Urlopy i inne zwolnienia

Wniosek o łączenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego/ urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy

Pracownik korzystający z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego może łączyć ten urlop z wykonywaniem pracy u swojego pracodawcy. Wymiar etatu w takim przypadku nie może być niższy niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy.

Wniosek o przerwanie urlopu macierzyńskiego na czas pobytu dziecka w szpitalu

Jeśli dziecko pracownika wymaga opieki szpitalnej, pracownica – po wykorzystaniu 8 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie – może przerwać urlop macierzyński i wykorzystać go po wyjściu dziecka ze szpitala.

Wniosek o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego

Pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, ma prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w takim samym wymiarze jak urlop macierzyński.

Wniosek o uzupełniający dodatkowy urlop macierzyński (art. 29 i 30 ustawy z 28 maja 2013 r.)

Pracownik korzystający w dniu wejścia w życie (17 czerwca 2013 r.) przepisów nowelizacji Kodeksu pracy z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego ma prawo do tych urlopów w wyższym wymiarze, wprowadzonym nowelizacją z 28 maja 2013 r. Wniosek w tej sprawie musi złożyć pracodawcy najpóźniej do końca dodatkowego urlopu macierzyńskiego/ dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego udzielonych zgodnie z poprzednimi regulacjami.

Wniosek pracownicy o dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski

Pracownica, która urodziła dziecko, może w terminie 14 dni po porodzie złożyć wniosek o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim dodatkowego urlopu macierzyńskiego (w pełnym wymiarze 6 lub 8 tygodni – w zależności od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie) oraz bezpośrednio po nim urlopu rodzicielskiego – w pełnym wymiarze 26 tygodni. Wniosek pracownicy jest dla pracodawcy wiążący.

Wniosek pracownicy o rezygnację z części urlopu macierzyńskiego

Pracownica, po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego może zrezygnować z pozostałej części urlopu na rzecz pracownika-ojca. Pisemny wniosek w tej sprawie musi przedłożyć pracodawcy najpóźniej 7 dni przed przystąpieniem do pracy. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego ojca dziecka o udzieleniu mu pozostałej części urlopu macierzyńskiego.

Wniosek pracownika o dodatkowy urlop macierzyński

Z tytułu urodzenia się dziecka, po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego, pracownikowi przysługuje dodatkowy urlop macierzyński w wymiarze 6 lub 8 tygodni – w zależności od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.

Wniosek pracownika o urlop rodzicielski

Od 17 czerwca 2013 r. pracownik ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 26 tygodni. Urlop ten może być wykorzystany po wykorzystaniu w pełnym wymiarze urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego, zarówno przez matkę, jak i przez ojca dziecka.

Wniosek pracownika ojca o część urlopu macierzyńskiego niewykorzystaną przez matkę

Pracownik-ojciec, po wykorzystaniu przez matkę dziecka co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, może „przejąć” część tego urlopu, z której zrezygnowała matka dziecka.

Wniosek pracownika-ojca o dodatkowy urlop macierzyński, z którego zrezygnowała matka dziecka

Pracownik-ojciec może skorzystać z całości lub części dodatkowego urlopu macierzyńskiego, z którego zrezygnowała matka dziecka. Wniosek w tej sprawie składa swojemu pracodawcy nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem urlopu.

Poradnia

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

poradnia Zadaj pytanie

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma