Sprawdź, czy skarbówka pozwala na odliczenie 100% VAT od samochodu wyścigowego

Dyrektor KIS wydał ostatnio interpretację indywidualną dotyczącą podatnika, który działa w branży handlowej. Sprawa dotyczyła kwestii odliczania VAT od wydatków na samochód wyścigowy. Jakie jest stanowisko skarbówki w tej sprawie? Sprawdźmy.

Ważny od: 14.02. 2022 r.

Limit zwolnienia podmiotowego z usług najmu - czy przysługuje odrębnie małżonkom

Skarbówka wypowiedziała się ostatnio w kwestii najmu prowadzonego przez małżeństwo. Osoby te pozostają w związku małżeńskim w ustroju ustawowej wspólności majątkowej. W rozliczeniach i na rachunkach za usługi najmu jako wynajmujący widnieją oboje małżonkowie. Mąż nie prowadzi działalności, zaś żona świadczy usługi stomatologiczne oraz medycyny estetycznej, będąc podatnikiem zwolnionym z VAT. Czy w takiej sytuacji limit zwolnienia podmiotowego przysługuje każdemu z małżonków osobno? Sprawdźmy.

Ważny od: 09.02. 2022 r.

Parkowanie auta pod domem pracownika – co z odliczeniem pełnego VAT

Wiele firm udostępnia pracownikom służbowe samochody i pozwala na parkowanie aut pod domem. W ten sposób pracownik może sprawniej wykonać swoje służbowe zadania. W takich sytuacjach pojawia się problem z odliczaniem pełnego VAT. Skarbówka nie pozwala w takich sytuacjach na odliczenie pełnego VAT. Sądy stoją jednak po stronie podatników. W sprawie parkowania auta pod domem pracownika wypowiedział się ostatnio sąd w Opolu. Sprawdź jego stanowisko.

Ważny od: 26.01. 2022 r.

Sprawdź, co z PIT od posiłku dla pracownika – nowe stanowisko skarbówki

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wypowiedział się niedawno w kwestii PIT od posiłku dla pracownika. Czy szef, który dofinansowuje pracownikom posiłek musi rozpoznać przychód z nieodpłatnych świadczeń i opodatkować PIT? Poznaj stanowisko organu podatkowego.

Ważny od: 28.10. 2021 r.

Wydatki na cele mieszkaniowe: MF wyjaśnił, kiedy podatnik nie zapłaci PIT przy sprzedaży mieszkania

Podatnik, który sprzeda mieszkanie przed upływem 5 lat od zakupu, musi zapłacić PIT. Podatku można jednak uniknąć, jeżeli pieniądze ze sprzedaży mieszkania będą przeznaczone na cele mieszkaniowe. W najnowszej interpretacji ogólnej z 13 października 2021 r. MF doprecyzował, jakie to wydatki. Więcej na temat wydatków na cele mieszkaniowe.

Ważny od: 21.10. 2021 r.

Jaka stawka VAT od wynajmu mieszkania – jest interpretacja ogólna MF

Minister finansów wydał interpretację ogólną, która dotyczy zwolnienia z VAT w odniesieniu do usług wynajmu nieruchomości o charakterze mieszkalnym. Minister finansów uporządkował dzięki temu niejednolite stanowisko organów podatkowych w tym zakresie. Jakie są praktyczne skutki tej interpretacji? Jaką zastosować stawkę VAT od wynajmu mieszkania?

Ważny od: 19.10. 2021 r.

Interpretacja Ogólna Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 13 października 2021 r. w sprawie stosowania zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z kwalifikacją niektórych wydatków poniesionych na remont i wykończenie nieruchomości jako wydatków stanowiących realizację celu mieszkaniowego (DD2.8202.4.2020)

Ważny od: 14.10. 2021 r.

Wydatki na programy motywacyjne dla pracowników – sprawdź, czy zaliczysz w koszty podatkowe

Skarbówka wypowiedziała się niedawno w kwestii wydatków na programy motywacyjne dla pracowników. Czy takie wydatki firma zaliczy do kosztów podatkowych? Poznaj stanowisko organu podatkowego.

Ważny od: 14.10. 2021 r.

Interpretacja ogólna z dnia 8 października 2021 r. w sprawie w sprawie opodatkowania wynajmu nieruchomości mieszkalnych na cele mieszkaniowe (PT1.8101.1.2021)

Ważny od: 08.10. 2021 r.

Nieodpłatne przekazanie nieruchomości wspólnikowi – co z podatkiem od spadków i darowizn

Czy nieodpłatne przekazanie nieruchomości wspólnikowi z majątku spółki proporcjonalnie do posiadanego udziału w zysku, spowoduje powstanie po stronie podatnika obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn? W tej sprawie wypowiedział się organ podatkowy. Sprawdź jego stanowisko i poznaj komentarz eksperta.

Ważny od: 07.10. 2021 r.

Zawyżona stawka VAT przy sprzedaży paragonowej a powstanie nadpłaty VAT

Zdarza się, że sprzedawca zastosuje wyższą, niż powinien, stawkę VAT. Może to być spowodowane pomyłką lub też zmianą stanowiska organów podatkowych w kwestii stosowania stawki VAT dla danego towaru bądź usług. Tak było np. w przypadku usług wstępu na siłownie i do klubów fitness. Czy w takiej sytuacji ze zwrotem nadpłaty VAT?

Ważny od: 14.09. 2021 r.

Świadczenia pracownicze: NSA wyjaśnił, czy wartość rynkowa może być podstawą opodatkowania VAT

Firma zapewnienia pracownikom m.in.: pakiety medyczne, przewóz i posiłki. Osoby zatrudnione ponoszą tylko część kosztów. W niedawnym wyroku NSA wyjaśnił, czy podstawą opodatkowania VAT od takich świadczeń jest kwota, jaką ponoszą pracownicy, czy też pełna wartość świadczenia. Poznaj stanowisko sądu i sprawdź komentarz eksperta.

Ważny od: 13.09. 2021 r.

Dokument informacyjny – czy będzie uznany za fakturę VAT

Faktury VAT to dokumenty, które potwierdzają rzeczywiste transakcje dokonywane przez podatnika. Faktura VAT pełni szczególną rolę dowodową w prawidłowym wymiarze VAT. Dlatego ważne jest prawidłowe oznaczenie wszystkich elementów faktury. Czy dokument informacyjny, który zawiera m.in. kwotę VAT i NIP będzie podstawą do zapłaty VAT? W tej sprawie wypowiedziała się skarbówka. Dowiedz się więcej.

Ważny od: 26.08. 2021 r.

Sprawdź, czy możliwe jest posługiwanie się kopiami certyfikatów rezydencji

Na postawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania polskie firmy mogą obniżyć podatek u źródła w Polsce od płatności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych na rzecz nierezydentów. Jednak, aby było to możliwe, konieczne jest m.in. posiadanie certyfikatu rezydencji podatkowej. W praktyce sporo jest wątpliwości, jaką formę powinien mieć certyfikat rezydencji. Ostatnio w tej sprawie wypowiedziała się skarbówka. Poznaj stanowisko.

Ważny od: 24.08. 2021 r.

Sprawdź, czy jest możliwe odliczanie VAT od kart MultiSport przekazanych pracownikom

Karty MultiSport to dosyć często przekazywany benefit pracownikom. Sporo jest jednak wątpliwości dotyczących rozliczania takich kart. W tej sprawie wypowiedział się ostatnio organ podatkowy. Czy przysługuje odliczanie VAT od kart MultiSport?Poznaj stanowisko skarbówki.

Ważny od: 15.07. 2021 r.

Poradnia

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

poradnia Zadaj pytanie

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma