Zmiany w PIT

Filtruj po typie dokumentu:

Porada

Jaką zaliczkę na PIT pobrać od wynagrodzenia pracownika w listopadzie? 32% czy 17%

Pytanie:  Mamy pracownika, który w ubiegłym miesiącu osiągnął przychody obligujące pracodawcę do poboru zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 32%. Po tym jak otrzymał wynagrodzenie na konto bankowe, złożył u pracodawcy oświadczenie, że zamierza rozliczyć się w zeznaniu rocznym z małżonkiem oraz że dochody małżonka nie przekroczą pierwszego przedziału skali podatkowej i zaliczki na PIT w wysokości 17%. Czy możemy od następnego miesiąca wyliczając wynagrodzenie pracownika naliczyć mu zaliczkę na PIT w wysokości 17 %, mimo, że miesiąc wcześniej miał naliczoną zaliczkę w wysokości 32%?

Czytaj więcej »

Jakie koszty uzyskania przychodu stosować od października 2019 r.?

Pytanie:  Od 1 października 2019 r. obowiązują zwiększone koszty uzyskania przychodu w PIT. Czy można nowe koszty stosować do wynagrodzeń za wrzesień wypłacanych w październiku? Jaką stawkę podatku stosować dla osób pracujących od 1 października 2019 r.? Jaką stawkę podatku stosować od 1 października 2019 r. dla osób pracujących przez cały rok kalendarzowy?

Czytaj więcej »

Czy od 1 października trzeba rozliczać wynagrodzenia stosując już nowe stawki PIT

Pytanie:  W związku z wprowadzonymi zmianami w podatku dochodowym od osób fizycznych, mam pytanie w jaki sposób rozliczyć płace pracowników za pracę w miesiącu wrześniu, wypłacone w październiku, zgodnie z regulaminem wynagradzania? Czy już według stawek obowiązujących we wrześniu czy już nowych? Jakie są to wartości? Co zrobić w przypadku, gdy tylko część pracowników złożyła oświadczenie o stosowanie stawki 17,75% od dochodów uzyskanych w okresie od 1 października 2019 r. do 31 grudnia 2019 r.? Jak to prawidłowo zastosować Czy od wynagrodzenia za miesiąc październik, listopad i grudzień 2019 r., które będzie wypłacone odpowiednio w listopadzie i grudniu 2019 r. i styczniu 2020 r.? Czy też od wynagrodzenia za wrzesień, październik i listopad 2019 r., które będzie wypłacone odpowiednio w październiku, listopadzie i grudniu 2019 r. Jak liczyć wynagrodzenia pracowników, którzy takiego oświadczenia nie złożyli?

Czytaj więcej »

Kiedy odlicza się kwotę wolną od podatku

Pytanie:  Czy licząc co miesiąc zaliczki na podatek dochodowy, kwotę wolną 556,02 zł odliczam przy pierwszym zaistnieniu podatku a później już dopiero w rozliczeniu rocznym, czy też co miesiąc odliczam 556,02 ?

Czytaj więcej »

Jak prawidłowo wyliczyć wynagrodzenie dla pracownika za wrzesień wypłacane 10 października? Jaką zastosować stawkę PIT i koszty uzyskania przychodu

Pytanie:  Jak wyliczyć wynagrodzenie za wrzesień 2019 r dla pracownika do 26 roku życia i pozostałych pracowników? Jakie zastosować koszty uzyskania przychodów i stawkę PIT? Wypłata wynagrodzenia następuje 10-go następnego miesiąca, czyli za wrzesień będzie 10-go października.

Czytaj więcej »

Nowość

Koszty pracownicze i obniżona stawka PIT po zmianach – są wyjaśnienia MF

obniżka pit

Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe dotyczące stosowania w 2019 roku podwyższonych kwotowych kosztów uzyskania przychodów i obniżonej stawki podatkowej do dochodów opodatkowanych według skali podatkowej.

Czytaj więcej »

Niższa stawka PIT i wyższe koszty uzyskania przychodów. Zmiany od 1 października.

Zmiany w podatkach od 2021 r. estoński CIT i opodatkowanie spółek komandytowych CIT.

Nowelizacja ustawy o PIT zakłada obniżenie niżej stawki podatku w skali podatkowej, z 18% do 17%, wzrosną też pracownicze koszty uzyskania przychodów. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw pod poz. 1835. Zmiany już obowiązują.

Czytaj więcej »

Sprawdź na przykładach jak obliczyć wynagrodzenie pracownika po zmianach wskaźników podatkowych i płacy minimalnej od 2020 roku

Minimalna płaca 2020

Od 1 stycznia 2020 r. będzie wyższa stawka wynagrodzenia minimalnego. Miesięczne minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 2.600 zł, a minimalna stawka godzinowa z umowy zlecenia wyniesie 17 zł. Ponadto zmieni się stawka PIT i koszty uzyskania przychodu. Upewnij się na przykładach, jak obliczyć prawidłowo wynagrodzenie za pracę dla pracowników w 2020 roku. Dowiedz się, jak wrośnie koszt pracodawcy z tytułu zatrudnienia pracownika z najniższą płacą. Sprawdź także, jak wpłaty do PPK wpłyną na rozliczenia pracownika.

Czytaj więcej »

Niższa stawka PIT i wyższe koszty uzyskania przychodów od października – sprawdź zmiany w praktyce

zerowy PIT dla mlodych

Od 1 października br. obowiązuję nowelizacja ustawy o PIT, która przewiduje dwie najważniejsze dla podatników zmiany mające na celu zmniejszenie obciążeń fiskalnych: dwukrotne podwyższenie pracowniczych kosztów uzyskania przychodów oraz obniżenie stawki podatku z 18 na 17%. Zobacz, na przykładach, jak stosować nowe przepisy.

Czytaj więcej »

Porada video

Zmiany w PIT: wyższe koszty i nowa skala podatkowa

zmiany w pit

Ustawodawca aktualnie wprowadza rewolucyjne zmiany na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych: zerowy PIT dla młodych pracowników, obniżka stawki podatku z 18% na 17%, zmiana kosztów pracowniczych.

Czytaj więcej »
wiper-pixel