Wydatki poniesione na byłych pracowników - co z kosztami podatkowymi

Czy wydatki na byłych pracowników spółki - emerytów lub rencistów - można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? W tej sprawie wypowiedział się organ podatkowy. Poznaj jego stanowisko.

Ważny od: 11.06. 2021 r.

INTERPRETACJA OGÓLNA Nr DD7.8203.1.2021 Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 7 maja 2021 r. w sprawie stosowania przepisów o podatku dochodowym regulujących transakcje wymiany udziałów (akcji) (Dz.Urz.MF z 2021 r., poz. 76)

Ważny od: 07.05. 2021 r.

Sprzedaż nieruchomości po rozwodzie – jakie skutki w PIT

Przesunięcia majątku między małżonkami na gruncie PIT budzą dużo kontrowersji. Powstają wątpliwości dotyczące ustalenia daty nabycia majątku. Data nabycia jest bowiem kluczowa przy sprzedaży składników majątkowych.  Przedwczesna sprzedaż nieruchomości może skutkować powstaniem przychodu, a co za tym idzie podatku dochodowego do zapłaty. Minister finansów wydał interpretację ogólną w tej sprawie. Poznaj jej skutki.

Ważny od: 05.05. 2021 r.

Produkcja towarów na walkę z COVID-19 – czy możliwa jednorazowa amortyzacja budynku

Spółka planuje zakup budynku, w którym będzie produkować wyroby związane ze zwalczaniem COVID-19. Przedsiębiorstwo zapytało organ podatkowy, czy ma prawo do jednorazowej amortyzacji budynku. Poznaj stanowisko skarbówki.

Ważny od: 29.04. 2021 r.

Zamieszanie wokół stawki VAT na fast food. Ważny wyrok TSUE

22 kwietnia Unijny Trybunał wydał wyrok w polskiej sprawie. Był on długo wyczekiwany przez branżę gastronomiczną. Chodzi o stawkę VAT przy wydawaniu gotowych posiłków do spożycia. Poznaj skutki tego wyroku i zobacz, jakie stawki VAT obowiązują w fast foodach i czy TSUE rozwiał wszystkie wątpliwości podatników.

Ważny od: 27.04. 2021 r.

Catering w przedszkolu. Czy gmina płaci również za dowóz?

Katowicka RIO zajęła stanowisko w sprawie konieczności przeniesienia na rodziców opłat z tytułu dowozu posiłków cateringowych do przedszkola. Poznaj stanowisko RIO.

Ważny od: 23.04. 2021 r.

TSUE: 20% sankcja VAT niezgodna z przepisami unijnymi

Dnia 15 kwietnia 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wypowiedział się w sprawie dotyczącej zgodności z regulacjami unijnymi przepisów polskiej ustawy VAT dotyczących tzw. sankcji VAT (sprawa C-935/19). Jakie są praktyczne skutki tego wyroku dla podatników?

Ważny od: 20.04. 2021 r.

Wydatki na COVID-19 – czy firma zaliczy w koszty podatkowe

Czy zakup pulsoksymetrów i koncentratorów tlenu dla chorych pracowników może być kosztem podatkowym? Czy wydatki na COVID-19 pozwalają na odliczenia? W tej sprawie wypowiedział się ostatnio organ podatkowy. Poznaj jego stanowisko.

Ważny od: 14.04. 2021 r.

Skutki wyroku TK dotyczącego podatku od nieruchomości niewykorzystywanych w działalności gospodarczej

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane pisemne uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 lutego 2021 r., sygn. SK 39/19 dotyczącego podatku od nieruchomości. Jakie ma on znaczenie dla podatników?  

Ważny od: 13.04. 2021 r.

Zakaz działalności dla prezesa nie wymaga dokładnego oszacowania szkód

Do orzeczenia zakazu prowadzenia działalnością gospodarczą lub zarządzania nią przez członka zarządu upadającej firmy, określonego w art. 373 Prawa upadłościowego, nie jest konieczne dokładne wykazanie, o ile spadła wartość upadającej firmy i jaki jest zakres szkód wyrządzonych wierzycielom, z powodu niezłożenia wniosku o upadłość w przepisowym terminie.

Ważny od: 08.04. 2021 r.

Kontrola PIP: nie można kontrolować pracodawcy kilka razy pod rząd

Zakaz przeprowadzania powtórnej kontroli w tym samym zakresie u pracodawcy obowiązuje także organy Państwowej Inspekcji Pracy. PIP nie wolno wykonywać kontroli w tym samym zakresie przedmiotowym i czasowym jedna po drugiej u tego samego pracodawcy – orzekł WSA  w Gliwicach. Poznaj szczegóły sprawy i sprawdź komentarz eksperta.

Ważny od: 31.03. 2021 r.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 marca 2021 r. (SK 24/18)

Ważny od: 24.03. 2021 r.

Wyrok TSUE z 18 marca 2021 r.: polskie przepisy dotyczące rozliczania WNT są niezgodne z dyrektywą

Unijny Trybunał 18 marca 2021 r. wydał ważny wyrok w polskiej sprawie. Chodzi o niezgodność z prawem unijnym trzymiesięcznego terminu na rozliczenie WNT. Poznaj szczegóły wyroku i zobacz, jakie może mieć on praktyczne konsekwencje.

Ważny od: 24.03. 2021 r.

Rewolucyjny wyrok TSUE z 11 marca 2021 r.: polskie oddziały zagranicznych przedsiębiorstw mogą odzyskać VAT naliczony

11 marca 2021 r. TSUE wydał istotny z perspektywy rozliczeń VAT wyrok w sprawie Danske Bank (sygnatura C‑812/19) dotyczący rozliczeń podatkowych usług pomiędzy centralą a zagranicznym oddziałem w sytuacji, gdy zakład główny jest częścią grupy VAT, natomiast oddział zlokalizowany w innym państwie członkowskim. Trybunał orzekł, że oba podmioty należy traktować jak odrębnych podatników. Wyrok ten może mieć istotne skutki dla podmiotów zarejestrowanych dla celów VAT w Polsce, świadczących usługi dla zagranicznej centrali. Sprawdź skutki tego wyroku.

Ważny od: 23.03. 2021 r.

Jakie skutki w VAT ma jednorazowe udzielenie pożyczki

Jedna ze spółek udzieliła pożyczki podmiotowi powiązanemu. Jakie ma to skutki w VAT? Czy przysługuje zwolnienie z VAT? W tej prawie wypowiedział się organ podatkowy. Poznaj jego stanowisko.

Ważny od: 17.03. 2021 r.

Poradnia

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

poradnia Zadaj pytanie

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma