Ekwiwalent za odzież a COVID-19. Czy wypłacić?

Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Dodano: 16 października 2020
Pytanie: 
Jak powinien być liczony ekwiwalent za odzież roboczą osoby, gdy nie było świadczonej pracy w terenie z powodu COVID-19? Chodzi o pracownika socjalnego, będącego w zarządzie zakładowej organizacji związkowej zwolnionej z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie (art. 31 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych) w wymiarze 2 godzin w miesiącu. Czy można go w ogóle nie wypłacić takiej osobie?

Pozostało jeszcze 84 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Mariusz Pigulski - specjalista z dziedziny kadrowo-płacowej, posiadający ponad 10-letnie doświadczenie. Absolwent Podyplomowego Studium Prawa Pracy na Uniwersytecie Łódzkim. Autor licznych opracowań i publikacji z zakresu kadr, rozliczania: wynagrodzeń, składek ZUS oraz podatku.
wiper-pixel