ZUS

Filtruj po typie dokumentu:

Nowość

Znamy wysokość składek ZUS dla przedsiębiorców w 2020 roku

tarcza antykryzysowa

Składki ZUS płacone przez osoby prowadzące działalność gospodarczą wzrosną o 114,51 zł miesięcznie w porównaniu z ubiegłym rokiem. Sprawdź wysokość składek ZUS.

Czytaj więcej »

Do 31 stycznia 2020 r. przekaż informację ZUS IWA za 2019 r.

Do 31 stycznia 2020 r. przekaż informację ZUS IWA za 2019 r.

Ostatniego dnia stycznia 2020 r. upływa termin złożenia ZUS IWA za ubiegły rok tj. „Informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe”. Kto ma obowiązek złożyć formularz podsumowujący, w jakiej formie i jak go wypełnić ? Sprawdź w tekście.

Czytaj więcej »

Najważniejsze zmiany dla pracowników i pracodawców w 2020 roku

O ważnych zmianach dla pracowników i pracodawców w 2020 roku przypomniało Ministerstwo

O ważnych zmianach dla pracowników i pracodawców w 2020 roku przypomniało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w informacji zawartej na stronie internetowej tego resortu.

Czytaj więcej »

A jednak limit 30-trzydziestokrotności zostanie zniesiony …

zniesienie limitu składek

13 listopada br. do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, dotyczący zniesienia górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, począwszy od 2020 r. Projekt został skierowany do I czytania. Co to oznacza?

Czytaj więcej »

Artykuł

Rząd przyjął ustawę o „małym ZUS”

własciciel

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd przyjął ustawę o „małym ZUS”. Projekt ustawy dotyczący wprowadzenia „małego ZUS” dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą ma wejść w życie na początku stycznia 2020 roku. Czego dotyczą zmiany?

Czytaj więcej »

Teraz pora na 500+ dla przedsiębiorców         

% ludzik tzyma w ręku znak procentu

500+ na każde dziecko zostało wprowadzone od 1 lipca 2019 r. Osoby niepełnosprawne także otrzymały prawo do dodatkowego świadczenia. Kolejną uprzywilejowaną grupą będą mikroprzedsiębiorcy uzyskujący miesięczny dochód do 6.000 zł. Czy to oznacza rewolucję w składkach na ZUS?

Czytaj więcej »

Zniesienie limitu 30-krotności spowoduje zwiększenie kosztów wynagrodzeń firm z tytułu ZUS

% wielki, dwóch biznesmenów

W projekcie budżetu na przyszły rok kalendarzowy zaproponowano zniesienie limitu podstawy obliczania składek na ubezpieczenie społeczne, który obecnie wynosi 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy. Należy przypomnieć, że jeśli podstawa naliczania przekroczy ten limit, to płatnik nie może pobrać składek ZUS powyżej tej kwoty. W sytuacji natomiast, gdy limit zostanie zniesiony, to płatnicy składek tacy jak zleceniodawcy czy pracodawcy odprowadzą składki ZUS również od kwot przekraczających limit. To oznacza, że zwiększą się koszty wynagrodzeń firm z tytułu ZUS.

Czytaj więcej »

Składki na ZUS dla firm od nowego roku pójdą w górę

mężczyzna w białej koszuli oparty o miniaturę wieżowców

Przedsiębiorcy opłacający składki na ZUS na preferencyjnych zasadach od 1 stycznia 2020 r. zapłacą dużo więcej niż początkowo było to planowane. Wszystko za sprawą podwyżki minimalnego wynagrodzenia od nowego roku do 2.600 zł. Tak samo wyższe składki zapłacą przedsiębiorcy, którzy dłużej już działają na rynku. Sprawdźmy, jakie to będą kwoty.

Czytaj więcej »
wiper-pixel