składki ZUS

Pozorna umowa o pracę – świadectwo pracy, ekwiwalent za urlop, składki ZUS

Pytanie: Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą – zatrudnia pracowników. Zawarł z jednym z pracowników umowę o pracę na okres 16 października 2023 r. – 15 października 2025 r. Po kontroli ZUS w lutym 2024 r. została wydana decyzja stwierdzająca, iż umowa o pracę została zawarta dla pozoru i jest nieważna. Dlatego konieczne jest wyrejestrowanie pracownika z ZUS od dnia zgłoszenia, tj. od 16 października 2023 r. Czy podatnik powinien wystawić świadectwo pracy? Jaka jest podstawa prawna rozwiązania umowy o pracę? Czy pracownikowi przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy? Nadmieniam, iż po zatrudnieniu pracownik nie świadczył pracy, gdyż za okres 16–23 października 2023 r. miał nieobecność usprawiedliwioną płatną. Pracodawca czekał bowiem na dostarczenie przez pracownika orzeczenia lekarskiego od lekarza medycyny pracy. Od 24 października 2023 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim.

W jaki sposób zleceniodawca sporządza korektę składek ZUS za zleceniobiorcę

Pytanie: W okresie od 17 sierpnia do 31 grudnia 2022 r. spółka zatrudniała osobę na umowę zlecenia. Osoba ta złożyła oświadczenie, z którego wynikało, że przebywa na urlopie bezpłatnym u swojego pracodawcy. W związku z tym spółka zgłosiła zleceniobiorcę do pełnych ubezpieczeń społecznych. Wynagrodzenie za wykonane zlecenie ustalono w umowie w kwocie godzinowej 100 zł netto za godzinę. Spółka wypłaciła zleceniodawcy wynagrodzenie za:
  • sierpień 2022 roku – kwota 5.000,00 netto (wypłata 5 września 2022 r.),
  • wrzesień 2022 roku kwota 12.000 netto (wypłata 5 października 2022 r.),
  • październik 2022 roku – kwota 13.000 netto (wypłata 31 października 2022 r.).
W styczniu 2024 roku spółka otrzymała informację z ZUS, że zleceniobiorca okresie od 17 do 29 sierpnia 2022 r. podlegał wszystkim składkom na ubezpieczenia społeczne. Od 30 sierpnia  do 30 września 2022 r. osoba ta podlegała tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. Od 1 października do 31 grudnia 2022 r. osoba ta podlegała pełnym składkom społecznym. Dokonaliśmy stosownych korekt zgłoszeń. Czy ustalona kwota na poziomie wypłaty netto coś zmienia w sposobie korekty, czy spółka powinna oddać pracownikowi nadpłacone składki finansowane przez niego i korekty dokonać na bieżąco, czyli w styczniu 2024. Jak spółka powinna dokonać korekty wypłaconych umów zlecenia i w jakim okresie?

Składki ZUS za wspólników spółki – sprawdź ewidencję księgową

Składki ZUS naliczone od przychodu zwolnionego z PIT – czy wykazywać w PIT-11

Pytanie: W roku 2023 wystąpiły świadczenia z ZFŚS, które podlegały oskładkowaniu ZUS, ale podlegały zwolnieniu w podatku dochodowym. Czy w PIT-11 należy wykazać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne naliczone od tych świadczeń, czy nie należy ich wykazywać?

Płatnicy będący m.in. zakładami pracy, są obowiązani przesłać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru – PIT-11.

Pobierz:

PIT-11(29)

W informacji tej płatnik wykazuje m.in. uzyskane przez pracownika w danym roku podatkowym przychody ze stosunku pracy, potrącone koszty uzyskania przychodów, pobrane zaliczki na podatek dochodowy, a także składki społeczne podlegające odliczeniu od dochodu.

Podstawę obliczenia podatku stanowi dochód, po odliczeniu kwot m.in. składek określonych w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, potrąconych w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika, przy czym odliczenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku (art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b  ustawy o PIT).

Składki społeczne przedsiębiorcy

Składki społeczne przedsiębiorcy, cz. I – terminy, zbiegi tytułów

Poznaj terminy zgłaszania do ubezpieczeń społecznych. Dowiedz się, w jakich sytuacjach mówimy o zbiegach tytułów ubezpieczeń. Sprawdź, jakie kody tytułu ubezpieczeń stosujemy w miesięcznych ZUS DRA. Zapraszamy do wysłuchania pierwszej części szkolenia na temat składek społecznych przedsiębiorcy.

Korzyści 

Ze szkolenia, które prowadzi Izabela Leśniewska, doradca podatkowy, dowiesz się:

  • W jakich sytuacjach należy wyrejestrować się z ubezpieczeń społecznych
  • Kiedy można utracić tytuł podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu
  • Dlaczego warto znać treść wyroku Sądu najwyższego z 20 listopada 2019 r.
  • Czy jeśli ZUS nie przekazał informacji, zgodnie z kpa, o wypłacie zasiłku macierzyńskiego czy ojcowskiego, to czy zostanie uznane zgłoszenie bez zachowania ww. okresu
  • Co dzieje się przy zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem
  • Jak wygląda zbieg tytułów do ubezpieczeń przy łączeniu kilku form prowadzenia działalności gospodarczej
  • Jak wygląda zbieg tytułów do ubezpieczeń przy pobieraniu zasiłku macierzyńskiego podczas prowadzenia działalności gospodarczej
  • Jak wygląda zbieg tytułów do ubezpieczeń przy uprawnieniu do renty z tytułu niezdolności do pracy z prowadzeniem działalności gospodarczej
  • Jak wygląda zbieg tytułów do ubezpieczeń przy prowadzeniu działalności i jednocześnie umowie o pracę

Obejrzyj także:

Składki społeczne przedsiębiorcy, cz. II – Mały ZUS i Mały ZUS Plus w praktyce

Czytaj także:

Wyrok Sądu Najwyższego: ZUS może kwestionować podstawę wymiaru składek przedsiębiorców

Rzecznik przedsiębiorców krytycznie o uchwale SN dotyczącej podstawy wymiaru składek

Czy od 1 stycznia 2024 r. składki ZUS dla przedsiębiorców będą dobrowolne