Firma zatrudniająca 70 osób – jakie wsparcie z tarczy antykryzysowej

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

Dodano: 26 maja 2020
Pytanie:  Jako przedsiębiorca chcę skorzystać z tarczy antykryzysowej. Zatrudniam 70 osób. Odnotowałem spadek obrotów, nie mam zaległości w opłacaniu podatków i składek. Chciałbym ubiegać się o dofinansowanie wynagrodzeń i składek ZUS w czasie obniżonego wymiaru pracy lub przestoju ekonomicznego. Pracy jest teraz bardzo mało, więc chcę albo obniżyć pełne etaty na pół lub wprowadzić przestój ekonomiczny. Czy w przypadku przestoju ekonomicznego mogę zmniejszyć wynagrodzenie o połowę, ale zachowując wynagrodzenie minimalne, np. pracownik zarabiający 6.000 zł brutto otrzyma wynagrodzenie 3.000 zł, zarabiający 5.000 zł brutto otrzyma 2.600 zł (mimo, że połowa wynosiłaby 2.500 zł), a zarabiającemu 2.600 zł brutto wynagrodzenie nie zostanie obniżone, bo musi być zagwarantowane wynagrodzenie minimalne? Czy w przypadku obniżenia etatów o połowę, wynagrodzenia pracowników też ulegną obniżce o połowę?

Pozostało jeszcze 80 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

Michał Culepa - prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, wieloletni redaktor Serwisu Prawno-Pracowniczego, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca. Autor licznych komentarzy i opracowań dotyczących m.in. zatrudnienia w jednostkach sektora finansów publicznych, instytucjach kultury, oświacie.
wiper-pixel