Ułatwienia dla użytkowników kas fiskalnych z terenów powodziowych

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 30 września 2024
Ułatwienia dla użytkowników kas fiskalnych z terenów powodziowych

Minister Finansów wydłużył terminy w zakresie realizacji obowiązków związanych z raportowaniem w sprawie kas fiskalnych, ciążących na firmach, które zostały poszkodowane w wyniku powodzi. W tym celu wydał dwa rozporządzenia zmieniające przepisy dotyczące wspomnianych obowiązków. Sprawdź zakres tych zmian.

Chodzi o regulacje, na podstawie których przedsiębiorcy muszą raportować określone zdarzenia związane z kasami i fiskalnymi w firmie. Przypomnijmy, że wymóg stosowania tego rodzaju urządzeń spoczywa na podatnikach dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych, a także tzw. rolników ryczałtowych. Wskazuje na to treść  art. 111 ust. 1 ustawy o VAT.

Obowiązki informacyjne dotyczące kas fiskalnych

Przepisy wykonawcze nakładają na takich sprzedawców dodatkowe obowiązki. Znaczna ich część ma charakter informacyjny, zarówno o zdarzeniach związanych z używaniem kas rejestrujących, jak i z zakończeniem pracy tych urządzeń. 

Wynikają one m.in. z rozporządzenia Ministra Finansów z  29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 1625 ze zm.). W świetle jego regulacji, obowiązki te dotyczą przykładowo:

  • zawiadomienia o zmianie podmiotu prowadzącego serwis kasy fiskalnej – w terminie 5 dni od dnia jej dokonania (należy o tym zawiadomić podmiot prowadzący serwis główny),
  • zawiadomienia urzędu skarbowego o utracie kasy fiskalnej –  nie później niż w terminie 5 dni od powzięcia informacji o tym zdarzeniu,
  • zgłoszenia naczelnikowi urzędu skarbowego danych dotyczących kasy, w celu otrzymania numeru ewidencyjnego – w terminie 7 dni od dnia dokonania jej fiskalizacji,
  • zgłoszenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego aktualizacji zgłoszenia danych dotyczących kasy – w terminie 7 dni od dnia zmiany miejsca używania kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii,
  • złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego protokołu z odczytu zawartości pamięci fiskalnej kasy wraz z załączonym raportem fiskalnym rozliczeniowym lub łącznym raportem fiskalnym rozliczeniowym – w terminie 5 dni od dnia ich sporządzenia,
  • złożenia do naczelnika urzędu skarbowego wniosku o wyrejestrowanie kasy online  z ewidencji kas  w przypadku zakończenia jej używania – w terminie 5 dni od dnia otrzymania kopii protokołu, o którym mowa w §  46 ust. 4 rozporządzenia.

Podobne obowiązki związane z raportowaniem o zdarzeniach  dotyczących eksploatacji tego rodzaju urządzeń przewidziano w  przepisach rozporządzenia Ministra Finansów z 26 maja 2020 r. w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1849 ze zm.). Na przykład § 12 ust. 1 tego aktu prawnego nakazuje, aby w przypadku awarii kasy związanej z wystąpieniem błędu weryfikacji danych w bazie danych kasy podatnik niezwłocznie, nie później  jednak  niż w terminie 24 godzin od stwierdzenia awarii – powiadomić o tym właściwego dla podatnika naczelnika urzędu skarbowego.

Na czym polegały zmiany dotyczące terminów

Resort finansów postanowił jednak wprowadzić pewne zmiany w stosowaniu powyższych regulacji. Polegają one na wydłużeniu przewidzianych w nich terminów przedsiębiorcom, którzy zostali poszkodowani w powodzi. W tym celu zostały wydane dwa rozporządzenia zmieniające, tj.:

  • rozporządzenie Ministra Finansów z 27 września 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących,
  • rozporządzenie Ministra Finansów z 27 września 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania.
W wydanych rozporządzeniach postanowiono, że w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej na skutek powodzi, podatnikom używającym kas przedłuża się wskazane w nich terminy – do 30 dni od dnia zaistnienia zdarzeń określonych w tych przepisach.

Nowe rozwiązania adresowane są do podatników, którzy spełniają wymogi określone w przepisach.  Przede wszystkim muszą mieć status poszkodowanych w rozumieniu ustawy z  16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 654). Po drugie, ich siedziba, zarząd lub miejsce zamieszkania muszą znajdować się na terenie gminy określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 1 ust. 2 wskazanej ustawy. Ponadto wskazane podmioty powinny prowadzić działalność gospodarczą na terenie tej gminy.

Z czego wynikała potrzeba nowelizacji

Konieczność dokonania wspomnianych zmian ich autorzy uzasadnili wymogiem dostosowania obowiązujących w omawianym zakresie regulacji do bieżącej sytuacji w kraju. Według projektodawców nowych rozwiązań, określone w nich terminy nie przystawały bowiem do okoliczności związanych z potrzebą podejmowania przez podatników szeregu czynności związanych z przeciwdziałaniem skutkom klęski żywiołowej na skutek powodzi. W związku z tym zasadne było wprowadzenie regulacji, które odpowiednio je wydłużają.

Zakres czasowy obowiązywania nowych przepisów

Nowe przepisy weszły w życie 28 września 2024 r., tj. z dniem następującym po dniu ogłoszenia zawierających je rozporządzeń w Dzienniku Ustaw.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz