Roczna korekta VAT – jakie skutki w podatkach dochodowych

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 24 lutego 2021
Pytanie:  Pytanie dotyczy rocznej korekty VAT. W styczniu 2020 roku podatnik kupił maszynę (ok 70 tys. zł), nie był wtedy jeszcze czynnym podatnikiem VAT. Stał się nim kilka miesięcy później. Maszyna jest środkiem trwałym w firmie zamortyzowanym jednorazowo. W deklaracji za styczeń 2021 roku podatnik dokonałam korekty rocznej, odliczając 1/5 VAT z faktury zakupu maszyny, a cała korekta nastąpi w latach 2020-2024. Maszyna została wprowadzona do środków trwałych w wartości brutto. Czy w tej sytuacji należy skorygować wartość amortyzacji o odliczony VAT? I jeszcze jedna sytuacja związana z roczną korektą: podatnik kupił maszynę jako nievatowiec w 2017 roku, vatowcem stał się pod koniec 2019 roku. W poprzednim roku w styczniu 2020 nie była wykonana korekta roczna. Czy teraz w styczniu 2021 roku można ją przeprowadzić? Przez jaki okres?

Pozostało jeszcze 76 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce - w ciągu ostatnich lat na łamach publikacji podatkowych opracował kilkanaście tysięcy odpowiedzi na pytania podatników oraz kilkaset artykułów i komentarzy. Autor komentarza do ustawy o VAT.
wiper-pixel