Czy można wypłacić pracownikowi odprawę emerytalną w trakcie kolejnego zatrudnienia

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 16 sierpnia 2018
Pytanie:  Czy możemy wypłacić pracownikowi odprawę emerytalną w trakcie kolejnego zatrudnienia? Chodzi o to że pracownik rozwiązał umowę z pracodawcą na mocy porozumienia stron. Następnie po krótkim okresie (miesiąc przerwy w zatrudnieniu) wrócił do pracodawcy z decyzją o przyznanej emeryturze. Została zawarta z pracownikiem/emerytem nowa umowa. Czy pracownik w trakcie tego nowego zatrudnienia może wystąpić z wnioskiem o wypłatę odprawy emerytalnej? Co jeśli pracownik nie wystąpi na piśmie o wypłatę odprawy emerytalnej?
Odpowiedź: 

W sytuacji, kiedy pracownik nabywa uprawnienia emerytalne i z tego tytułu rozwiązuje umowę o pracę należy mu wypłacić odprawę emerytalną. Nawet, gdy po jakimś czasie wróci ponownie do pracy mając już przyznaną emeryturę.

Proszę pamiętać, że w takim przypadku na wypłatę odprawy emerytalnej ponowne zatrudnienie nie ma tu znaczenia. Należy ustalić uprawnienia do odprawy przy rozwiązywaniu poprzedniej umowy o pracę (za porozumieniem stron).

Pracownikowi przysługuje odprawa ustawowo i nie musi składać żadnego wniosku do pracodawcy w sprawie jej wypłaty.

Kiedy przysługuje odprawa emerytalna?

Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.

Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.

Tak wynika z art. 921 Kodeksu pracy, który nie wymaga by pracownik okazał decyzję ustalającą prawo do emerytury, wydaną przez ZUS.

Pracownik powinien jednak wykazać, że spełnia wszystkie przesłanki nabycia prawa do odprawy czyli :

  1. spełnia warunki uprawniające do emerytury (wiek, staż);
  2. następuje rozwiązanie stosunku pracy i przejście na emeryturę po rozwiązaniu umowy;
  3. zachodzi związek pomiędzy rozwiązaniem stosunku pracy i przejściem na emeryturę.
Pracownik, który spełnił warunki do nabycia emerytury przed ustaniem zatrudnienia, zakończył stosunek pracy, ale na dzień ustania zatrudnienia nie ma jeszcze decyzji ZUS również ma prawo do odprawy. Prawo do odprawy nie jest bowiem uzależnione od wydania takiej decyzji. Terminem wymagalności odprawy jest dzień rozwiązania stosunku pracy.

Z orzecznictwa wynika, iż związek między ustaniem stosunku pracy a nabyciem prawa do emerytury może mieć m.in. charakter funkcjonalny tj. rozwiązanie stosunku pracy następuje wprawdzie przed ustaleniem prawa do świadczenia, ale przyznanie świadczenia jest konsekwencją sytuacji bezpośrednio poprzedzającej ustanie zatrudnienia (uchwała Sądu Najwyższego z 29 maja 1989 r., III PZP 19/89, OSNCP 1990 nr 4–5, poz. 61, wyrok Sądu Najwyższego z 23 listopada 1993 r., I PRN 111/93, OSNCP 1994 nr 12, poz. 243).

Oznacza to, że samo przyznanie emerytury potwierdzone wydaniem decyzji przez ZUS może nastąpić już po rozwiązaniu stosunku pracy.

Reasumując, pracownik spełniający w dniu rozwiązania umowy o pracę (bez względu na jej rodzaj) wszystkie warunki określone w tym przepisie – nabywa w tym dniu prawo do odprawy. Prawo pracownika do odprawy pieniężnej ocenia się bowiem w dniu ustania stosunku pracy. Z tym dniem powstaje także zobowiązanie pracodawcy do wypłacenia odprawy. Nie ma znaczenia, że po rozwiązaniu danej umowy strony zamierzają nawiązać kolejny stosunek pracy. Tym samym w takim przypadku, jak opisany w pytaniu należało wypłacić odprawę w ostatnim dniu trwania stosunku pracy, który ustał w wyniku porozumienia stron, o ile pracownik spełniał wtedy kryteria emerytalne.

Czy aby otrzymać odprawę pracownik musi złożyć wniosek?

Nie ma obowiązku ze strony pracownika składania wniosku w sprawie wypłaty odprawy emerytalnej. Dlatego pracodawca, który do tej pory należnej odprawy nie wypłacił powinien to zrobić jak najszybciej. Pracownik ma prawo żądać odsetek ustawowych od nieterminowej wypłaty.

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz