Split payment i stawki VAT

Filtruj po typie dokumentu:

Nowość

Video NEWS: Czy metoda podzielonej płatności będzie obowiązkowa

Podzielona płatność

Przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą paliwa, wykonujący usługi budowlane czy sprzedający towary budowlane mają obligatoryjnie stosować split payment. Kiedy przepisy wejdą w życie?

Czytaj więcej »

Obowiązkowy split payment wejdzie w życie od listopada

split payment od 1 listopada 2019 r.

Mechanizm podzielonej płatności będzie stosowany w odniesieniu do 150 grup towarów i usług, wśród nich znajdą się m.in. roboty budowlane, czy handel częściami do samochodów i motocykli.

Czytaj więcej »

Od 1 listopada zmieniają się niektóre stawki VAT

podatek vat

Nowe stawki VAT dla książek, gazet, dzienników i czasopism będą stosowane już od 1 listopada 2019 r. Dowiedz się więcej o nowych przepisach dotyczących VAT.

Czytaj więcej »

Video NEWS: Obowiązkowy split payment od 1 listopada 2019 r.

split payment przełożony

Termin wprowadzenia podzielonej płatności, został przełożony o 2 miesiące i wejdzie w życie 1 listopada.  W sytuacji gdy podatnik, mimo obowiązku, nie będzie stosował mechanizmu podzielonej płatności, musi liczyć się z konsekwencjami.

Czytaj więcej »

Obowiązkowe stosowanie mechanizmu podzielonej płatności w praktyce

podzielona płatność

Od 1 listopada 2019 r. zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające obowiązkowy split payment. Nowe przepisy w praktyce sprawiają sporo kłopotów, nasz ekspert odpowiada na pytania, które ostatnio trafiły do naszej redakcji w sprawie split payment.

Czytaj więcej »

Porada

Jak stosować przepisy o obowiązkowym mechanizmie podzielonej płatności

Pytanie:  Spółka prowadząca sklep internetowy sprzedaje produkty objęte w tej chwili odwróconym VAT-em (drut miedziany, srebro, itp.). W związku z planowanymi zmianami od 1 września związanymi ze Split Payment oraz zniesieniu procedury odwróconego VAT-u w transakcjach krajowych mam takie pytanie: jaką stawkę VAT zastosować w zamówieniu złożonym 31 sierpnia na którym są produkty z odwróconym VAT-em (klient składa zamówienie, automatycznie generuje się proforma na podstawie której klient dokonuje przedpłaty) ale opłaconym już 1 września (wtedy generuje się faktura VAT i tą datę przyjmujemy do rozliczeń)? Czy będzie potrzeba przeliczenia wygenerowanej z automatu proformy, jeżeli płatność do takiego zamówienia nie zostanie uregulowana do końca dnia 31 sierpnia i zastosowania stawki 23% na ww. produkty?

Czytaj więcej »

Zaliczki a obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności

Pytanie:  Sprzedajemy wyroby z załącznika nr 15. W transakcjach z klientami stosujemy przedpłaty na podstawie faktur proforma. Po otrzymaniu płatności wydajemy towar nabywcy i wystawiamy fakturę. Jak w takich sytuacjach zastosować MPP? Czy jedynym wyjściem jest wystawienie faktury zaliczkowej przed otrzymaniem płatności, aby klient mógł wskazać numer faktury?

Czytaj więcej »

Od 1 listopada zmiany dotyczące split payment – poznaj skutki rachunkowe

Pytanie:  Proszę o rozpisanie księgowania dotyczącego split payment w organie (urzędzie).

Czytaj więcej »

Potrącanie (kompensowanie) wierzytelności a mechanizm podzielonej płatności

Pytanie:  Czy można kompensować płatności dotyczące split payment, np. faktura za paliwo pomniejszona o karty płatnicze?

Czytaj więcej »

Dostawa towarów z uchylonego załącznika nr 13 a podzielona płatność w VAT

Pytanie:  Jak należy opłacać faktury wystawione przed 1 listopada z terminem płatności po tym dniu dokumentujące sprzedaż towarów wrażliwych wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT (towary z dotychczasowego załącznika nr 13)? Czy faktury te nabywca zobowiązany jest uregulować w MPP, czy też skoro zostały wystawione przed 1 listopada płatność może zostać dokonana z pominięciem MPP? Czy obowiązek zapłaty za towar z uchylonego załącznika 13 w obowiązkowym split payment dotyczy faktur wystawionych od 1 listopada?

Czytaj więcej »

Porada video

Kto będzie obowiązkowo stosował split payment?

split payment

Prawdopodobnie od 1 września 2019 r. w ustawie VAT pojawi się obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności (tzw. split payment) dla określonej grupy podatników. Mechanizm ten jest stosowany obecnie, lecz ma charakter nieobowiązkowy.

Czytaj więcej »

Upewnij się, czy będziesz musiał obowiązkowo stosować split payment. Uwaga - za niewywiązywanie się z przepisów będą kary!

split

Od 1 listopada 2019 r. w ustawie VAT pojawi się obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności (tzw. split payment) dla określonej grupy podatników. Mechanizm ten jest stosowany obecnie, lecz ma charakter nieobowiązkowy.

Czytaj więcej »

Dokument do pobrania

Wykaz towarów i usług, do których stosujemy split payment od 1 listopada br.

okładka

Od 1 listopada 2019 r. na podstawie art. 108a ust. 1a ustawy o VAT, przy dokonywaniu płatności za nabyte towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy, udokumentowane fakturą, w której kwota należności ogółem (wartość sprzedaży brutto) przekracza 15.000 zł lub równowartość tej kwoty – należy zastosować mechanizm podzielonej płatności (MPP). Pobierz ebook i sprawdź, czy dotyczą Cię nowe przepisy.

Czytaj więcej »

Split payment w praktyce – rozwiązanie najczęstszych problemów dotyczących zmian obowiązujących od 1 listopada 2019 r.

split_okladaka

Od 1 listopada 2019 r. obowiązuje obowiązkowy split payment dla branż określonych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT. Podatnik, który mimo ciążącego obowiązku nie dokona płatności poprzez mechanizm podzielonej płatności, musi liczyć się z konsekwencjami. Poznaj wyjaśnienia ekspertów na problemy dotyczące split payment.

Czytaj więcej »
wiper-pixel