Ciepłe miesiące to dla sprzedawców produktów spożywczych czas wzmożonej sprzedaży, ale także ryzyko strat związanych z krótkim terminem przydatności do spożycia. Czy przeterminowane towary można ująć w kosztach uzyskania przychodów? W tekście wyjaśniamy, jak rozliczyć straty w towarach handlowych. Przedstawiamy także praktyczne przykłady z życia przedsiębiorstw oraz schematy księgowań, które pomogą Ci bezpiecznie ująć straty w ewidencji rachunkowej.
Dowiesz się, kiedy strata z przeterminowanych towarów może być kosztem podatkowym.
Poznasz, jakie warunki trzeba spełnić, by zaliczyć utylizację towarów do kosztów uzyskania przychodów.
Sprawdzisz, jak prawidłowo udokumentować stratę, by uniknąć zarzutów zaniedbania.
Poznasz, jak księgowo rozliczyć niedobory zawinione i niezawinione w towarach handlowych.
Polecamy też:
Odliczanie straty w działalności i spółce cywilnej
Straty w towarach - skutki podatkowe i rachunkowe
Obniżenie daniny solidarnościowej dzięki stracie z lat ubiegłych – poznaj wskazówki skarbówki
Straty wywołane pożarem w firmie – jakie skutki w PIT, CIT oraz VAT
Wydatki na Wielkanoc a podatki to temat, który co roku powraca w firmach. Czy można odliczyć VAT od paczek świątecznych? Czy spotkanie wielkanocne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? Sprawdź, jakie skutki podatkowe i rachunkowe mogą mieć paczki kupione dla pracowników i inne firmowe wydatki świąteczne. Sprawdźmy, o czym warto pamiętać, aby bez kłopotów rozliczać wydatki na Wielkanoc i jak ująć je w księgach rachunkowych.
O tym, jak rozliczać do celów PIT wydatki poniesione na zakup paczek, decyduje m.in. źródło, z jakiego pracodawca sfinansował wydatki.
Źródła finansowania paczek wielkanocnych
Jeżeli zakup paczek został pokryty ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS), to poniesionych z tego tytułu wydatków nie wolno zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Kosztem dla przedsiębiorcy mogą być bowiem jedynie odpisy na ten fundusz, a nie sfinansowane z niego wydatki.
Jeżeli źródłem finansowania były środki obrotowe firmy, to nie ma przeszkód, aby pracodawca potrącił w takich kosztach koszty zakupu bądź przygotowania paczek.
Warto przy tym pamiętać, aby wydatki miały związek z przychodami osiąganymi przez podatnika, względnie zostały poniesione w celu zachowania albo zabezpieczenia ich źródła.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Jednym z głównych przywilejów przysługujących podatnikom rozliczającym się z PIT według skali podatkowej, jest możliwość pomniejszania przychodów o koszty ich uzyskania. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, jak i osób zatrudnionych na umowy o pracę. W szczególności chodzi o koszty pracownicze przy dwóch umowach o pracę, które mogą być stosowane w przypadku osób zatrudnionych na dwóch etatach. Sprawdź, jak podatnicy na podstawie otrzymanych informacji PIT-11 powinni wykazać te koszty w swoich zeznaniach np. PIT-37 czy PIT-36 za 2024 rok, jeśli pracowali na dwa etaty w różnych zakładach pracy, bądź u tego samego pracodawcy.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Rozliczenie montażu instalacji fotowoltaicznej w deklaracji PIT-37
Czy wynajmujący mieszkanie musi złożyć dwa zeznania podatkowe?
Jak rozliczyć PIT za 2024 roku – sprawdź aktualne formularze podatkowe i terminy
Kiedy pracownik może złożyć wniosek o niestosowanie zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu
Czy Twoi klienci prowadzą działalność jako influencerzy, modele lub streamerzy? Jeśli tak, warto wiedzieć, jakie wydatki mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu i jak legalnie obniżyć ich zobowiązania podatkowe. Ostatnia interpretacja podatkowa otwiera przed influencerami nowe możliwości w zakresie optymalizacji podatkowej. Sprawdź, które wydatki mogą zostać uznane za koszt podatkowy i jak uniknąć błędów w rozliczeniach.
Każdy podatnik PIT i CIT dąży do maksymalizacji możliwości zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodu, a podatnicy VAT chcieliby odliczać podatek naliczony od wszystkich zakupów związanych z działalnością gospodarczą. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KAS) w interpretacji nr 0115-KDWT.4011.34.2024.2.DS zajął się wydatkami polegającymi na świadczeniu usług modelingowych i streamingowych. W tekście sprawdziliśmy, jakie wnioski płyną z tej interpretacji.
Czy wydatki na odzież, biżuterię, fotografa influencer może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów
Wspomniana interpretacja dotyczy uznania za koszt podatkowy, wydatków ponoszonych w związku z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej, polegającej na świadczeniu usług modelingowych i streamingowych (prowadzenie transmisji na żywo). Pomimo że przywołana interpretacja indywidualna porusza problematykę kosztu uzyskania przychodu w podatku dochodowym, pozwala przypuszczać jak organ podatkowy postąpiłby, w podobnej sprawie, w odniesieniu do VAT.
Wnioskodawczyni, w związku z prowadzoną działalnością ponosi wydatki, między innymi, na zakup: odzieży, strojów, bielizny, obuwia, peruk, zabawek erotycznych, lubrykantów, biżuterii, usług fotografa, grafika, biletów wstępu na równego rodzaju eventy oraz ciekawe zgromadzenia. Podatniczka jest opodatkowana liniowym PIT, prowadzi KPiR. Zapytała we wniosku o wydanie interpretacji podatkowej, czy może zaliczyć wspomniane wydatki do kosztów uzyskania przychodu.
Zrozumienie nowych możliwości podatkowych – dowiesz się, jakie wydatki influencerów mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.
Uniknięcie błędów w rozliczeniach – poznasz, które wydatki mogą być kwestionowane przez organy podatkowe.
Nowoczesne podejście do kosztów uzyskania przychodu – dowiesz się, jak interpretacje podatkowe wpływają na optymalizację podatkową w branży kreatywnej.
Polecamy też:
Czy anonimowe wpłaty dla twórców internetowych (donejty) powinny podlegać opodatkowaniu PIT
Oglądaj szkolenia online:
Jak fiskus ocenia wydatki firmowe w 2025 roku? Sprawdź, które koszty możesz odliczyć!
Koszty uzyskania przychodów 2025 – które wydatki zaakceptuje fiskus
W przypadku awarii w firmowej flocie samochodowej przedsiębiorcy często korzystają z aut zastępczych, udostępnianych nieodpłatnie głównie w ramach wykupionego ubezpieczenia AC. Warto wiedzieć, jak poprawnie rozliczyć różnego rodzaju wydatki związane z ich eksploatacją, takie jak paliwo, opłaty za wynajem czy serwis. Sprawdź, jakie obowiązują zasady ewidencji i podatkowego rozliczania kosztów użytkowania samochodu zastępczego.
Polecamy też:
Koszty wynajętego samochodu zastępczego – skutki podatkowe i księgowanie
Wycofanie środka trwałego z działalności i darowizna samochodu
Wynajem samochodu osobowego do celów mieszanych – jak rozliczyć fakturę
Odszkodowanie za naprawę samochodu służbowego – kiedy zaksięgować
Wykup, darowizna i sprzedaż samochodu – czy można uniknąć podatku
W obrocie gospodarczym ugruntowaną praktyką jest wysyłanie do kontrahentów okolicznościowych kartek życzeniami, w tym także z okazji świąt Bożego Narodzenia. Czy organy podatkowe pozwalają na zaliczenie wydatków ponoszonych na kartki świąteczne do kosztów uzyskania przychodów? Sprawdźmy.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.