Zmiany w PIT

Filtruj po typie dokumentu:

Nowość

Niższa stawka PIT i wyższe koszty uzyskania przychodów od października – sprawdź zmiany w praktyce

zerowy PIT dla mlodych

Od 1 października br. obowiązuję nowelizacja ustawy o PIT, która przewiduje dwie najważniejsze dla podatników zmiany mające na celu zmniejszenie obciążeń fiskalnych: dwukrotne podwyższenie pracowniczych kosztów uzyskania przychodów oraz obniżenie stawki podatku z 18 na 17%. Zobacz, na przykładach, jak stosować nowe przepisy.

Czytaj więcej »

Sprawdź na przykładach jak obliczyć wynagrodzenie pracownika po zmianach wskaźników podatkowych i płacy minimalnej od 2020 roku

Minimalna płaca 2020

Od 1 stycznia 2020 r. będzie wyższa stawka wynagrodzenia minimalnego. Miesięczne minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 2.600 zł, a minimalna stawka godzinowa z umowy zlecenia wyniesie 17 zł. Ponadto zmieni się stawka PIT i koszty uzyskania przychodu. Upewnij się na przykładach, jak obliczyć prawidłowo wynagrodzenie za pracę dla pracowników w 2020 roku. Dowiedz się, jak wrośnie koszt pracodawcy z tytułu zatrudnienia pracownika z najniższą płacą. Sprawdź także, jak wpłaty do PPK wpłyną na rozliczenia pracownika.

Czytaj więcej »

Niższa stawka PIT i wyższe koszty uzyskania przychodów. Zmiany od 1 października.

cit-8

Nowelizacja ustawy o PIT zakłada obniżenie niżej stawki podatku w skali podatkowej, z 18% do 17%, wzrosną też pracownicze koszty uzyskania przychodów. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw pod poz. 1835. Zmiany już obowiązują.

Czytaj więcej »

Koszty pracownicze i obniżona stawka PIT po zmianach – są wyjaśnienia MF

obniżka pit

Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe dotyczące stosowania w 2019 roku podwyższonych kwotowych kosztów uzyskania przychodów i obniżonej stawki podatkowej do dochodów opodatkowanych według skali podatkowej.

Czytaj więcej »

Porada video

Zmiany w PIT: wyższe koszty i nowa skala podatkowa

zmiany w pit

Ustawodawca aktualnie wprowadza rewolucyjne zmiany na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych: zerowy PIT dla młodych pracowników, obniżka stawki podatku z 18% na 17%, zmiana kosztów pracowniczych.

Czytaj więcej »

Porada

Sprawdź, od kiedy zastosować nową niższą skalę podatkową

Pytanie:  Od kiedy trzeba zastosować zmianę podatku z 18 na 17%? W naszej firmie są wynagrodzenia z przesunięciem miesięcznym. Czyli przykładowo za lipiec, wynagrodzenie jest wypłacane 10 sierpnia. Jak zastosować kwotę wolną od potraceń, i koszty uzyskania przychodu i w jakich wysokościach?

Czytaj więcej »

Jak wyliczyć wynagrodzenie dla pracownika do 26 roku życia, po 26 roku przy minimalnej płacy i nowych kosztach uzyskania przychodu od 1 października 2019 r.

Pytanie:  Zatrudniamy 13 pracowników i 6 uczniów nauki zawodu. Zajmujemy się obróbką skrawania w metalu. Proszę o wyliczenie wynagrodzenia dla pracownika do 26 roku życia -  PIT dla młodych, z uwzględnieniem nowych kosztów uzyskania przychodu czy będą zerowe i podatku 17% od kwoty 2.250 zł. Co z kwotą wolną od podatku? Jaka będzie kwota składki zdrowotnej? Jak wyglądałoby wyliczenie wynagrodzenia za październik 2019 r. dla pracownika po 26 roku życia po wejściu nowych przepisach od tej samej kwoty 2.250 zł z uwzględnieniem nowych kosztów uzyskania przychodu i podatku 17%? Zatrudniamy też pracownika na umowę zlecenie z kwotą brutto 1.500 zł. Jakie koszty uzyskania  zastosować w tym przypadku? Do tej pory było 20% czyli 258,87 zł, a jak będzie od października 2019 roku.

Czytaj więcej »

Jak prawidłowo wyliczyć wynagrodzenie dla pracownika za wrzesień wypłacane 10 października? Jaką zastosować stawkę PIT i koszty uzyskania przychodu

Pytanie:  Jak wyliczyć wynagrodzenie za wrzesień 2019 r dla pracownika do 26 roku życia i pozostałych pracowników? Jakie zastosować koszty uzyskania przychodów i stawkę PIT? Wypłata wynagrodzenia następuje 10-go następnego miesiąca, czyli za wrzesień będzie 10-go października.

Czytaj więcej »

Kiedy odlicza się kwotę wolną od podatku

Pytanie:  Czy licząc co miesiąc zaliczki na podatek dochodowy, kwotę wolną 556,02 zł odliczam przy pierwszym zaistnieniu podatku a później już dopiero w rozliczeniu rocznym, czy też co miesiąc odliczam 556,02 ?

Czytaj więcej »

Czy od 1 października trzeba rozliczać wynagrodzenia stosując już nowe stawki PIT

Pytanie:  W związku z wprowadzonymi zmianami w podatku dochodowym od osób fizycznych, mam pytanie w jaki sposób rozliczyć płace pracowników za pracę w miesiącu wrześniu, wypłacone w październiku, zgodnie z regulaminem wynagradzania? Czy już według stawek obowiązujących we wrześniu czy już nowych? Jakie są to wartości? Co zrobić w przypadku, gdy tylko część pracowników złożyła oświadczenie o stosowanie stawki 17,75% od dochodów uzyskanych w okresie od 1 października 2019 r. do 31 grudnia 2019 r.? Jak to prawidłowo zastosować Czy od wynagrodzenia za miesiąc październik, listopad i grudzień 2019 r., które będzie wypłacone odpowiednio w listopadzie i grudniu 2019 r. i styczniu 2020 r.? Czy też od wynagrodzenia za wrzesień, październik i listopad 2019 r., które będzie wypłacone odpowiednio w październiku, listopadzie i grudniu 2019 r. Jak liczyć wynagrodzenia pracowników, którzy takiego oświadczenia nie złożyli?

Czytaj więcej »
wiper-pixel