składki ZUS

Umowa zlecenia wykonywania poza Polską – co ze składkami ZUS

Pytanie: Fundacja zamierz zatrudnić na umowę zlecenia do pracy zdalnej Polaka, który jako miejsce zameldowania wskazał Hiszpanię. W kwestionariuszu osoba ta oświadczyła, że wykonuje wolny zawód i nie opłaca za siebie składek ZUS. Czy osobę taką zgłaszam do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, czy też ta umowa zlecenia nie będzie podlegać składkom ZUS?
Umowa zlecenia 2024 a składki ZUS i podatek PIT – odpowiedzi na 5 pytań Czytelników Portalu FK

Umowa zlecenia 2024 a składki ZUS i podatek PIT – odpowiedzi na 5 pytań Czytelników Portalu FK

Wynagrodzenie przysługuje zleceniobiorcy dopiero po wykonaniu zlecenia. Chyba że z umowy wynikają inne postanowienia w tym zakresie, oraz o ile umowa nie jest zawarta na okres dłuższy niż miesiąc. Przy takich dłuższych umowach zleceniobiorcy należy zapłacić wynagrodzenie wynikające z minimalnej stawki godzinowej co najmniej raz na miesiąc. Strony wówczas mogą np. ustalić, że wynagrodzenie w umówionej wysokości będzie wypłacane w ratach, bezpośrednio po wykonaniu określonego etapu zlecenia, przy założeniu rozliczeń comiesięcznych. Wówczas rozliczeniu podlega praca wykonana w trakcie miesiąca, za którą wypłacone jest wynagrodzenie w oparciu o liczbę godzin wykonywania zlecenia lub świadczenia usług. Sprawdź odpowiedzi na 5 pytań dotyczące rozliczania składek ZUS i podatku PIT przy umowach zlecenia.

Każdy stosunek prawny – niezależnie od nazwy umowy, która go kształtuje – który ma cechy opisane w art. 22 Kodeksu pracy, jest stosunkiem pracy. Jeśli więc np. funkcjonująca współpraca na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło zawiera cechy współpracy w ramach umowy o pracę, może zostać uznana przez sąd (na wniosek zleceniobiorcy, a raczej pracownika lub inspektora pracy) za umowę o pracę. Wówczas uznanemu za pracownika zleceniobiorcy trzeba będzie przyznać wszelkie uprawnienia ze stosunku pracy, np. urlopy, a jego wynagrodzenie będzie musiało być co najmniej równe wielkości płacy minimalnej ustalanej dla danego roku kalendarzowego.

Przy weryfikowaniu, czy dana umowa może być uznana za umowę o pracę, ważne są nie tylko zapisy w samej umowie, istotny jest również stan faktyczny oraz wola stron. Umowa może bowiem zawierać tylko bezpieczne zapisy, a inspektor pracy i tak może uznać, że dany zleceniobiorca faktycznie stale wykonuje polecenia przełożonego, więc występuje tutaj stosunek pracy. Tak się stanie, jeżeli realizacja zawartej między stronami umowy będzie wymagała wykonywania pracy w miejscu i czasie ściśle wyznaczonym przez zatrudniającego, będzie wymagała także ciągłości świadczenia pracy, dyspozycyjności, osobistego wykonywania czynności objętych umową, podporządkowania służbowego i organizacyjnego, a ryzyko wykonywanej pracy będzie obciążało zatrudniającego (choćby nawet nie wynikało to wprost z umowy).

Odpowiedzialność zleceniobiorcy

Zleceniobiorca, co do zasady, ma obowiązek wykonywania umowy osobiście. Może on powierzyć wykonywanie zlecenia osobie trzeciej, jeśli wynika to bezpośrednio z umowy lub ze zwyczaju dotyczącego zakresu czynności według zawartej umowy zlecenia albo gdy jest do tego zmuszony przez okoliczności, np. przez niezdolność do pracy spowodowaną chorobą. O każdym przypadku powierzenia wykonywania czynności zastępcy zleceniobiorca powinien niezwłocznie zawiadomić zleceniodawcę. Zleceniobiorca ponosi w pewien sposób odpowiedzialność za pracę zastępcy. Dodatkowo powinien podać wszelkie niezbędne dane osobowe zastępcy (np. imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania).

