Luty to czas, w którym płatnicy muszą przekazać pracownikom PIT-11 za poprzedni rok. Czy jednak muszą mieć potwierdzenie odbioru PIT-11 przez pracownika? Odpowiedź na to pytanie może mieć istotne znaczenie, zwłaszcza w kontekście obowiązków płatników i jakie mogą być konsekwencje zaniedbań w tym zakresie.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
W jaki sposób pracodawca może wydrukować deklaracje PIT-11 – sprawdź 2 możliwości
Pracodawca ma obowiązek przekazania informacji rocznej ZUS IMIR dla osoby ubezpieczonej w formie papierowej lub elektronicznej do 28 lutego roku następującego po danym roku kalendarzowym. Chodzi tu zarówno o pracowników, jak i zleceniobiorców. Jeśli jednak informacje o danych przekazanych w imiennych raportach miesięcznych płatnicy przekazywali ubezpieczonym na bieżąco, raz w miesiącu, to nie muszą dodatkowo przekazywać im rocznej informacji ZUS IMIR. Jednak gdy ubezpieczony zwróci się do płatnika z wnioskiem o wydanie informacji rocznej, płatnik powinien mu ją udostępnić. Sprawdź szczegóły.
Z komentarza eksperta dowiesz się:
Przeczytaj także:
Jak poprzez PUE ZUS pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) – instrukcja
ZUS ZLA - czy w okresie zwolnienia lekarskiego można pracować
Zmiana terminu wypłaty wynagrodzenia – co z ZUS RCA i ZUS RSA
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Jak rozliczyć ze skarbówką zakup okularów korekcyjnych dla pracownika
Czekoladki dla pracownic z okazji Dnia Kobiet – czy są kosztem firmy
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - to fundusz celowy, którego środki są wykorzystywane na rehabilitację zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami oraz na ich zatrudnianie. Obowiązek miesięcznych wpłat na PFRON mają firmy zatrudniające więcej niż 25 pracowników. Jednak dzięki ulgom można zmniejszyć wpłaty nawet o 50%. Sprawdź, jak skutecznie obniżyć zobowiązania, a jednocześnie wspierać zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami. Sprawdź przykład ewidencji księgowej wpłat na PFRON.
Które jednostki mają obowiązek dokonywania wpłat na PFRON
Pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy jest obowiązany, dokonywać miesięcznych wpłat na Fundusz w wysokości kwoty stanowiącej iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6% a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych (art. 21 ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej: ustawa o PFRON).
Jednostki zobligowane do wpłacania na PFRON (zgodnie z art. 49 ust. 2 ustawy o PFRON)są zobowiązane uiszczać te wpłaty do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności zobowiązujące do dokonania wpłaty. Jednocześnie muszą składać Zarządowi Funduszu deklaracje miesięczne oraz roczne, przesyłając je elektronicznie zgodnie z wzorem określonym w rozporządzeniu wydanym przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.
Kto jest zwolniony z obowiązku wpłat na PFRON
Zwolnione z obowiązku dokonywania wpłat na PFRON są placówki dyplomatyczne, urzędy konsularne oraz przedstawicielstwa misji dyplomatycznych. Ze zwolnienia mogą korzystać także zakłady pracy będące w stanie likwidacji lub ogłoszonej upadłości. Zwolnieni z wpłat są również pracodawcy, którzy osiągają wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych na poziomie co najmniej 6%, jak również organizacje niedziałające w celu osiągnięcia zysku, takie jak:
Po przeczytaniu tekstu dopowiesz się:
Polecamy też:
Sprawdź, jak ująć w księgach rachunkowych opłaty na PFRON
Wpłaty na PFRON – czy podlegają opodatkowaniu estońskim CIT
Prace związane z dostosowaniem budynku do potrzeb niepełnosprawnych – jak ująć w księgach
Czasem pracodawcy sprzedają pracownikom używany sprzęt firmowy. Sprawdź, jak udokumentować taką transakcję, czy taka sprzedaż musi być zarejestrowana na kasie fiskalnej i jak wykazać to w JPK_VAT.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Usługi edukacyjne a przekroczenie limitu do kasy fiskalnej
Sprzedaż posiłków na rzecz pracowników – czy trzeba ewidencjonować na kasie fiskalnej
Z komentarza eksperta Portalu FK dowiesz się:
Przeczytaj także:
Utrata uprawnień po spożyciu alkoholu – jak obniżyć pracownikowi wynagrodzenie
Jak ustalać podstawę wymiaru świadczeń chorobowych po zmianie regulaminu wynagradzania
Pamiętaj o aktualizacji regulaminu w zakresie wykazu prac, które wolno powierzyć młodocianym
Z komentarza eksperta dowiesz się:
Przeczytaj także:
Umowa zlecenia z osobą prowadzącą działalność gospodarczą a składki ZUS
Trzynastka dla pracownika z działalnością gospodarczą – co ze składkami ZUS
Pracownik z działalnością gospodarczą a składki ZUS
Czy pracownik z działalnością gospodarczą może wysyłać deklaracje ZUS DRA na zwolnieniu lekarskim
Umowa o pracę w Niemczech, działalność gospodarcza w Polsce – co ze składkami ZUS
Czy spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dofinansowanie do posiłku przyznane pracownikom i współpracownikom prowadzącym działalność gospodarczą i wykonującym usługi w ramach umów cywilnoprawnych? Sprawdźmy.
Sprawa dotyczyła spółki, która zamierzała dofinansować posiłki pracownikom i współpracownikom. Przedsiębiorstwo postanowiło nawiązać współpracę z podmiotem gospodarczym, która zapewnia dowóz posiłków. Będzie się to odbywało w ramach stworzonego systemu, zgodnie z którym pracownicy i współpracownicy będą mogli zamawiać posiłki za pośrednictwem aplikacji telefonicznej oraz przez internet.
Rozliczenie nastąpi bezgotówkowo. Pracodawca będzie partycypował w kosztach posiłków w ten sposób, że każdy z pracowników i współpracowników otrzyma dofinansowanie posiłków na określonym poziomie dziennym.
Czytaj też:
Od 1 września 2023 r. wyższy limit zwolnienia ze składek ZUS posiłków dla pracowników
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jak rozliczyć zakup odzieży roboczej dla pracowników na gruncie VAT.
Czytaj też:
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
czy częściowy zwrot kosztów szkolenia przez pracownika powinien być opodatkowany VAT.
Czytaj też:
Czy zwrot za szkolenia jest przychodem dla biura rachunkowego
Organizacja szkolenia dla szwajcarskiego kontrahenta – jak rozliczyć VAT
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.