Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Przedsiębiorcy, którzy ucierpieli w związku z powodzią, mogą otrzymywać odszkodowania za straty powodziowe, obejmujące szkody w składnikach majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Odszkodowania za takie właśnie szkody są uznawane za przychód, a zwolnienie od ich opodatkowania ma ograniczony charakter. Dlatego może ono nie objąć wszystkich poszkodowanych. Sprawą zajęło się Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Ułatwienia dla użytkowników kas fiskalnych z terenów powodziowych
Ministerstwo Finansów o rozwiązaniach podatkowych dla firm, które dotknęła powódź
Zerowy VAT na materiały budowlane przekazywane poszkodowanym w powodzi
0% VAT i rozliczenia podatków dochodowych w związku z pomocą dla powodzian - przykłady
0% stawka VAT na wsparcie powodzian - jakie warunki trzeba spełnić
W piśmie BRPO z 27 września 2024 r. (nr V.511.569.2024.EG) skierowanym do MF podkreślono, że z doniesień mediów wynika, że może pojawić się problem skutków podatkowych wypłaty odszkodowań na rzecz przedsiębiorców, którzy ucierpieli w związku z wrześniową powodzią. Chodzi zwłaszcza o sytuację, gdy przedsiębiorca otrzyma odszkodowanie za straty powodziowe obejmujące szkody w składnikach majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Zasadniczo bowiem odszkodowania za takie właśnie szkody są uznawane za przychód z działalności gospodarczej, chyba że są one wymienione w katalogu zwolnień podatkowych. Istnieje możliwość zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym odszkodowań za takie szkody, ale pod pewnymi warunkami.
Wolne od podatku są odszkodowania za szkody w środku trwałym, z wyłączeniem samochodu osobowego, w części wydatkowanej w roku podatkowym lub w roku bezpośrednio po nim następującym na remont tego środka trwałego albo na zakup lub na wytworzenie we własnym zakresie środka trwałego zaliczonego zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych, wydaną na podstawie odrębnych przepisów, do tego samego rodzaju co środek trwały, z którym związana była ta szkoda.
Dlatego we wspomnianym na wstępie piśmie, podpisanym z upoważnienia RPO przez Piotra Mierzejewskiego, dyrektora Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego BRPO, zwrócono się do Ministerstwa Finansów o stanowisko w tej sprawie, a zwłaszcza o wskazanie, czy resort rozważa wprowadzenie regulacji pozwalającej na zwolnienie z opodatkowania tego rodzaju świadczeń bądź też skorzystanie z zaniechania poboru podatku.
Źródło:
www.bip.brpo.gov.pl
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.