Na przekazanie pracownikowi informacji PIT-11 płatnik ma czas do końca lutego. Od tej reguły przewidziano jeden wyjątek. Płatnik może sporządzić PIT-11 w trakcie roku, ale tylko po spełnieniu określonego warunku.
Ograniczenie się przez administratora tylko do szkolenia dla pracowników, pomijając przy tym zastosowanie zabezpieczeń technicznych, nie może być uznane za wdrożenie odpowiednich środków technicznych czy organizacyjnych. Tak stwierdził WSA w Warszawie, oddalając skargę Prezesa Sądu Rejonowego w Zgierzu na decyzję organu ds. ochrony danych osobowych.
Polacy na masową skalę włączyli się w pomoc naszym ukraińskim sąsiadom. Wiele działań wymaga czasu i zaangażowania. Jak pracodawca może ułatwić pracownikom w tym zakresie wsparcie? – wyjaśnia Agata Kicińska, radca prawny.
Mikroprzedsiębiorca, któremu wszystkie osoby zatrudnione złożyły deklarację o niedokonywaniu wpłat do PPK, nie wdraża tego programu. Wyłączenie to nie jest bezterminowe. Warunkiem posiadania statusu mikroprzedsiębiorcy jest spełnienie przynajmniej w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych kryterium zatrudnienia i przynajmniej jednego z dwóch kryteriów finansowych.
Jednym z najważniejszych obowiązków pracodawców w sezonie zimowym jest zapewnienie pracownikom ciepłych posiłków profilaktycznych. Przy czym brak możliwości spełniania takich świadczeń nie zwalnia ich z powinności w tym zakresie. Rodzi natomiast wiele wątpliwości pod kątem rozliczania związanych z nimi wydatków (np. na zakup kuponów żywieniowych) na gruncie podatkowym, w tym także przepisów o PIT.
Wkrótce mają wejść w życie nowe przepisy, które nałożą na pracodawców nowe obowiązki związane z ochroną tzw. sygnalistów w zakładach pracy. Jest już gotowy projekt ustawy, która ma je wprowadzić, przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Ma ona zacząć obowiązywać najpóźniej w grudniu br.
Już ponad 100 tysięcy e-wizyt odbyło się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. E-wizyta to wideorozmowa z ekspertem ZUS, podczas której można załatwić większości spraw bez wychodzenia z domu. Takie informacje przekazała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Czy wydatki na byłych pracowników spółki – emerytów lub rencistów – można bezpiecznie zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Poznaj najnowsze stanowisko resortu finansów.
W aktualnej sytuacji epidemicznej normą są sytuacje, w których pracownicy muszą poddać się obowiązkowej kwarantannie. Co w takim przypadku z prawem do świadczenia chorobowego?
Ministerstwo Finansów przypomniało, że pracodawcy jako płatnicy mają obowiązek podawania w formularzach podatkowych poprawnego PESEL lub NIP podatnika (pracownika). W związku z tym poinformowało, jakie kroki należy podjąć w celu uzyskania takich identyfikatorów podatkowych przez pracowników będących cudzoziemcami.
Według Urzędu Ochrony Danych Osobowych pracodawca może pod pewnymi warunkami wywieszać w zakładzie pracy najlepsze wyniki dotyczące wydajności pracy, które były oparte na jego indywidualnej ocenie. Poznaj te warunki.
W związku z pytaniami przedsiębiorców Urząd Ochrony Danych Osobowych wyjaśnił, kiedy instytucje państwowe wykonujące czynności kontrolne w ramach przyznanych im uprawnień, np. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) czy Państwowa Inspekcja Pracy (PIP), mogą mieć wgląd do akt osobowych pracowników.
Chcąc zatrudnić cudzoziemca, pracodawca ma prawo żądać przedstawienia dokumentów uprawniających do przebywania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Takie stanowisko zajął Urząd Ochrony Danych Osobowych.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip