Sprawdź, jak MF objaśnia pakiet VAT e-commerce

Patrycja Kubiesa

Autor: Patrycja Kubiesa

Dodano: 26 lipca 2021
Pakiet VAT e-commerce. Czym jest OSS?

Od 1 lipca 2021 r. obowiązują zmiany w zakresie wprowadzenia tzw. pakietu VAT e-commerce. Nowe przepisy dotyczą m.in. zmian w zakresie limitów przy transakcjach poza terytorium kraju, czy też umożliwieniu rejestracji dla celów VAT tylko w jednym kraju szerszemu gronu podatników. MF wydało objaśnienia podatkowe do VAT e-commerce. Co z nich wynika? Jak rozumieć WSTO? Czym jest One Stop Shop, tzw. OSS? Kiedy zastosujesz SOTI?

Jak było do 30 czerwca 2021 r.

Wcześniej podatnicy, którzy sprzedawali poza terytorium kraju mieli do czynienia z kilkoma procedurami w zależności, od tego czego one dotyczą.

Przykład 1.

Podatnik zarejestrowany w Polsce produkuje  w Polsce krzesła, które następnie sprzedaje przedsiębiorcom zarejestrowanym we Francji. Tym samym podatnik w Polsce zarejestrowany jest dla celów VAT w Polsce.  Jeśli nie dokonuje innych transakcji, które podlegają innym procedurom opodatkowania, to jest zarejestrowany dla celów , VAT jedynie w Polsce. W Polsce podatnik polski wykazuje wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, a podatnik francuski wykazuje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, pod warunkiem spełnienia dodatkowych warunków ustawowych, np. posiadania numeru identyfikacyjnego dla celów podatku VAT itp.

Koniec

Polecamy też:

Pakiet VAT e-commerce od lipca – poznaj praktyczne skutki dla polskich podatników

 

A co się dzieje, jeśli podatnik sprzedaje krzesła osobom fizycznym, tj. konsumentom mającym miejsce zamieszkania we Francji i tam je wysyła? Tu niestety sytuacja się komplikowała  i istotne były limity dla celów sprzedaży wysyłkowej.  

WSTO od 1 lipca 2021 r.

Nowe przepisy wdrażają pojęcie tzw. WSTO.

Ważne!

Wprowadzenie WSTO zastępuje dotychczasowe pojęcie sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju.

WSTO dotyczy dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych przez dostawcę lub na jego rzecz, w tym wtedy, gdy dostawca uczestniczy pośrednio w transporcie lub wysyłce towarów, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium państwa członkowskiego zakończenia wysyłki lub transportu towarów do nabywcy, który jest:

a) podatnikiem podatku od towarów i usług lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od towarów i usług, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub

b) podatnikiem podatku od wartości dodanej lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów odpowiadającego wewnątrzwspólnotowemu nabyciu towarów lub

c) każdym innym podmiotem niebędącym podatnikiem

– pod warunkiem, że dostarczane towary nie są nowymi środkami transportu ani towarami, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz - miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane; nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.

Oglądaj:

VAT 2021: Od 1 lipca 2021 r. wchodzi w życie pakiet VAT e-commerce

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:

  • Co w praktyce oznacza wprowadzenie pakietu VAT e-commerce;
  • Czym jest SOTI;
  • Jak rozumiećWSTO?
  • Czym jest One Stop Shop

Pozostało jeszcze 80% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Patrycja Kubiesa

Autor: Patrycja Kubiesa

doradca podatkowy