Posiłki w czasie kwarantanny – sprawdź, co z przychodem w PIT

Czy posiłki w czasie kwarantanny, które spółka zapewnia zleceniobiorcom, generują przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym? Czy na spółce ciążą obowiązki płatnika w związku z tym? Poznaj stanowisko skarbówki.

Ważny od: 14.07. 2021 r.

Podatnik może skorygować puste faktury i nie płacić sankcyjnego VAT – wyrok TSUE

Z sytuacją wystawiania pustych faktur można mieć do czynienia w przypadku intencjonalnego wystawienia faktur, pomimo braku dostawy towaru lub świadczenia usługi, ale także w przypadku zmiany praktyki organów podatkowych, które mogą zacząć pewne rodzaje transakcji traktować odmiennie niż dotychczas, a podatnik jest nieświadomy zmienionej praktyki. W takich sytuacjach zasady podatku od towarów i usług powinny chronić podatników działających w dobrej wierze, ale czy tak jest na pewno? Sprawą zajął się TSUE w sprawie C-48/20. Sprawdź szczegóły sprawy.

Ważny od: 12.07. 2021 r.

Zwrot kosztów ładowania elektrycznego samochodu – sprawdź, co z przychodem pracownika

Czy zwrot kosztów ładowania elektrycznego samochodu służbowego stanowi po stronie pracownika przychód ze stosunku pracy? Czy na pracodawcy ciążą obowiązki płatnika z tego tytułu? W tej sprawie wypowiedział się organ podatkowy. Poznaj jego stanowisko i sprawdź komentarz skarbówki.

Ważny od: 22.06. 2021 r.

Przywrócenie terminu odwołania od decyzji podatkowej w czasach pandemii – ważny wyrok WSA

Czy przywrócenie terminu odwołania od decyzji podatkowej jest możliwe, jeżeli pełnomocnik podejrzewał u siebie koronawirusa i nie mógł dotrzymać terminów? W tej sprawie wypowiedział się WSA w Bydgoszczy. Sprawdź komentarz eksperta z Andersen.

Ważny od: 21.06. 2021 r.

Płatność na rachunek spoza białej listy – sprawdź, co z kosztami podatkowymi

Załóżmy, że kwota transakcji przekroczyła 15.000 zł brutto, faktura została wystawiona przez podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny. Pieniądze przedsiębiorca przelał na rachunek spoza białej listy, nie zostało złożone zawiadomienie ZAW-NR.  Czy taką płatność można uznać za koszt uzyskania przychodu? Poznaj stanowisko organu podatkowego.

Ważny od: 16.06. 2021 r.

Uchwała NSA z 24 maja 2021 r.: jak kwalifikować przychody z najmu

W dniu 24 maja 2021 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów podjął uchwałę w sprawie czynników decydujących o uznaniu przychodów z najmu jako przychodów z odrębnego źródła. Poznaj szczegóły i  konsekwencje podatkowe.

Ważny od: 11.06. 2021 r.

Wydatki poniesione na byłych pracowników - co z kosztami podatkowymi

Czy wydatki na byłych pracowników spółki - emerytów lub rencistów - można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? W tej sprawie wypowiedział się organ podatkowy. Poznaj jego stanowisko.

Ważny od: 11.06. 2021 r.

INTERPRETACJA OGÓLNA Nr DD7.8203.1.2021 Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 7 maja 2021 r. w sprawie stosowania przepisów o podatku dochodowym regulujących transakcje wymiany udziałów (akcji) (Dz.Urz.MF z 2021 r., poz. 76)

Ważny od: 07.05. 2021 r.

Sprzedaż nieruchomości po rozwodzie – jakie skutki w PIT

Przesunięcia majątku między małżonkami na gruncie PIT budzą dużo kontrowersji. Powstają wątpliwości dotyczące ustalenia daty nabycia majątku. Data nabycia jest bowiem kluczowa przy sprzedaży składników majątkowych.  Przedwczesna sprzedaż nieruchomości może skutkować powstaniem przychodu, a co za tym idzie podatku dochodowego do zapłaty. Minister finansów wydał interpretację ogólną w tej sprawie. Poznaj jej skutki.

Ważny od: 05.05. 2021 r.

Produkcja towarów na walkę z COVID-19 – czy możliwa jednorazowa amortyzacja budynku

Spółka planuje zakup budynku, w którym będzie produkować wyroby związane ze zwalczaniem COVID-19. Przedsiębiorstwo zapytało organ podatkowy, czy ma prawo do jednorazowej amortyzacji budynku. Poznaj stanowisko skarbówki.

Ważny od: 29.04. 2021 r.

Zamieszanie wokół stawki VAT na fast food. Ważny wyrok TSUE

22 kwietnia Unijny Trybunał wydał wyrok w polskiej sprawie. Był on długo wyczekiwany przez branżę gastronomiczną. Chodzi o stawkę VAT przy wydawaniu gotowych posiłków do spożycia. Poznaj skutki tego wyroku i zobacz, jakie stawki VAT obowiązują w fast foodach i czy TSUE rozwiał wszystkie wątpliwości podatników.

Ważny od: 27.04. 2021 r.

Catering w przedszkolu. Czy gmina płaci również za dowóz?

Katowicka RIO zajęła stanowisko w sprawie konieczności przeniesienia na rodziców opłat z tytułu dowozu posiłków cateringowych do przedszkola. Poznaj stanowisko RIO.

Ważny od: 23.04. 2021 r.

TSUE: 20% sankcja VAT niezgodna z przepisami unijnymi

Dnia 15 kwietnia 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wypowiedział się w sprawie dotyczącej zgodności z regulacjami unijnymi przepisów polskiej ustawy VAT dotyczących tzw. sankcji VAT (sprawa C-935/19). Jakie są praktyczne skutki tego wyroku dla podatników?

Ważny od: 20.04. 2021 r.

Wydatki na COVID-19 – czy firma zaliczy w koszty podatkowe

Czy zakup pulsoksymetrów i koncentratorów tlenu dla chorych pracowników może być kosztem podatkowym? Czy wydatki na COVID-19 pozwalają na odliczenia? W tej sprawie wypowiedział się ostatnio organ podatkowy. Poznaj jego stanowisko.

Ważny od: 14.04. 2021 r.

Skutki wyroku TK dotyczącego podatku od nieruchomości niewykorzystywanych w działalności gospodarczej

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane pisemne uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 lutego 2021 r., sygn. SK 39/19 dotyczącego podatku od nieruchomości. Jakie ma on znaczenie dla podatników?  

Ważny od: 13.04. 2021 r.

Poradnia

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

poradnia Zadaj pytanie

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma