Koronawirus

Filtruj po typie dokumentu:

Porada

Dofinansowanie do prowadzonej działalności opodatkowanej ryczałtem – jakie skutki podatkowe

Pytanie:  W jednej z porad eksperta przeczytałam, że dofinansowanie z UP do prowadzonej działalności jest przychodem z działalności gospodarczej, chyba że wydatki nim sfinansowane nie zostaną zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. A jak będzie w przypadku jednoosobowej firmy, które jest opodatkowana ryczałtem, w związku z czym brak jest tu kosztów?

Czytaj więcej »

Umorzenie pożyczki i dofinansowanie kosztów prowadzenia działalności – sprawdź, co z przychodem podatkowym

Pytanie:  Czy pożyczka otrzymana z urzędu pracy w wysokości 5 tys. złotych na pokrycie bieżących kosztów działalności gospodarczej dla mikroprzedsiębiorcy, jest przychodem dla podatnika w dacie umorzenia pożyczki? Jeśli tak, proszę o podstawę prawną. Czy dofinansowanie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla podatnika niezatrudniającego pracowników z urzędu pracy jest przychodem podatnika ? Podatnik jest na podatkowej księdze przychodów i rozchodów, oba dofinansowania są związane z tarczą antykryzysową

Czytaj więcej »

Umorzenie pożyczki otrzymanej w ramach tarczy – skutki w CIT

Pytanie:  Czy spółka z o.o , która otrzymała w ramach tarczy COVID-19 pożyczkę z powiatowego urzędu pracy w wysokości 5.000 zł, w momencie w którym uzyska umorzenie powinna tą kwotę opodatkować? Czy zaksięgować jako przychód wyłączony z opodatkowania?

Czytaj więcej »

Tarcza antykryzysowa: Mikropożyczka dla spółki jawnej

Pytanie:  Spółka jawna składa się z 2 wspólników, a każdy z tych wspólników oprócz spółki prowadzi również jednoosobową działalność gospodarczą. Na jednoosobowe działalności każdy z nich złożył wniosek o mikropożyczkę do urzędu pracy. Czy jako spółka jawna również mogą złożyć wniosek o mikropożyczkę?

Czytaj więcej »

Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju – kiedy mikroprzedsiębiorca skorzysta ze wsparcia

Pytanie:  Jestem mikroprzedsiębiorcą. Prowadzę obiekt sportowo rekreacyjny. Zatrudniałam przez ponad dwa lata osoby w niepełnym wymiarze czasu pracy. Od lutego br. zatrudniam pracownika interwencyjnego z urzędu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy. Obecnie działalność jest objęta zakazem. Chciałabym skorzystać z subwencji, z powodu dużych obciążeń finansowych związanych z działalnością. W grudniu zatrudniałam na zlecenie dwóch pracowników, pozostałe warunki spełniam. Czy w takiej sytuacji kwalifikuje się i mogę starać się o wsparcie w postaci subwencji?

Czytaj więcej »

Nowość

Co się zmieniło w dokumentowaniu rezydencji podatkowej

Zmiany w pozyskiwaniu certyfikatu rezydencji wprowadzone tarczą 4.0

Sytuacja spowodowana pandemią utrudniła pozyskiwanie certyfikatów rezydencji od zagranicznych kontrahentów. Można jednak liczyć na ułatwienia, które wprowadziła tarcza 4.0. Sprawdź więcej.

Czytaj więcej »

20 sierpnia mija termin zapłaty zaliczek pobranych przez płatników w marcu

20 sierpnia mija termin zapłaty zaliczek pobranych przez płatników w marcu

Płatnicy, którzy ponieśli negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu epidemii koronawirusa, do 20 sierpnia 2020 r. mają czas na zapłatę zaliczek na PIT pobranych w marcu. To samo dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czytaj więcej »

Sprawdź, czy test na koronawirusa jest dla pracownika przychodem podlegającym PIT

Sprawdź, czy test na koronawirusa jest dla pracownika przychodem podlegającym  PIT

Utrzymujące się zagrożenie w związku z pandemią koronawirusa, przy jednocześnie postępującym procesie  odmrażania gospodarki powoduje, że coraz więcej pracodawców decyduje się na opłacenie swoim pracownikom testów diagnostycznych pod kątem COVID-19. Sprawdź, czy wartość takich świadczeń jest przychodem tych pracowników i czy trzeba odprowadzać od nich zaliczki na PIT.

Czytaj więcej »

5 najczęstszych pytań i odpowiedzi związanych z rozliczaniem wsparcia otrzymanego na podstawie tarczy antykryzysowych

5 najczęstszych pytań i odpowiedzi związanych z rozliczaniem wsparcia otrzymanego na podstawie tarczy antykryzysowych

Zwolnienie ze składek ZUS, czy dofinansowanie wynagrodzeń – m.in. z takich form pomocy w ramach tarczy antykryzysowych korzystali przedsiębiorcy. Teraz pojawia się wiele pytań związanych z rozliczaniem przyznanych świadczeń, np. odnośnie przychodu podatkowego i kosztów uzyskania przychodów. Poznaj wyjaśnienia ekspertów.

Czytaj więcej »

MF wyjaśnia, jak rozliczać darowizny w związku z COVID-19

MF wyjaśnia, jak rozliczać darowizny w związku z COVID-19

Aby załagodzić skutki COVID-19, Ministerstwo Finansów wprowadziło nowe preferencje stosowane w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.  W praktyce pojawiło się wiele wątpliwości związanych z ich rozliczaniem. Właśnie pojawiły się objaśnienia podatkowe MF, w tym dotyczące rozliczania darowizn. Co ważne objaśnienia dają podatnikom ochronę prawną.

Czytaj więcej »

Wzór

Wniosek o udzielenie pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy

Mikroprzedsiębiorca może starać się o mikropożyczkę. Starosta może, na podstawie umowy, udzielić ze środków Funduszu Pracy jednorazowo pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy, który prowadził działalność gospodarczą przed  1 marca 2020 r.

Czytaj więcej »

Dokument do pobrania

Tarcza antykryzysowa obowiązuje  od 1 kwietnia 2020 r.  - na jakie wsparcie możesz liczyć

tarcza okladkaj

Odroczenie terminów podatkowych i sprawozdawczych, ulgi w składkach ZUS - takie rozwiązania daje tarcza antykryzysowa. Zobacz, na jakie wsparcie możesz liczyć i jak z niego skorzystać.

Czytaj więcej »

Koronawirus a księgowość i płace

okładka

Jakie zmiany wprowadzi rząd, aby pomóc pracodawcom utrzymać zatrudnienie, a na jakie wsparcie mogą liczyć pracownicy? Jak przedsiębiorcy mogą zabezpieczyć się przed skutkami pandemii koronawirusa i jakie zmiany podatkowe wejdą w życie w najbliższym czasie? Poznaj m.in. odpowiedzi na takie pytania.

Czytaj więcej »