koszty uzyskania przychodów

Usługi niematerialne - limit w kosztach

Koszty usług niematerialnych w 2022 roku: kiedy stosować ograniczenie w zaliczaniu do kosztów wydatków na rzecz podmiotów powiązanych

Polski Ład usunął przepis, który ograniczał rozliczanie w podatkowych kosztach wydatków na usługi niematerialne od podmiotów powiązanych. Warto jednak wiedzieć, że podatnicy, którzy posiadają nieodliczone koszty z lat wcześniejszych, mimo uchylenia od 1 stycznia 2022 r. art. 15e ustawy o CIT, nadal powinni stosować limit kosztów uzyskania przychodów na podstawie tego przepisu. Sprawdź więcej na ten temat rozliczania usług niematerialnych w kosztach podatkowych.

Problem: Spółka, której rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, limitowała koszty usług niematerialnych ponoszone na rzecz podmiotów powiązanych. Z tego tytułu w spółce pozostaje nieodliczona kwota kosztów z lat poprzednich. Czy w 2022 roku, w związku z uchyleniem art. 15e ustawy o CIT, nierozliczone koszty z lat poprzednich mogą zostać jednorazowo potrącone jako koszty uzyskania przychodów – skoro w 2022 roku przepis limitujący te koszty już nie obowiązuje?

Rozwiązanie: Jednorazowe potrącenie kosztów nieodliczonych w poprzednich latach podatkowych – nie jest możliwe. Spółka powinna w 2022 roku oraz w latach następnych ustalać limit kosztów na podstawie uchylonego przepisu, aby określić maksymalną kwotę kosztów z lat poprzednich, która może zostać potrącona.

Usługi niematerialne w kosztach podatkowych

 

W latach 2018–2021 podatnicy zobowiązani byli stosować ograniczenie w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów niektórych kosztów ponoszonych na rzecz podmiotów powiązanych. Dotyczyło to w szczególności kosztów usług doradczych, badania rynku, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze (określanych jako koszty usług niematerialnych).

Zasady obliczania limitu  wydatków  na zakup usług niematerialnych

Limit kosztów, które mogły zostać potrącone w roku podatkowym, stanowił sumę kwoty 3.000.000 zł oraz 5% tzw. podatkowej EBITDA (nadwyżka sumy przychodów ze wszystkich źródeł przychodów pomniejszonych o przychody z tytułu odsetek nad sumą kosztów uzyskania przychodów pomniejszonych o wartość zaliczonych w roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych i odsetek).

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • jaki był limit do zaliczania usług niematerialnych w kosztach podatkowych;
  • kiedy stosować ograniczenie w zaliczaniu do kosztów niektórych wydatków ponoszonych na rzecz podmiotów powiązanych;
  • czy obliczając limit kosztów, do wysokości którego można dokonać potrącenia kosztów z lat poprzednich, należy brać pod uwagę także koszty „bieżące”, ponoszone na rzecz podmiotów powiązanych od 1 stycznia 2022 r.