Wynagrodzenia

Filtruj po typie dokumentu:

Nowość

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują zmiany w potrąceniach z wynagrodzeń zleceniobiorców oraz z diet za podróże służbowe pracowników

zmiany w potrąceniach z wynagrodzeń zleceniobiorców

Od tego roku, w stosunku do zleceniobiorców, którym cykliczny przychód z umowy cywilnej zapewnia utrzymanie lub jest jedynym źródłem dochodu, w razie zajęcia komorniczego zastosowanie ma także kwota wolna, o jakiej stanowi Kodeks pracy. Ponadto, diety za podróże służbowe pracowników, którzy mają zajęcie alimentacyjne, są zwolnione z egzekucji tylko do połowy wysokości. Do końca 2018 r. były całkowicie wolne od ujęć.

Czytaj więcej »

Podsumowanie zmian kadrowo-płacowych w 2019

zmiany 2019

Od 1 stycznia 2019 r. weszło w życie wiele zmian w prawie pracy, ubezpieczeń społecznych oraz w prawie podatkowym. Mamy zestawienie najważniejszych zmian. Specjalnie zebraliśmy je w tabeli.

Czytaj więcej »

Są zmiany w wypłacie wynagrodzeń

zmiany w wynagrodzeniach

Od nowego roku nie potrzebna jest już zgoda pracownika na przelew wynagrodzenia na konto, ale potrzebna jest zgoda pracownika aby otrzymywać wynagrodzenie w gotówce. Do 22 stycznia 2019 r. pracodawcy mają obowiązek poinformować w sposób u niego przyjęty, pracowników, którzy dotychczas otrzymywali wynagrodzenie do ręki o obowiązku podania numeru rachunku płatniczego, na który będzie wypłacane wynagrodzenie za pracę, albo złożenia wniosku dotyczącego dalszej wypłaty wynagrodzenia za pracę do rąk własnych. Co jeszcze?

Czytaj więcej »

Uwaga! Wynagrodzenie małżonka a koszty uzyskania przychodów – zmiana od 1 stycznia 2019 r.

koszty uzyskania przychodów

Od 1 stycznia 2019 r. nie będzie stanowić kosztów uzyskania przychodów wartość własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników tej spółki. Co to oznacza w praktyce. Co jeszcze się zmieni? Sprawdźmy na przykładzie.

Czytaj więcej »

Wskaźniki i stawki

wiper-pixel