwu przypadkach?

Czytaj więcej »

Jak obliczyć limit przychodów do małego ZUS plus

Pytanie:  Mam zapytanie dotyczące obliczania podstawy ZUS od przychodów (mały ZUS kod 0590). Firma prowadzi produkcję tortów na ryczałcie oraz dodatkowo rozlicza najem prywatny garaży -  też w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Czy do podstawy ZUS od przychodów uwzględnia się tylko przychody z produkcji tortów, czy także z najmu prywatnego?

Czytaj więcej »

Nowość

1 lutego ruszył tzw. Mały ZUS Plus. Dzięki temu więcej firm skorzysta z niższych składek na ubezpieczenia społeczne

1 lutego ruszył tzw. Mały ZUS Plus.

Od początku lutego najmniejsi przedsiębiorcy mogą korzystać z Małego ZUS-u Plus. Oznacza to, że ich składki będą liczone proporcjonalnie do dochodów. Według szacunków Ministerstwa Rozwoju, to średnio kilkaset złotych miesięcznie w kieszeni takiego przedsiębiorcy. Do Małego ZUS-u Plus można się zgłaszać od 1 lutego do 2 marca 2020 r.

Czytaj więcej »

Mały ZUS plus – poznaj nowe zasady od 1 lutego 2020 r.

Mały ZUS plus – poznaj nowe zasady od 1 lutego 2020 r.

Od 1 lutego 2020 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z ulgi „Mały ZUS" na nowych zasadach. Będzie to tzw. "Mały ZUS plus". Za styczeń 2020 r. można jeszcze opłacić składki na ubezpieczenia społeczne, stosując dotychczasowe przepisy, a więc ustalić prawo do ulgi kierując się przychodem za 2019 r. oraz podstawę wymiaru z przeciętnego miesięcznego przychodu za poprzedni rok kalendarzowy. Zgłoszenia trzeba dokonać do 8 stycznia 2020 r.

Czytaj więcej »

Uwaga! Od 1 lutego 2020 r. zmiany w drukach ZUS DRA i RCA

Uwaga! Od 2020 roku zmiany w drukach ZUS DRA i RCA

Od 1 lutego 2020 r. zacznie obowiązywać mały ZUS plus. Od tego też dnia przedsiębiorcy chcący korzystać z tej preferencji muszą posługiwać się zmodyfikowanymi drukami ZUS DRA cz. II i RCA cz. II.

Czytaj więcej »
wiper-pixel