Błędne oświadczenie zleceniobiorcy a korekta składek ZUS – krok po kroku

Pytanie: Zleceniobiorca w oświadczeniu pod umowę zlecenie podał, że obowiązują go tylko składki zdrowotne, ponieważ w innym zakładzie pracy osiągał wynagrodzenie minimalne. Po kontroli ZUS okazało się, iż zleceniobiorca wypełnił błędnie oświadczenie i powinien być zgłoszony do składek społecznych ZUS. Zapłaciliśmy zaległe składki oraz odsetki. Czy mogę wezwać do zapłaty zleceniobiorcę, by pokrył swój błąd? Jakiej kwoty mogę od niego wymagać? W oświadczeniu, które podpisał, były następujące adnotacje: „Oświadczam, że powyższe oświadczenie wypełniłem zgodnie z prawdą i ze świadomy jestem odpowiedzialności karnej z art. 233 § 1 Kodeksu karnego za zeznawanie nieprawdy lub zatajenie prawdy. O wszelkich zmianach w stosunku do danych zawartych w niniejszym oświadczeniu zobowiązuję się niezwłocznie powiadomić Zleceniodawcę. Wszelkie szkody i koszty z nieujawnienia zmian stanu faktycznego zobowiązuję się pokryć z własnych środków”.
Od 1 stycznia 2025 r. kolejne podwyżki składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne przedsiębiorców

Od 1 stycznia 2025 r. kolejne podwyżki składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne przedsiębiorców

Aby obliczyć szacunkowo, o ile wzrosną składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców od 2025 roku, musimy wziąć pod uwagę to, o ile wzrośnie prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pracę oraz płaca minimalna w 2025 roku. Mamy konkretne wyliczenia. Sprawdź, jak w 2025 roku mogą wzrosnąć składki ZUS przedsiębiorców.

Składki na ubezpieczenia społeczne a duży ZUS

Podstawa standardowych składek ZUS wynosi 60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę.  Oznacza to, że wysokość składek społecznych opłacanych przez przedsiębiorców na tzw. dużym ZUS zależy od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w czwartym kwartale poprzedniego roku w gospodarce narodowej.

Zgodnie z Wieloletnim Planem Finansowym Państwa na lata 2024-2027, przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej prognozowane jest na poziomie 8.579 zł brutto miesięcznie (60% - 5.147,40 zł), tym samym przedsiębiorcy muszą spodziewać się od stycznia 2025 roku ponownego wzrostu składek ZUS.

Wakacje od ZUS 3

Wakacje składkowe dla przedsiębiorców – cz. 3: konkretne kwoty składek ZUS, który nie zapłacisz

Wiemy już, jaką procedurę musi przejść przedsiębiorca, aby skorzystać z wakacji składkowych. Znamy już ograniczenia, który powodują, że nie każdy przedsiębiorca będzie miał prawo do tej pomocy minimis. Czas na konkretne kwoty: jakiej kwoty składek ZUS nie będzie musiał zapłacić przedsiębiorca. Dowiedz się, do której grupy należysz. Sprawdź także nietypowe przypadki, takie, jak: zawieszenie, zakończenie oraz zbiegi tytułów ubezpieczeń. Sprawdź, co w przypadku gdy w tym samym miesiącu skorzystasz ze zwolnienia składkowego oraz z zasiłku chorobowego, opiekuńczego lub macierzyńskiego.

Korzyści 

Wysłuchaj szkolenia, które prowadzi dla Ciebie, ekspertka Portalu FK – Izabela Leśniewska i dowiedz się, ak rozumieć przepisy ustawy:

  • Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za miesiąc kalendarzowy objęty zwolnieniem z opłacenia składek, o których mowa w art. 17a, stanowi najniższa obowiązująca danego ubezpieczonego podstawa wymiaru składek, o której mowa w art. 18 ust. 8 albo art. 18a ust. 1, lub podstawa wymiaru składek ustalona zgodnie z art. 18c ust. 1 i 2
  • Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 5 i 5a, stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, ogłoszonego w trybie art. 19 ust. 10 na dany rok kalendarzowy. Składka w nowej wysokości obowiązuje od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku
  • Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1, w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia
  • Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonego, o którym mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1, którego roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskany w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył kwoty 120 000 złotych, uzależniona jest od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym
  • Podstawa wymiaru składek, o której mowa w ust. 1, nie może przekroczyć 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego w trybie art. 19 ust. 10 na dany rok kalendarzowy i nie może być niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w styczniu danego roku

