Koronawirus: Nie jest dopuszczalne jednostronne skierowanie pracownika na urlop

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

Dodano: 27 marca 2020
Pytanie:  Jestem mikroprzedsiębiorcą. Zatrudniam dwie osoby na umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Pracownicy wykonują pracę umysłową w biurze. W związku z sytuacją spowodowaną koronawirusem straciłem zakontraktowane zlecenia. W ciągu najbliższych miesięcy moje przychody będą bardzo niskie. Pracownicy obecnie nie mają pracy do wykonania z powodu sytuacji spowodowanej koronawirusem. Czy mogę zdecydować jednostronnie, że w tym czasie pracownicy wykorzystają płatny urlop wypoczynkowy (tylko zaległy urlop, do którego prawo zostało nabyte w 2019 roku, czy także bieżący za 2020 rok)? Czy jednak pracownik musi się na to zgodzić? Czy mogę jednostronnie zmniejszyć na ten czas pracownikowi wymiar czasu pracy i tym samym proporcjonalnie wysokość jego wynagrodzenia? Czy w tym czasie mogę zlecić pracownikowi do wykonania pracę innego rodzaju niż określona w umowie o pracę, ale adekwatną do jego kwalifikacji i doświadczenia?

Pozostało jeszcze 77 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

Michał Culepa - prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, wieloletni redaktor Serwisu Prawno-Pracowniczego, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca. Autor licznych komentarzy i opracowań dotyczących m.in. zatrudnienia w jednostkach sektora finansów publicznych, instytucjach kultury, oświacie.
Dołącz do Portalu FK i odbieraj nagrody
KLUB <
wiper-pixel