Pytanie:
Mam pytanie dotyczące momentu uwzględnienia w JPK_V7M faktury korygującej dotyczącej zakupu. 7 maja 2024 r. otrzymałem, od firmy telekomunikacyjnej fakturę korektę, zmniejszającą VAT naliczony, czyli jest to korekta in minus. Faktura korygująca dotyczyła faktury za kwiecień za usługę dostępu do Internetu (abonament). Faktura ta została uwzględniona w pliku JPK_V7M za kwiecień, a plik ten został wysłany do US przed otrzymaniem faktury korygującej (tj. 2 maja). Czy fakturę korygującą mogę rozliczyć na bieżąco, tj. uwzględnić ją w pliku JPK_V7M za maj, który będzie wysłany w czerwcu, czy jednak powinno się skorygować JPK za kwiecień? Dostawca jako przyczynę korekty podał: „błędnie wyliczona wartość usług”. Dodam, że w związku z wypowiedzeniem umowy, nie otrzymam już żadnej faktury od tego dostawcy. Ponadto, prawdopodobnie w maju w ogóle nie będziemy dokonywać zakupów, a co za tym idzie rozliczenie ww. faktury korygującej w maju, oznaczać będzie, że w części ewidencyjnej i deklaracyjnej JPK-V7M za maj, po stronie podatku naliczonego będzie wykazana wartość ujemna.
Z art. 86 ust. 19a ustawy o VAT wynika, że:
- w przypadku obniżenia podstawy opodatkowania, o którym mowa w art. 29a ust. 13 ustawy o VAT, lub stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze, o którym mowa w art. 29a ust. 14 ustawy o VAT, nabywca towaru lub usługi jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług lub kwoty podatku wykazanego na fakturze zostały uzgodnione z dostawcą towarów lub usługodawcą, jeżeli przed upływem tego okresu rozliczeniowego te warunki zostały spełnione,
- w przypadku gdy warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług lub kwoty podatku wykazanego na fakturze zostały spełnione po upływie okresu rozliczeniowego, w którym te warunki zostały uzgodnione, nabywca towaru lub usługi jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym te warunki zostały spełnione
- jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia.
Z przepisów nie wynika przy tym, aby konieczność uzgodnienia przez strony warunków obniżenia podstawy opodatkowania wyłączał fakt, że wartość usług została przez sprzedawcę błędnie wyliczona.
-
Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
-
Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
-
Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
-
Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Autor: Tomasz Krywan
Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce - w ciągu ostatnich lat na łamach publikacji podatkowych opracował kilkanaście tysięcy odpowiedzi na pytania podatników oraz kilkaset artykułów i komentarzy. Autor komentarza do ustawy o VAT.