Tarcza antykryzysowa – zmiany dla przedsiębiorców od 1 kwietnia

Barbara Dąbrowska

Autor: Barbara Dąbrowska

Dodano: 18 marca 2020

Przesunięcie terminu złożenia deklaracjiPIT do końca czerwca, zwrot CIT poprzez korektę podatku z 2019 rok o wysokość strat w 2020 r., pożyczki dla mikroprzedsiebiorców – takie m.in. rozwiązania zawiera pakiet pomocowy przygotowany przez rząd.

W dniu 18 marca 2020 r. zostały przedstawione przez Prezydenta RP i Prezesa Rady Ministrów konkretne propozycje odnośnie pakietu antykryzysowego, który jest skierowany do przedsiębiorców. Do końca tygodnia ma się pojawić ustawa wprowadzająca te zmiany.

Przedstawiamy najważniejsze ułatwienia dla przedsiębiorców, jakie zawiera tarcza antykryzysowa, czyli pakiet zmian, które mają pomóc zwalczyć skutki koronawirusa polskim przedsiębiorcom.

Działania związane z ochroną miejsc pracy

  1. Dopłata do każdego miejsca pracy, które będzie zagrożone według pewnych określonych kryteriów w wysokości do 40% średniego krajowego wynagrodzenia, a pracodawca może obniżyć koszty o 60% jeśli nie będzie zwalniał pracowników.

  2. Państwo pokryje firmie w kłopotach blisko połowę pensji pracownika na postojowym, a jego wynagrodzenie nie może być niższe niż płaca minimalna.

  3. Samozatrudnieni, osoby na umowach zleceniach i o dzieło w sytuacji spadku dochodów otrzymają jednorazowe świadczenie – będzie to ok. 2 tys. zł z ZUS, czyli nie mniej niż 80 % wynagrodzenia minimalnego

  4. Pracownicy i pracodawcy mogą skorzystać z odroczenia płatności kredytów.

Działania związane z ochroną przedsiębiorstw

  1. Przesunięcie złożenia terminu deklaracji PIT do końca maja, co skutkuje opóźnieniem terminu zapłaty podatku PIT.

  2. Odroczenie, podział na raty lub umorzenie składek ZUS za marzec, kwiecień i maj 2020 r.,

  3. Odroczenie płatności ZUS na podstawie trwających układów ratalnych na 3 miesiące,

  4. Małe i średnie firmy będą mogły uzyskać przedłużenie kredytów obrotowych oraz uzyskać nowe finansowanie zabezpieczone w 80% gwarancjami de minimis BGK. 

  5. Firmy mogą uzyskać kapitał w Polskim Funduszu Rozwoju oraz ubezpieczenia obrotu w KUKE.

  6. Firmy transportowe mogą skorzystać z leasingu Agencji Rozwoju Przemysłu z odroczonymi o 3 miesiące ratami. 

  7. Mikrofirmy zatrudniające do 9 osób mogą uzyskać niskooprocentowaną pożyczkę z Funduszu Pracy do 5 tys. zł na 12 miesięcy.

  8. Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać odroczenie lub rozłożenie na raty płatności składek na ubezpieczenie społeczne w ZUS bez żadnych opłat.

  9. Przedsiębiorcy będą mogli otrzymać zwrot CIT poprzez korektę podatku z 2019 rok o wysokość strat w 2020 r.

  10. Odroczenie terminu płatności za prąd i gaz.

  11. Każdy przedsiębiorca, który dzisiaj notuje straty, notuje spadek obrotów, będzie mógł przesunąć w czasie, rozłożyć na raty należności publiczno-prawne takie, jak zaliczki na podatki: CIT, PIT, VAT czy składki na ubezpieczenia społeczne bez dodatkowych opłat prolongacyjnych.

Wszystkie niezbędne informacje dotycząca wsparcia przedsiębiorców w czasie koronawirua zamieściliśmy tutaj.

  

 

Barbara Dąbrowska

Autor: Barbara Dąbrowska

absolwentka studiów MBA, dyrektor ds. finansów i compliance w firmie consultingowej, manager Działu Księgowości w międzynarodowej firmie leasingowej, trener – wykładowca Centrum Szkoleniowe FRR Sp. z o.o.