Iwona Kusio-Szalak

Iwona Kusio-Szalak

Radca prawny, trener. Prowadzi kancelarię prawną. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy.
Radca prawny. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Specjalizuje się w prawie pracy, w szczególności w zagadnieniach związanych z tworzeniem umów i dokumentów związanych ze stosunkiem pracy, a także czasem pracy, zgodnym z prawem zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, uprawnieniami rodzicielskimi. Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu zarówno pracowników, jak i pracodawców w sporach pracowniczych przed sądami pracy.
231 artykułów na stronie
Zadaj pytanie »

Czy warunkiem skorzystania z urlopu po długiej chorobie jest wykonanie badań kontrolnych

Pytanie:  Pracownik (nauczyciel) po ciężkiej chorobie ma przyznane świadczenie rehabilitacyjne do 5 sierpnia 2018 r. Od 6 sierpnia 2018 r. chce iść na zaległy urlop wypoczynkowy. Jako szkoła (pracodawca tego pracownika) przekazaliśmy mu informację, że jeżeli nie przyniesie najpóźniej w dniu 6 sierpnia 2018 r. zaświadczenia od lekarza, że jest zdolny do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku oraz zaświadczenia od lekarza medycyny pracy o badaniach kontrolnych - okresowych, to nie udzielimy mu urlopu wypoczynkowego i zostanie zwolniony. Pracownik uważa, że zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, nie powinniśmy żądać od niego przed udzieleniem urlopu wypoczynkowego zaświadczenia od lekarza, że jest zdolny do wykonywania pracy, bowiem urlop wypoczynkowy nie jest wykonywaniem czyli świadczeniem pracy i pracownik musi dostarczyć zaświadczenie lekarskie o zdolności do pracy dopiero przed dopuszczeniem go do pracy, czyli po urlopie. Pracownik uważa, że nie powinniśmy też żądać od niego zaświadczenia od lekarza medycyny pracy – czyli badań kontrolnych – okresowych, ponieważ przeprowadzenie tych badań nie mieści się w zakresie zaleceń lekarskich, które są dla pracownika wiążące przez cały okres zwolnienia lekarskiego, jeżeli takie badania są w aktach pracownika i są aktualne. Czy pracownik ma rację i dopiero po urlopie wypoczynkowym może przynieść zaświadczenie o zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku oraz nie przynosić badań od lekarza medycyny pracy, jeżeli dotychczasowe badania są w jego aktach osobowych i są aktualne?
11 czerwca 2018Czytaj więcej »

© PortalFK.pl
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel