Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Sprawdź, jak w świetle wyjaśnień Państwowej Inspekcji Pracy powinien postąpić pracodawca w przypadku, gdy w wyniku powodzi utracił dokumenty pracownicze. W jaki sposób ma uwiarygodnić fakt, że powódź zniszczyła taką dokumentację.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Orzeczenie lekarskie – kopia czy oryginał w aktach osobowych pracownika
0% VAT i rozliczenia podatków dochodowych w związku z pomocą dla powodzian - przykłady
Przedsiębiorcy dotknięci powodzią mogą później opłacić składki ZUS
Czy w świadectwie pracy należy wykazać okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego
Według PIP stan powodzi na danym obszarze kraju jest zdarzeniem powszechnie znanym, niewymagającym jego udowodnienia. Pracodawca winien zatem powołać się na ten fakt oraz uprawdopodobnić w dowolny sposób, że został dotknięty powodzią. Uwiarygodnienie faktu utraty dokumentów przez pracodawcę jest możliwe wszelkimi dostępnymi środkami dowodowymi.
W tej kwestii – pomocniczo – znajduje zastosowanie uregulowanie zawarte w art. 9 ustawy z 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku zniszczenia na skutek powodzi dokumentów niezbędnych do ustalenia świadczeń z tytułu ubezpieczeń społecznych lub zaopatrzenia emerytalnego, przyjmuje się: wszelkie dokumenty oraz zeznania świadków pozwalające na udowodnienie okresów zatrudnienia (ubezpieczenia) oraz czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, macierzyństwa lub sprawowania opieki, a także wszelkie dokumenty pozwalające na udowodnienie wysokości ich podstawy wymiaru.
Źródło:
www.pip.gov.pl
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.