Zmiany w VAT: zwolnienie podmiotowe z VAT, faktury

Filtruj po typie dokumentu:

Nowość

Faktury uproszczone w nowym pliku JPK_VAT. MF wydało objaśnienia

Faktury uproszczone w nowym pliku JPK_VAT. MF wydało objaśnienia

Objaśnienia podatkowe Ministerstwa Finansów w sprawie faktur uproszczonych pojawiły się na stronie MF 20 października 2020 r. MF wyjaśniło w nich zasady uznawania paragonów fiskalnych z numerem NIP za faktury uproszczone oraz zasady ich ewidencjonowania w nowym pliku JPK od 1 października 2020 r. Zobacz, jakie ma to dla Ciebie praktyczne skutki.

Czytaj więcej »

Klient zgubił paragon – upewnij się, czy możesz wystawić fakturę VAT

Brak nip na paragonie faktura

Kontrahent zwrócił się do sprzedawcy o wystawienie faktury  VAT do paragonu, którego jednak nie dostarczył, ponieważ paragon się zagubił. Sprawdź, czy w takiej sytuacji sprzedawca ma obowiązek wystawić fakturę?

Czytaj więcej »

Czy od 1 stycznia 2020 r. paragon do kwoty 450 zł brutto z NIP nabywcy zastępuje fakturę

Czy od 1 stycznia 2020 r. paragon do kwoty 450 zł brutto z NIP nabywcy zastępuje fakturę

Spółka dokonuje sprzedaży ewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Na żądanie nabywców umieszcza na paragonach ich NIP. Część nabywców, nawet w przypadku paragonów do kwoty 450 zł, żąda jednak wystawienia faktury. Czy spółka może wystawić w tej sytuacji zwykłą fakturę? Sprawdźmy.

Czytaj więcej »

Poznaj najnowsze interpretacje dyrektora KIS dotyczące ostatnich zmian

Poznaj najnowsze interpretacje dyrektora KIS

Początek 2020 roku przyniósł ważne zmiany w podatkach, w tym m.in. w odniesieniu do faktur do paragonów, czy płatności na rachunki z białej listy. Są już pierwsze interpretacje dyrektora KIS, które mogą zawierać cenne wskazówki w rozwiązywaniu problemów dotyczących nowych przepisów.   

Czytaj więcej »

W jaki sposób przedsiębiorca może zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami zapłaty na rachunek spoza białej listy

W jaki sposób przedsiębiorca może zabezpieczyć się

Za dokonanie przelewu z tytułu transakcji o wartości powyżej 15.000 zł brutto, udokumentowanej fakturą wystawioną przez podatnika VAT czynnego, na rachunek bankowy nieujawniony w wykazie podatników VAT, grożą dotkliwe sankcje. Co zrobić, aby nie narazić się skarbówce?

Czytaj więcej »

Porada

Faktura wystawiana na osobę prywatną – co z NIP

Pytanie:  Czy wystawiając fakturę na osobę prywatną, która posiada NIP i ten numer podała w swoich danych, to należy jej NIP na fakturze.

Czytaj więcej »

Jak poprawnie wystawiać paragony i faktury dla firm

Pytanie:  Prowadzę sprzedaż detaliczną i hurtową nowej odzieży. Kiedyś dla osób prowadzących firmy wystawiałem faktury, dla detalu  - paragon. Później całość obrotu miałem zaewidencjonowaną na kasie fiskalnej, do paragonów wystawiałem na życzenie faktury. Po zmianie przepisów, dla firm nie wystawiałem paragonów tylko faktury, dla detalu - paragony, a gdy osoba fizyczna chciała fakturę, wtedy była to faktura do paragonu. Czy teraz jest to prawidłowo, skoro są faktury uproszczone do 450 zł? Większość moich hurtowych klientów z NIP, to firmy lub jednoosobowa działalność. Robią u mnie zakupy za 100-400 zł. Czyli powinienem im wystawiać tylko paragony z NIP? Mam starą kasę, na której nie umiem ustawić NIP odbiorcy. Czy jest konieczny NIP na paragonie, jeśli wybrałbym dotychczasową formę, że wystawiam faktury bez paragonów dla firm, a faktury z paragonami na życzenie dla osób fizycznych bez NIP?

Czytaj więcej »

Wystawianie faktur dla rolników ryczałtowych po zmianach przepisów

Pytanie:  Czy od stycznia 2020 roku, sprzedając rolnikowi ryczałtowemu, np. paliwo i kiedy ten życzy sobie fakturę, mam ewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej, a potem z paragonu (mimo że ten nie zawiera NIP) wystawić fakturę?

Czytaj więcej »

Kiedy można skorzystać z ulgi na kasę online

Pytanie:  Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie mechaniki samochodowej. Sprzedaż ewidencjonowana jest na kasie fiskalnej. W listopadzie zakupiono kasę online, gdyż poprzednia nie nadawała się do użytku. Od listopada sprzedaż dokumentowana jest na nowej kasie. Czy przysługuje mi ulga z tytułu zakupu kasy online? Zakup dokonano przed obowiązującym terminem. Przy zakupie poprzedniej kasy korzystałam już z ulgi na zakup kasy

Czytaj więcej »

Kto nie może korzystać z kwartalnego rozliczenia VAT od 2020 roku

Pytanie:  Prowadzę działalność gospodarczą od 2014 roku. Jestem podatnikiem VAT, rozliczam się na zasadach ogólnych, deklaracje VAT-7 składam kwartalnie, stosując jednocześnie metodę kasową. Od 2020 roku chcę poszerzyć działalność o handel hurtowy. Świadczę głównie usługi elektryczne, zawarte w załączniku nr 15. Czy to oznacza, że nie będą mógł się rozliczać kwartalnie? 

Czytaj więcej »

Deklaracja i formularz

ZAW-NR

Zawiadomienie o zapłacie należności na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług

Czytaj więcej »

Dokument do pobrania

Zmiany w VAT 2020

Nowy obraz mapy bitowej

Sięgnij po przewodnik zmian w VAT, sprawdź, co nowego czeka Cię w rozliczeniach od 1 stycznia 2020 r. Przygotuj się na zmiany, jakie wejdą w życie w kwietniu i lipcu 2020 roku.

Czytaj więcej »

Porada video

wiper-pixel