Zmiany w VAT: nowa matryca stawek VAT, transakcje międzynarodowe

Filtruj po typie dokumentu:

Porada

Jaką zastosować stawkę VAT na suplementy diety po zmianach od 1 lipca br.

Pytanie:  Firma sprzedaje głównie suplementy diety ze stawką VAT 8%, mam problem, jak przyporządkować kody CN? Czy kody CN trzeba wprowadzić dla każdego artykułu nawet, tego z 23% stawką VAT?

Czytaj więcej »

Jaką stawką VAT opodatkować prace wykonawcze dotyczące budynku

Pytanie:  Wykonujemy instalacje elektryczne i teletechniczne w budynku wielomieszkaniowym zgodnie z umową z generalnym wykonawcą. Niektóre elementy instalacji są częściowo związane z infrastrukturą zewnętrzną. W szczególności przyłącze elektryczne (główna linia zasilająca do transformatora) i teletechniczne np. internetowe (kanalizacja teletechniczna) . Czy te przyłącza są obciążone VAT 8%, czy 23%? A może należy to podzielić, np. 30% dla budynku (VAT 8%), a 70% dla terenu zewnętrznego (VAT 23%) ? Oświetlenie zewnętrzne mamy wykonać z 23% stawką VAT, ponieważ jest to zlokalizowane poza bryłą obiektu.

Czytaj więcej »

Stawka VAT na grzyby suszone od 1 lipca 2020 r.

Pytanie:  Jaka od 1 lipca obowiązuje stawka VAT na grzyby suszone - 5% czy 8%? W wykazie wymieniono tylko grzyby:

Czytaj więcej »

Miejsce dostaw dokonywanych w ramach dostaw łańcuchowych

Pytanie:  Czy w związku z nowymi przepisami, które weszły w życie od 1 lipca dotyczące rozliczania transakcji łańcuchowych w ramach UE nie będzie mieć znaczenia, tak jak dotychczas, który z podmiotów biorących udział w łańcuchu dostaw jest organizatorem transportu? Czy zawsze transakcją ruchomą (WDT/WNT) będzie transakcja między pierwszym a drugim podmiotem, o ile drugi podmiot nie poda numeru NIP kraju z którego towar jest transportowany?

Czytaj więcej »

Stosowanie stawki 5% VAT do nośników danych od 1 lipca

Pytanie:  Zgodnie z nową matryca stawek VAT od 1 lipca 2020, poz. 20 załącznika nr 10 ustawy o VAT w poz. 20 ex 8523: „Dyski, taśmy, półprzewodnikowe urządzenia pamięci trwałej, "karty inteligentne" i inne nośniki do rejestrowania dźwięku lub innych zjawisk, nawet nagrane, włączając matryce i wzorce do produkcji dysków, ale wyłączając produkty objęte działem CN 37 - wyłącznie publikacje objęte poz. 19”. Firma handlowa, zarejestrowany podatnik VAT dokonuje sprzedaży nośników danych z grupy 8523 PKWiU. Czy zgodnie ze wskazaną poz. 20 preferencyjną stawką 5 % od 1 lipca 2020 r. zostaje objęta tylko grupa wymieniona w poz. 19 (w tym: książki, gazety, obrazki i pozostałe wyroby przemysłu poligraficznego, drukowane; manuskrypty, maszynopisy i plany), czyli publikacje zapisane na nośnikach danych wskazanych w PKWiU 8523, czy też wszystkie nośniki danych objęte  tym PKWiU.

Czytaj więcej »

Nowość

Biała lista podatników VAT od 1 lipca 2020 r. – jak uniknąć sankcji za płatności spoza listy

Biała lista podatników VAT od 1 lipca 2020 r. – jak uniknąć sankcji za płatności spoza listy

Przepisy, które weszły w życie z początkiem lipca złagodziły negatywne konsekwencje, jakie mogą dotknąć podatników przy płatnościach na rachunki spoza białej listy podatników. Poznaj szczegóły zmian.

Czytaj więcej »

Zmiany od 1 lipca: Jak krok po kroku ustalić, czy towar lub usługa są opodatkowane VAT według stawki 5% lub 8%

zmiany w VAT, stawki VAT

Od 1 lipca 2020 r. obowiązują zmiany stawek VAT. Skorzystaj ze wskazówek eksperta i sprawdź, jak prawidłowo stosować stawki VAT po zmianach.

Czytaj więcej »

Sprawdź zmiany w imporcie towarów od 1 lipca 2020 r.

Sprawdź zmiany w imporcie towarów od 1 lipca 2020 r.

Więcej podatników może już skorzystać z rozliczenia VAT z tytułu importu towarów do 25. dnia następnego miesiąca. Poznaj szczegóły zmian.

Czytaj więcej »

Praktyczne zestawienie zmian podatkowych wchodzących w życie 1 lipca 2020 r.

Praktyczne zestawienie zmian podatkowych wchodzących w życie 1 lipca 2020 r.

Od początku lipca obowiązuje nie tylko nowa matryca stawek VAT, jest też sporo zmian w podatkach dochodowych i Ordynacji podatkowej. Zmian jest dużo i wynikają one z różnych aktów prawnych. W tabeli zebraliśmy najważniejsze nowe regulacje wraz z podaniem podstawy prawnej.

Czytaj więcej »

Od 1 lipca 2020 r. zmiany w rozliczeniach VAT przy transakcjach międzynarodowych

Od 1 lipca 2020 r. zmiany w rozliczeniach VAT przy transakcjach międzynarodowych

Nowości w ustawie o VAT dotyczą opodatkowania transakcji łańcuchowych, dokumentowania WDT oraz rozliczania transakcji w ramach magazynu call-of stock. Sprawdź, jak stosować nowe przepisy w praktyce.

Czytaj więcej »

Wzór

Dokument do pobrania

Zmiany w VAT od 1 lipca 2020 r.

okładkae

Sprawdź, jak zmieniły się stawki VAT, jak wystąpić o Wiążącą Informację Stawkową, jaki jest obecnie termin składania zawiadomienia ZAW Nr.

Czytaj więcej »
wiper-pixel