Obejrzyj 2 pierwsze części cyklu szkoleń na temat wakacji od ZUS:

Wakacje składkowe dla przedsiębiorców – cz. 1: co obejmują i kto skorzysta

Wakacje składkowe dla przedsiębiorców – cz. 2: forma opodatkowania przedsiębiorcy

Przeczytaj także:

Czy w czasie wakacji składkowych przedsiębiorca będzie mógł wystawiać faktury

Dowiedz się więcej na temat składek ZUS przedsiębiorców:

Składka zdrowotna przedsiębiorcy – poznaj odpowiedzi na 9 pytań przed rocznym rozliczeniem składki zdrowotnej

Składka wypadkowa od 1 kwietnia dla małego płatnika składek

Uprawnienie do ulgi Mały ZUS Plus należy badać na styczeń każdego roku

Składki ZUS przedsiębiorcy – Mały ZUS czy Mały ZUS Plus

Wakacje od ZUS

Wakacje składkowe dla przedsiębiorców – cz. 1: co obejmują i kto skorzysta

Zgodnie z zapowiedziami przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych już w 2024 roku. Prawo do wakacji od ZUS nie będzie zależało od wybranej albo kontynuowanej formy opodatkowania. Żadna z obecnie możliwych form opodatkowania: karta podatkowa, podatek liniowy, skala podatkowa, zryczałtowany podatek dochodowy, nie wyklucza z możliwości skorzystania z tej formy wsparcia przedsiębiorców. Sprawdź, jakie warunki będzie musiał spełnić przedsiębiorca, aby mógł skorzystać z wakacji składkowych.

Korzyści 

Ze szkolenia, które prowadzi  Izabela Leśniewska - doradca podatkowy, wykładowca, ekspert w zakresie składki zdrowotnej oraz ubezpieczeń społecznych przedsiębiorców - dowiesz się:

  • Co to są wakacje składkowe, czyli tzw. urlop od składek
  • Co obejmują, a czego nie obejmują wakacje składkowe
  • Jakie będzie źródło finansowania wakacji składkowych
  • Czy wakacje składkowe dotyczą składki zdrowotnej płatnika składek prowadzącego działalność gospodarczą, składek pracowników i zleceniobiorców
  • Czy wakacje składkowe dotyczą notariuszy
  • Czy wakacje składkowe dotyczą komorników
  • Czy wakacje składkowe dotyczą osoby będące w stosunku służby
  • Co z nierejestrowaną działalnością gospodarczą

Już w kolejnym szkoleniu na temat wakacji składkowych dowiesz się:

  • Czy zwolnienie z obowiązku składkowego będzie wymagało formalnego zawieszenia własnej działalności
  • Jakie warunki będzie musiał spełnić przedsiębiorca, aby mógł skorzystać z wakacji składkowych
  • Czy przedsiębiorca zatrudniający pracowników będzie mógł skorzystać z wakacji składkowych na swoich pracowników
  • Jakie maksymalne przychody może uzyskiwać przedsiębiorca, aby mieć prawo do wakacji składkowych

Obejrzyj także kolejne szkolenia na temat wakacji składkowych:

Wakacje składkowe dla przedsiębiorców – cz. 2: forma opodatkowania przedsiębiorcy

Wakacje składkowe dla przedsiębiorców – cz. 3: konkretne kwoty składek ZUS, który nie zapłacisz

Przeczytaj także:

Czy w czasie wakacji składkowych przedsiębiorca będzie mógł wystawiać faktury

Wysłuchaj wideoporady: Sygnaliści i wakacje składkowe – nowe przepisy coraz bliżej

Obejrzyj także inne wideoszkolenia:

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej – aspekty podatkowe i składkowe: część 1

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej – aspekty podatkowe i składkowe: część 2