wynagrodzenie

Świadczenia dla członków komisji wyborczych – wynagrodzenie i dzień wolny

Świadczenia dla członków komisji wyborczych – wynagrodzenie i dzień wolny

W pierwszą niedzielę kwietnia 2024 roku odbywają się w Polsce wybory samorządowe. Tego dnia wybieramy przedstawicieli różnych szczebli samorządu, czyli radnych gmin, rad powiatów, rad dzielnic i sejmików województw oraz prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. Odbywające się wybory rodzą skutki również dla pracodawców. Wynika to z faktu, że pracownicy, którzy są członkami obwodowej lub terytorialnej komisji wyborczej, będą mieli prawo do dnia bądź dni wolnych w związku z pracą w komisji wyborczej. Sprawdź, jakie wynagrodzenie otrzyma członek komisji wyborczej i jak udokumentować prawo do zwolnienia od pracy.

Korzyści 

Z komentarza eksperta Portalu FK dowiesz się:

  • Jakie świadczenia przysługują członkom komisji wyborczych
  • Ile dni zwolnienia od pracy otrzyma członek komisji wyborczej
  • Co musi zrobić członek obwodowej lub terytorialnej komisji wyborczej, aby skorzystać ze zwolnienia od pracy

Przeczytaj także:

Czy od wynagrodzenia członka komisji wyborczej trzeba zapłacić PIT

Jaki PIT wystawić dla członków obwodowych komisji wyborczych

Szykują się zmiany w zakazie handlu w niedziele i w wynagrodzeniu za taką pracę

Szykują się zmiany w zakazie handlu w niedziele i w wynagrodzeniu za taką pracę

Do Sejmu został skierowany poselski projekt nowelizacji ustawy dotyczącej tzw. zakazu handlu w niedzielę. Zgodnie z poselską propozycją wprowadzone zostałyby dwie niedziele handlowe w miesiącu. Obecnie jest ich 7 w ciągu całego roku. Dodatkowo, pracodawca zostanie zobowiązany przyznać pracownikowi pracującemu w niedzielę jeden dzień wolny – 6 dni przed lub 6 dni po pracującej niedzieli. Propozycja przewiduje również, że za pracę w niedzielę pracownikowi będzie przysługiwało wynagrodzenie w podwójnej wysokości. Sprawdź szczegóły.

Proponowany projekt ustawy ma na celu zmianę regulacji dotyczących zasad prowadzenia handlu i czynności związanych z handlem w niedzielę, określonych w ustawie z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni wraz z późniejszymi zmianami. Autorzy zmian (Polska 2050) oceniają, że dotychczasowy okres obowiązywania ustawy pokazał, że nie spełniła ona części celów, dla jakich ją przyjęto. Projekt jest efektem analizy skutków obecnie obowiązujących przepisów w zakresie ograniczeń handlu w niedziele oraz badań poparcia społecznego dla tych regulacji.

Oddelegowanie pracownika do pracy za granicą – wynagrodzenie i warunki pracy

Oddelegowanie pracownika do pracy za granicą – wynagrodzenie i warunki pracy

Jeżeli pracodawca deleguje do zagranicznego oddziału powinien zawrzeć stosowny aneks do umowy o pracę, w którym zmienione zostanie miejsce wykonywania pracy, a także wynagrodzenie pracownika. Jeżeli w umowie o pracę jako miejsce pracy pracodawca wskaże konkretne miejsce w państwie na terenie UE, wówczas należy zastosować przepisy o oddelegowaniu. W przypadku oddelegowania nie przysługują diety i inne świadczenia z tytułu podróży służbowej. Pracowników będą jednak obowiązywały zasady zatrudniania, w tym wynagrodzenie minimalne, jakie obowiązują w państwie oddelegowania.

Wykonywanie pracy poza terytorium Polski może co do zasady nastąpić:

  • w wyniku oddelegowania, tj. wyznaczenia miejsca pracy na terenie innego kraju niż Polska w umowie o pracę, a w trakcie zatrudnienia na podstawie porozumienia zmieniającego lub wypowiedzenia zmieniającego albo
  • w ramach polecenia odbycia zagranicznej podróży służbowej.

Co musi ustalić pracodawca, zanim oddeleguje pracownika do pracy za granicą

Delegacja pracownika w ramach swobody świadczenia usług w obrębie Unii Europejskiej (UE), powoduje dla pracodawców konieczność dokonania kilku zasadniczych ustaleń. Dotyczą one:

  • właściwego systemu prawnego, którym będzie objęta osoba pracująca za granicą,
  • minimalnych warunków pracy w okresie oddelegowania (właściwych dla państwa, w którym pracownik został zatrudniony, albo kraju, do którego pracownik został oddelegowany),
  • wysokości wynagrodzenia wypłacanego osobom wysyłanym za granicę.

Zmiana terminu wypłaty wynagrodzenia – co z ZUS RCA i ZUS RSA