Kolejna odsłona pakietu wsparcia dla przedsiębiorców, czyli tarcza antykryzysowa 7.0, to jeszcze szersza pomoc w trudnym czasie pandemii. Z różnych instrumentów mogą skorzystać m.in. spółdzielnie socjalne.
Jedna ze spółek opłaca swoim pracownikom opiekę medyczną. Pojawiła się wątpliwość, czy w sytuacji, kiedy pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym należy odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne od wartości świadczeń medycznych. Sprawdź stanowisko ZUS.
Przedsiębiorca, który w poprzednim roku kalendarzowym prowadził działalność, w 2021 roku może opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru, której wysokość zależy od osiągniętych dochodów. Trzeba jednak pamiętać o złożeniu do ZUS odpowiednich dokumentów zgłoszeniowych. Sprawdź, jakich. Skorzystaj z przykładów i sprawdź, czy skorzystasz „małego ZUS plus”.
W 2021 roku przedsiębiorcy spełniający określone warunki będą mogli skorzystać z ulgi w postaci małego ZUS plus /. Preferencja polega na możliwości ustalania podstawy wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i – jeżeli tylko przedsiębiorca wyrazi taką wolę – dobrowolne ubezpieczenie chorobowe od kwoty uzależnionej od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym.
Przepisy tzw. Tarczy antykryzysowej 6.0, po poprawkach na etapie prac sejmowych i senackich, oczekują na swój ostateczny kształt.
Przedsiębiorcy uprawnieni do zwolnienia ze składek ZUS, którzy zapłacili składkę za marzec 2020 roku, mogą ją odzyskać pod warunkiem, że wniosek o zwrot nadpłaty złożą przed upływem terminu płatności składek za kwiecień. Muszą się jednak spieszyć, ponieważ terminy te upływają odpowiednio 11 i 15 maja.
Z możliwości rozłożenia na raty lub przesunięcia terminu płatności składek ZUS może skorzystać każdy przedsiębiorca, bez względu na datę rozpoczęcia działalności i wielkość przedsiębiorstwa.
Składki ZUS płacone przez osoby prowadzące działalność gospodarczą wzrosną o 114,51 zł miesięcznie w porównaniu z ubiegłym rokiem. Sprawdź wysokość składek ZUS.
Przedsiębiorcy, którzy chcą uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu z opłacaniem składek społecznych mogą skorzystać z bezpłatnej usługi serwisu internetowego. Na dokument czeka się nie dłużej niż 7 dni.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip