Koronawirus: Nie jest dopuszczalne jednostronne skierowanie pracownika na urlop

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

Dodano: 27 marca 2020
Pytanie: Jestem mikroprzedsiębiorcą. Zatrudniam dwie osoby na umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Pracownicy wykonują pracę umysłową w biurze. W związku z sytuacją spowodowaną koronawirusem straciłem zakontraktowane zlecenia. W ciągu najbliższych miesięcy moje przychody będą bardzo niskie. Pracownicy obecnie nie mają pracy do wykonania z powodu sytuacji spowodowanej koronawirusem. Czy mogę zdecydować jednostronnie, że w tym czasie pracownicy wykorzystają płatny urlop wypoczynkowy (tylko zaległy urlop, do którego prawo zostało nabyte w 2019 roku, czy także bieżący za 2020 rok)? Czy jednak pracownik musi się na to zgodzić? Czy mogę jednostronnie zmniejszyć na ten czas pracownikowi wymiar czasu pracy i tym samym proporcjonalnie wysokość jego wynagrodzenia? Czy w tym czasie mogę zlecić pracownikowi do wykonania pracę innego rodzaju niż określona w umowie o pracę, ale adekwatną do jego kwalifikacji i doświadczenia?

Pozostało jeszcze 77% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca.