Czy pracownikom należy wystawić świadectwa pracy?

Autor: Ewa Strzałkowska

Dodano: 1 sierpnia 2008
Pytanie:  Osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą (instalatorstwo elektryczne wraz ze sklepem) zmarła 6 czerwca 2008 r., nie pozostawiając testamentu. Spadkobierca zmarłego (syn) zarejestrował działalność gospodarczą pod taką samą nazwą, chcąc kontynuować działalność przedsiębiorstwa. W dniu 18 czerwca 2008 r. złożył wpis do ewidencji. Czy można tu mówić o przejęciu zakładu pracy?. Zmarły zatrudniał 3 pracowników. Czy należy im wystawić świadectwa pracy?
Odpowiedź: 

W przypadku przejęcia przez syna zmarłego zakładu w rozumieniu przedmiotowym syn zmarłego staje się pracodawcą dla pracowników zatrudnionych przez zmarłego. W innym przypadku pracownikom należy wystawić świadectwa pracy, gdyż ich stosunki pracy wygasły.

Proszę zauważyć, że zgodnie z art. 632 § 1 Kodeksu pracy (dalej: kp) z dniem śmierci pracodawcy umowy o pracę z pracownikami wygasają. Przepis ten nie ma jednak zastosowania w razie przejęcia pracownika przez nowego pracodawcę na zasadach określonych w art. 231 kp.

W przypadku przejęcia zakładu przez syna zmarłego (rozumianego jako przejęcie zorganizowanej jednostki organizacyjnej lub jego części w rozumieniu przedmiotowym, np. objęcie prowadzenia sklepu przez syna zmarłego) można mówić o przejęciu zakładu na warunkach określonych w art. 231 kp. W tym przypadku syn wstąpiłby w prawa i obowiązki pracodawcy w ramach stosunków pracy z pracownikami zatrudnionymi przez zmarłego pracodawcę.

W każdym innym przypadku pracownikom należy wystawić świadectwa pracy, gdyż ich stosunki pracy wygasły.

Tekst opublikowany: 

1 sierpnia 2008 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz