Wynagrodzenia

Filtruj po typie dokumentu:

Porada

Wynagrodzenie za grudzień płatne w styczniu – jakie koszty uzyskania przychodów zastosować

Pytanie:  W naszej firmie wynagrodzenia za prace płacone są 10. dnia każdego miesiąca za poprzedni miesiąc przepracowany (za grudzień 2019 roku  wynagrodzenie wypłacone będzie 10 stycznia 2020 roku). Jakie koszty uzyskania przychodu mam zastosować? Czy obowiązujące już w styczniu 2020 roku? Jaką ulgę zastosować oraz jaką kwotę wolną od potrąceń (np. komorniczych)?  

Czytaj więcej »

Kiedy zaliczyć do kosztów wpłaty do PPK od wynagrodzenia płatnego w grudniu

Pytanie:  W ramach prowadzonej działalności zatrudniamy również pracowników na podstawie umów zleceń. Niektórzy z tych pracowników przystąpili do programu Pracownicze Plany Kapitałowe. Zgodnie z zawartymi umowami wynagrodzenie wypłacane jest do 7. dnia miesiąca następnego, czyli za listopad zostało wypłacone do 7.12.2019. W ww. przypadku składki do instytucji finansowej (PPK) powinniśmy odprowadzić do 15.01.2020 r. W związku z tym mam wątpliwości: kosztem jakiego miesiąca są składki PPK należne od tych umów w części finansowanej przez pracodawcę?  Czy zmieni się moment zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, jeśli należne składki przekażemy do instytucji finansowej (PPK) do końca grudnia 2019 r.?

Czytaj więcej »

Nowość

Podsumowanie zmian w prawie pracy, podatkach oraz ubezpieczeniach na 2020 rok

Minimalne wynagrodzenie za pracę

Sprawdź, co się zmieni w prawie pracy, ubezpieczeniach oraz w PIT. Skorzystaj z praktycznego zestawienia.

Czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2020 r. nowe zasady korzystania z ulgi dla młodych do 26 roku życia. Co z pracującymi w Polsce obcokrajowcami?

Od 1 stycznia 2020 r. nowe zasady korzystania z ulgi dla młodych do 26 roku życia.

Z początkiem przyszłego roku tzw. zerowy PIT dla młodych do 26 roku życia będzie stosowany na korzystniejszych niż obecnie zasadach. Trzeba jednak pamiętać o tym, że tak jak dotychczas, nie wszyscy zatrudnieni będą mogli z tej ulgi skorzystać. Wyłączenia w tym zakresie dotyczą m.in. niektórych pracujących w Polsce obcokrajowców.

Czytaj więcej »

Sprawdź na przykładach jak obliczyć wynagrodzenie pracownika po zmianach wskaźników podatkowych i płacy minimalnej od 2020 roku

Minimalna płaca 2020

Od 1 stycznia 2020 r. będzie wyższa stawka wynagrodzenia minimalnego. Miesięczne minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 2.600 zł, a minimalna stawka godzinowa z umowy zlecenia wyniesie 17 zł. Ponadto zmieni się stawka PIT i koszty uzyskania przychodu. Upewnij się na przykładach, jak obliczyć prawidłowo wynagrodzenie za pracę dla pracowników w 2020 roku. Dowiedz się, jak wrośnie koszt pracodawcy z tytułu zatrudnienia pracownika z najniższą płacą. Sprawdź także, jak wpłaty do PPK wpłyną na rozliczenia pracownika.

Czytaj więcej »

Minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 2.450 zł

wynagrodzenie za pracę

Od nowego roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie za pracę oraz stawka godzinowa. Takie zmiany zakłada projekt rozporządzenia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Czytaj więcej »

Artykuł

Rozporządzenie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę od 2020 roku zostało już opublikowane

dawanie pieniędzy

W Dzienniku Ustaw pod poz. 1778 zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów określające wysokość wynagrodzenia za pracę obowiązujące od 1 stycznia 2020 roku.  

Czytaj więcej »

Płaca minimalna w 2020 roku wyniesie 2.600 zł

wykres słupkowy z monet - wzrost

Rząd na posiedzeniu 10 września 2019 r. przyjął rozporządzenie w sprawie wzrostu płacy minimalnej do 2.600 zł w 2020 r.

Czytaj więcej »
wiper-pixel