Pytanie: Pracownik jest zatrudniony w naszej firmie od 18 czerwca 2008 r. na cały etat. W kwestionariuszu napisał o ukończonej szkole i pracy w innej firmie. Jednak do chwili obecnej nie dostarczył świadectwa pracy i świadectwa ukończenia szkoły. Pracownik ten podpisał oświadczenie, że został poinformowany o obowiązku dostarczenia świadectw pracy i świadectw szkolnych. Jak ustosunkować się do naliczenia wymiaru urlopu wypoczynkowego? Naliczyłam 20 dni urlopu – czy jest to postępowanie właściwe?
Pytanie: Dnia 1 marca 2008 r. zatrudniliśmy pracownicę, która nie dostarczyła nam świadectwa pracy z ostatniego zatrudnienia. W zaistniałej sytuacji nie posiada dodatku za wysługę lat. Poprzedni pracodawca dofinansował pracownicy podnoszenie kwalifikacji w formie szkolnej i aby odzyskać dofinansowanie, wysłał ją na 2-miesięczny urlop bezpłatny. W związku z tym świadectwo pracy pracownica ta otrzyma dopiero z dniem 31 maja 2008 r. Czy w momencie dostarczenia świadectwa pracy należy się pracownicy wyrównanie dodatku stażowego (17 lat pracy – 17%) od marca br.? Czy mamy go wypłacać na bieżąco od maja br.?
Pytanie: Mam pytanie dotyczące świadectwa pracy. Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim od 1 sierpnia 2007 r. do 27 stycznia 2008 r. W czasie między ostatnim dniem zwolnienia a śmiercią pracownika, która nastąpiła 9 lutego 2008 r. nie zostały podjęte żadne działania wyjaśniające i regulujące stosunki między pracownikiem a pracodawcą (pracownik oczekiwał na orzeczenie ZUS). Czy na świadectwie pracy jako datę wygaśnięcia stosunku pracy mam podać ostatni dzień zwolnienia lekarskiego, czy datę zgonu? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy chcielibyśmy na mocy zawartego z pracownikiem porozumienia zmienić wymiar czasu pracy na pełen etat. Czy w związku z zaistniałą sytuacją należy ww. pracownikowi wystawić świadectwo pracy z okresu zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy? Jeśli tak, to co napisać jako przyczyna rozwiązania umowy o pracę (fizycznie nie nastąpiło rozwiązanie umowy o pracę)? Jeśli nie, to czy w przyszłości, wystawiając świadectwo pracy ww. pracownikowi, należy rozgraniczyć okres zatrudnienia w wymiarze niepełnym i w wymiarze pełnym? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Ile dni urlopu wypoczynkowego należy się w 1. roku pracy i kiedy można go udzielić? Pracownik jest zatrudniony w naszej firmie od 2 lipca 2007 r. do 31 sierpnia 2007 r., staż pracy poniżej 10 lat. U poprzedniego pracodawcy pracownik pracował od 1 czerwca 2007 r. do 27 czerwca 2007 r. Rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło 31 sierpnia 2007 r. Jaki wpisać wymiar wykorzystanego urlopu w świadectwie pracy? Czy trzeba mu wypłacić ekwiwalent za niepełny dzień? W jakiej kwocie należy wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop, gdy wynagrodzenie w stałej stawce wynosi 936 zł. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik był zatrudniony do 30 czerwca 2007 r. Wypłaciliśmy mu ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy za 26 dni zamiast za 13. Na świadectwie pracy wykazano 26 dni, za które otrzymał ekwiwalent pieniężny. Pracownik poprosił o zmianę świadectwa pracy, jednak nie ma z nim kontaktu, aby ustalić, co zrobić z nadpłatą ekwiwalentu za 13 dni. Czy pracownik może wyrazić zgodę na zatrzymanie pieniędzy i pozostawienie w świadectwie pracy 26 dni ekwiwalentu? Czy świadectwo pracy należy sprostować do 13 dni wypłaconego ekwiwalentu, a pracownik musi zwrócić nam różnicę wypłaconych pieniędzy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jak potraktować dzień świąteczny w przypadku, gdy wypadnie on w trakcie urlopu bezpłatnego? Czy doliczać go do urlopu bezpłatnego, czy nie? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownica złożyła w kwietniu br. wniosek o wcześniejszą emeryturę (w maju br. kończy 55 lat i ma ponad 32 lat pracy), prowadzi działalność gospodarczą i jest zatrudniona na etat. W lipcu br. kończy się jej umowa o pracę zawarta z naszą firmą, a pracownica nie ma jeszcze decyzji o przyznaniu emerytury. Czy w tym przypadku mam przekazać świadectwo pracy do ZUS? Czy pracownica prawo do emerytury nabywa od maja br.? Czy w takim wypadku ponownie musi się zarejestrować i obowiązkowo opłacać składki na ZUS z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej?Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip