Split payment i stawki VAT

Filtruj po typie dokumentu:

Porada

Nabycie usługi instalacji systemu fotowoltaicznego i brak oznaczenia MPP - jakie sankcje grożą podatnikowi

Pytanie:  Mój klient otrzymał fakturę za instalację i konfigurację systemu fotowoltaicznego na kwotę powyżej 15.000 zł. Na fakturze brak dopisku „metoda podzielonej płatności”. Klient zapłacił na konto widniejące na białej liście, ale z pominięciem MPP. Jakie sankcje grożą podatnikowi (klientowi)? Nadmieniam, że jest na ryczałcie ewidencjonowanym.

Czytaj więcej »

Usługa dostarczania energii cieplnej – czy na fakturze umieszczać MPP

Pytanie:  Pracuję w spółdzielni mieszkaniowej, co miesiąc otrzymujemy fakturę za energię cieplną w kwocie powyżej 15.000 zł. Jest na niej napis „mechanizm podzielonej płatności”. Wydaje się, że energii cieplnej nie ma w załączniku nr 15 do ustawy o VAT. Czy w rejestrze zakupu należy wpisać oznaczenie MPP?

Czytaj więcej »

Oznaczanie faktur wyrazami „mechanizm podzielonej płatności”

Pytanie:  Podstawową działalnością naszej spółki jest działalność związana z dostawą wody i odprowadzaniem ścieków, jednak spółka również wykonuje inne prace, które są wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT oraz takie, które nie są zawarte w załączniku. Wszystkie te usługi są „Usługami pozostałymi”. Z uwagi na niewielki udział pozostałych usług w sprzedaży ogółem, spółka podjęła decyzję, że na każdej wystawionej fakturze dotyczącej „Usługi pozostałej” umieszcza adnotację: „mechanizm podzielonej płatności, niezależnie od tego ,czy faktura dotyczy usług zawartych w załączniku nr 15 czy innych usług oraz bez względu na to, czy odbiorcą jest podmiot gospodarczy czy osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Czy jest to dopuszczalne?  Czy nie będzie to rodziło problemów przy ewidencji faktur w JPK_VAT? Jak ująć taką fakturę w ewidencji JPK - jako fakturę podlegającą MPP czy niepodlegającą MPP?

Czytaj więcej »

Zapłata VAT z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności w ratach

Pytanie:  Pytanie dotyczy faktury z metodą podzielonej płatności na 100.000 zł netto + 23% VAT do zapłaty. Klient chce za tą fakturę zapłacić częściowo, więc doradziłam, że VAT i tak trzeba zapłacić w całości na konto VAT, ale co zrobić, kiedy klient ma na koncie 20.000 zł i brakuje mu, aby opłacić VAT w całości? Czy fakturę z zastosowaniem podzielonej płatności można podzielić na raty?

Czytaj więcej »

Naruszenie obowiązku dokonania płatności z zastosowaniem MPP

Pytanie:  Pomyłkowo przekazałam należność z faktury podlegającej split payment (olej napędowy grzewczy, kwota ponad 15.0000 brutto) przelewem zwykłym. Jakie są konsekwencje wykonania błędnego przelewu? Czy należy poprosić kontrahenta o zwrot błędnie przekazanej kwoty i wykonać przelew jeszcze raz, zgodnie z zasadą split payment?

Czytaj więcej »

Nowość

Czy każdą fakturę oznaczać jako MPP

Stosowanie MPP w praktyce wciąż sprawia sporo problemów. Jeden z nich dotyczy tego, czy każdą fakturę oznaczać dopiskiem „mechanizm podzielonej płatności”, nawet jeśli nie ma takiego obowiązku. W tej sprawie wypowiedział się ostatnio organ podatkowy. Sprawdź szczegóły.

Czytaj więcej »

Uwaga! Nie wszyscy podatnicy mogą składać kwartalne deklaracje VAT

deklaracje kwartalne vat

Podatnicy dokonujący dostaw towarów lub świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, stracili prawo do składania kwartalnych deklaracji VAT. Sprawdź, od kiedy podatnicy ci powinni zacząć składać deklaracje miesięczne zamiast kwartalnych.

Czytaj więcej »

Uwolnienie środków z konta VAT bez opłaty skarbowej

uwolnienie VAT z konta

Od 1 listopada 2019 r. została zniesiona opłata skarbowa od złożenia wniosku o zgodę na uwolnienie środków z dedykowanego konta VAT prowadzonego przez Bank i SKOK dla podatników prowadzących działalność gospodarczą.

Czytaj więcej »

Poznaj praktyczne zasady dokonywania płatności z konta VAT

konto VAT

Od 1 listopada 2019 r. za pośrednictwem zwykłego zlecenia przelewu bankowego można dokonywać płatności: ZUS, PIT, CIT, podatku akcyzowego, należności celnych z rachunku bankowego VAT. Jak to zastosować w praktyce? Na co zwrócić uwagę? Sprawdźmy.

Czytaj więcej »

Jest już pierwsza interpretacja organów podatkowych dotycząca split payment

rozliczenie split payment

Zdarza się, że dostawca towarów oznaczy fakturę „mechanizm podzielonej płatności”, mimo że przedmiotem dostawy są towary, które nie są objęte obligatoryjnym MPP. Czy w takiej sytuacji, aby fakturę zaliczyć w koszty, trzeba dokonać płatności z zastosowaniem MPP? Poznaj wyjaśnienie dyrektora KIS.

Czytaj więcej »

Dokument do pobrania

Split payment w praktyce – rozwiązanie najczęstszych problemów dotyczących zmian obowiązujących od 1 listopada 2019 r.

split_okladaka

Od 1 listopada 2019 r. obowiązuje obowiązkowy split payment dla branż określonych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT. Podatnik, który mimo ciążącego obowiązku nie dokona płatności poprzez mechanizm podzielonej płatności, musi liczyć się z konsekwencjami. Poznaj wyjaśnienia ekspertów na problemy dotyczące split payment.

Czytaj więcej »

Wykaz towarów i usług, do których stosujemy split payment od 1 listopada br.

okładka

Od 1 listopada 2019 r. na podstawie art. 108a ust. 1a ustawy o VAT, przy dokonywaniu płatności za nabyte towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy, udokumentowane fakturą, w której kwota należności ogółem (wartość sprzedaży brutto) przekracza 15.000 zł lub równowartość tej kwoty – należy zastosować mechanizm podzielonej płatności (MPP). Pobierz ebook i sprawdź, czy dotyczą Cię nowe przepisy.

Czytaj więcej »

Porada video

Upewnij się, czy będziesz musiał obowiązkowo stosować split payment. Uwaga - za niewywiązywanie się z przepisów będą kary!

split

Od 1 listopada 2019 r. w ustawie VAT pojawi się obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności (tzw. split payment) dla określonej grupy podatników. Mechanizm ten jest stosowany obecnie, lecz ma charakter nieobowiązkowy.

Czytaj więcej »

Kto będzie obowiązkowo stosował split payment?

split payment

Prawdopodobnie od 1 września 2019 r. w ustawie VAT pojawi się obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności (tzw. split payment) dla określonej grupy podatników. Mechanizm ten jest stosowany obecnie, lecz ma charakter nieobowiązkowy.

Czytaj więcej »
wiper-pixel