Urlopy i inne zwolnienia

Wniosek pracownika o rezygnację z części urlopu macierzyńskiego - wzór

Pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu. W takim przypadku niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi - ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek. W tym celu konieczny jest jej wniosek. Tutaj znajdziesz przykładowy wzór takiego wniosku.

Wniosek pracownika o urlop bezpłatny - wzór

Pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego tylko i wyłącznie na pisemny wniosek pracownika. W czasie urlopu bezpłatnego stosunek pracy ulega zawieszeniu, przez co pracownik przestaje być zobowiązany m.in. do świadczenia pracy na rzecz pracodawcy, a pracodawca nie wypłaca za ten czas pracownikowi wynagrodzenia. Poniżej znajdziesz wniosek pracownika o urlop bezpłatny.

Wniosek pracownika o urlop na żądanie - wzór

Pracownik ma prawo w ciągu roku kalendarzowego do 4 dni urlopu na żądanie. Urlop na żądanie jest „szczególnym rodzajem” urlopu wypoczynkowego, który pracownik może wykorzystać w trakcie stosunku pracy bez uprzedniego ustalania terminu jego wykorzystania z pracodawcą. Tutaj znajdziesz przykładowy wniosek pracownika o urlop na żądanie

Wniosek pracownika o urlop okolicznościowy - wzór

Pracownik ma prawo do zwolnienia od pracy w związku z ważnymi wydarzeniami rodzinnymi. Jest to tzw. urlop okolicznościowy, podczas którego pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Tutaj znajdziesz wniosek pracownika o urlop okolicznościowy.

Wniosek pracownika o urlop wypoczynkowy - wzór

Pracownik, który chce wykorzystać przysługujące mu uprawnienie jakim jest urlop wypoczynkowy musi złożyć wniosek o urlop. Tutaj znajdziesz przykładowy wzór wniosku pracownika o urlop wypoczynkowy.

Wniosek pracownika ojca o urlop macierzyński - wzór

Są takie przypadki, kiedy również pracownik - ojciec dziecka może skorzystać z urlopu macierzyńskiego. W tym celu musi złożyć stosowny wniosek wskazujący okres wykorzystanego już przez matkę dziecka urlopu, powód dla którego pracownica-matka rezygnuje z urlopu, wymiar wnioskowanego urlopu oraz termin, od którego urlop ma być udzielony. Tutaj znajdziesz przykładowy wzór wniosku pracownika o urlop macierzyński.

Zaświadczenie pracodawcy ojca wychowującego dziecko - wzór

Pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu; w takim przypadku niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek. W tym celu konieczne jest dostarczenie zaświadczenia wystawionego przez pracodawcę ojca wychowującego dziecko o planowanym terminie rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika-ojca. Tutaj znajdziesz gotowy wzór takiego zaświadczenia.

Informacja o nieuwzględnieniu wniosku pracownika o podjęcie pracy w okresie dodatkowego urlopu macierzyńskiego/urlopu rodzicielskiego

Pracodawca, jeśli nie pozwalają na to organizacja pracy lub charakter pracy wykonywanej przez pracownika, nie ma obowiązku uwzględnienia wniosku pracownika o łączenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego/urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy.

Oświadczenie pracownika dotyczące urlopu rodzicielskiego – załącznik do wniosku o urlop rodzicielski

Z urlopu rodzicielskiego mogą jednocześnie korzystać oboje rodzice. W takim przypadku wymiar urlopu wykorzystanego przez każde z nich sumuje się, a łączny wymiar urlopu rodzicielskiego wykorzystanego przez rodziców nie może przekroczyć 26 tygodni. W celu kontrolowania wymiaru urlopu rodzicielskiego faktycznie wykorzystywanego przez rodziców pracownik wnioskujący o urlop składa swojemu pracodawcy oświadczenie, w którym wskazuje czy drugi z rodziców ma zamiar korzystać z tego urlopu w tym samym czasie, a jeśli tak – w jakim wymiarze.

Wniosek o dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego

Pracownikowi, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, przysługuje urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego w wymiarze 6, 8 lub 3 tygodni.

Poradnia

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

poradnia Zadaj pytanie

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma