Oznaczanie faktur wyrazami „mechanizm podzielonej płatności”

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 22 maja 2020
Pytanie:  Podstawową działalnością naszej spółki jest działalność związana z dostawą wody i odprowadzaniem ścieków, jednak spółka również wykonuje inne prace, które są wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT oraz takie, które nie są zawarte w załączniku. Wszystkie te usługi są „Usługami pozostałymi”. Z uwagi na niewielki udział pozostałych usług w sprzedaży ogółem, spółka podjęła decyzję, że na każdej wystawionej fakturze dotyczącej „Usługi pozostałej” umieszcza adnotację: „mechanizm podzielonej płatności, niezależnie od tego ,czy faktura dotyczy usług zawartych w załączniku nr 15 czy innych usług oraz bez względu na to, czy odbiorcą jest podmiot gospodarczy czy osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Czy jest to dopuszczalne?  Czy nie będzie to rodziło problemów przy ewidencji faktur w JPK_VAT? Jak ująć taką fakturę w ewidencji JPK - jako fakturę podlegającą MPP czy niepodlegającą MPP?

Pozostało jeszcze 77 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce - w ciągu ostatnich lat na łamach publikacji podatkowych opracował kilkanaście tysięcy odpowiedzi na pytania podatników oraz kilkaset artykułów i komentarzy. Autor komentarza do ustawy o VAT.
wiper-pixel