Zmiany dotyczące obostrzeń w walce z pandemią koronawirusa

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 30 kwietnia 2020
zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w

Na podstawie nowego rozporządzenia Rady Ministrów zmieniły się niektóre obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Inne zaś uległy dalszemu przedłużeniu. Nowe przepisy dotyczą m.in. przekraczania granic, kwarantanny osób wracających do kraju oraz zasad noszenia osobistych środków ochronnych.

Od 26 kwietnia br. obowiązują nowe przepisy, które częściowo zmieniły zasady postępowania w związku z pandemią koronawirusa. Wprowadzono je mocą stosownego rozporządzenia Rady Ministrów z tego samego dnia, modyfikującego treść obowiązującego w tym zakresie rozporządzenia z 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 697 ze zm.).

Międzynarodowy transport kolejowy

Zmiany polegają w szczególności na tym, że wstrzymanie przemieszczania się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy, dotychczas każdorazowo przedłużane – tym razem zostało ustanowione do odwołania.

Prewencyjna 14-dniowa kwarantanna

Również do odwołania przedłużony został nakaz odbywania prewencyjnej kwarantanny przez powracających do kraju z zagranicy. Tak jak w przypadku transportu kolejowego, o którym była mowa wcześniej, obostrzenia w tym zakresie dotychczas funkcjonowały do 26 kwietnia. Przypomnijmy, że osoby, których dotyczy ten nakaz, muszą odbyć kwarantannę trwającą 14 dni, licząc od dnia następującego po przekroczeniu granicy.

Wspomniany obowiązek dotyczy również osób wspólnie z nimi zamieszkujących lub gospodarujących.

Rękawiczki i przyłbice ochronne

Złagodzono natomiast niektóre restrykcje związane z noszeniem środków ochronnych. Mianowicie po zmianach wyłączony został obowiązek noszenia w sklepach rękawiczek przez osoby, które nie mogą ich zakładać lub zdejmować z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim. To samo odnosi się do osób, które mają trudności z samodzielnym wykonaniem tych czynności.

Co istotne, aby uzasadnić w takim przypadku brak noszenia rękawiczek, nie trzeba okazywać żadnego orzeczenia ani zaświadczenia.  

Podobnie zmniejszony został zakres obostrzeń związanych z używaniem maseczek ochronnych. W świetle znowelizowanych przepisów – wzorem sprzedawców w placówkach i w obiektach handlowych – prawo do zastąpienia takich maseczek przyłbicami zakrywającymi usta i nos otrzymali także urzędnicy pracujący przy obsłudze klientów. Chodzi tutaj o osoby wykonujące czynności zawodowe lub służbowe w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania publiczne.

Będzie to jednak możliwe pod warunkiem odgrodzenia ich stanowiska pracy od interesantów dodatkową przesłoną ochronną.  

Sprawdź też:

  • § 1 i 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 26 kwietnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 750).
Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.