Czy wydatki na upamiętnienie zmarłego pracownika to koszt reprezentacji

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 31 października 2023
  Czy wydatki na upamiętnienie zmarłego pracownika to koszt reprezentacji

Wydatki poniesione na upamiętnienie zmarłych pracowników firmy, jako mające związek z prowadzoną przez taki podmiot działalnością gospodarczą, spełniają wszystkie niezbędne warunki do ujęcia ich w kosztach uzyskania przychodów. Zarazem ustawodawca nie wyłączył ich z możliwości potrącenia w tego rodzaju kosztach.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 września 2021 r.(nr 0111-KDIB1-1.4010.301.2021.3.EJ). Pismo zostało wydane na wniosek spółki działającej w branży energetycznej, która miała wątpliwości, czy ponoszone przez nią wydatki związane m.in. z upamiętnieniem jej zmarłych pracowników oraz członków ich rodzin wolno jest potrącać w kosztach uzyskania przychodów. W tym przypadku chodziło m.in. o zakup wieńców, kwiatów i  kondolencji w prasie lub innych mediach w przypadku śmierci takich osób.

Jak podkreślił organ w wydanej interpretacji, praktyka upamiętniania zmarłych jest jednym z podstawowych kanonów polskiej kultury i powszechnie przyjętą normą zwyczajową. W przypadku śmierci pracownika lub członka jego najbliższej rodziny, pracodawca kierując się zasadami współżycia społecznego, w dowód uznania dla zasług na jego rzecz dokonanych przez pracownika − upamiętnia ten fakt, np. poprzez złożenie wieńca na grobie zmarłego i wykup nekrologu w prasie, czy kondolencji. Zachowanie pracodawcy jest wyrazem szacunku dla pracownika, podziękowania za pracę i włożony wkład w tworzenie zakładu i uzyskiwane przychody. Ponadto taki wyraz pamięci i uznania dla zmarłych pracowników lub członków jego najbliższej rodziny wzmacnia więzi pomiędzy samymi pracownikami, a wśród załogi wzrasta poczucie wartości oraz przynależności do kultury organizacji – co pośrednio wpływa na poziom osiąganych przez pracodawcę  przychodów.

Dlatego opisane wydatki – dotyczące zakupu wieńców, kwiatów czy kondolencji umieszczanych w prasie lub innych mediach, ponoszone w związku ze śmiercią pracownika lub członka jego najbliżej rodziny – można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Zarazem dyrektor KIS zgodził się z wnioskodawcą, że wydatki te nie mają charakteru reprezentacyjnego. W konsekwencji nie ma do nich zastosowania art.16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT, który wydatki na reprezentację wyłącza z kosztów uzyskania przychodów.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz