koszty uzyskania przychodów

  Wydatki poniesione w trakcie delegacji zagranicznej pracownika – czy można zaliczyć do kosztów podatkowych

Wydatki poniesione w trakcie delegacji zagranicznej pracownika – czy można zaliczyć do kosztów podatkowych

Podróż służbowa to wyjazd pracownika poza stałe miejsce pracy lub poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy - w celu wykonywania zadania służbowego. Jakie warunki muszą być spełnione, aby wydatki poniesione w trakcie podróży służbowej można było zaliczyć do kosztów podatkowych? Sprawdźmy na przykładzie.

Za koszty uzyskania przychodu na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, uznaje się  koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Ustawa o CIT zawiera katalog otwarty wydatków, które mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodu. Wskazane w pytaniu wydatki nie zostały przy tym wymienione wprost w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, przez co nie można automatycznie wykluczyć, że nie będą mogły stanowić dla spółki kosztów obniżających wysokość przychodu do opodatkowania.

Siłownia i masaż a koszty podatkowe

Czy siłownię i masaż można zaliczyć w koszty prowadzonego biznesu

Wielu przedsiębiorców zapewnia swoim pracownikom możliwość korzystania z zajęć sportowych, czy też zabiegów obniżających poziom stresu. Czy takie wydatki można odliczyć? Poznaj stanowisko skarbówki.

Dyrektor KIS przypomniał, że  kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów, o ile nie podlegają wyłączeniu z tych kosztów.

Wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami lub służą zachowaniu bądź zabezpieczeniu źródła przychodów.

Organ podatkowy przypomniał, że możliwość kwalifikowania konkretnego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu, uzależniona jest od rzetelnej i całościowej oceny tego, czy w świetle wszystkich występujących w sprawie okoliczności, przy zachowaniu należytej staranności, podatnik w momencie dokonywania wydatku mógł i powinien wiedzieć, że wydatek ten przyczyni się do powstania, zachowania lub zabezpieczenia przychodu.

Wydatki samozatrudnionych a koszty

Kontrowersyjne wydatki samozatrudnionych – sprawdź, co możesz zaliczyć do kosztów

Co raz bardziej popularną formą świadczenia pracy jest samozatrudnienie, czyli świadczenie pracy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Pozwala to na oszczędności zarówno po stronie pracodawcy, jak i osób zatrudnionych. Osoby samozatrudnione opodatkowane na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym mogą zaliczać do kosztów wydatki związane z działalnością, co również obniża podstawę opodatkowania. Poznaj aktualne stanowisko organów podatkowych, aby wiedzieć, które wydatki samozatrudnionych możesz bezpiecznie zaliczać do kosztów podatkowych.

Przedsiębiorca może traktować jako koszt podatkowy tylko te wydatki, które wiążą się z osiągnięciem przychodu lub ochroną źródeł przychodu. Powyższy związek powinien wynikać z charakteru świadczonych usług/sprzedawanych towarów.  Ponadto wydatek nie może znajdować się w katalogu wydatków nieuznawanych za koszty.

Możliwość zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów nie jest uwarunkowana uzyskaniem konkretnego przychodu, ale jedynie możliwością (przewidywaniem) uzyskania tego przychodu, jego zachowania lub zabezpieczenia.

W konsekwencji firmy mają możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów. Jest to możliwe, pod warunkiem że wykażą ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Zatem, aby dany wydatek mógł być zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodów muszą być spełnione łącznie dwa warunki, a mianowicie:

  • wydatek musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, 
  • wydatek nie może znajdować się w grupie wydatków określonych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W zakresie zaliczania wydatków do kosztów zwłaszcza przez samozatrudnionych bardzo często dochodzi do sporów z organami podatkowymi. Poniżej prezentujemy wydatki, które wywołują największe „kontrowersje” w zakresie zaliczania do kosztów.

Wydatki na naukę samozatrudnionych a koszty podatkowe

Samozatrudnieni w celu podniesienia swojej „wartości” na rynku pracy ponoszą wydatki na kształcenie w formie kursów, szkoleń czy studiów. Wydatki takie nie zostały wymienione w art. 23 ustawy o PIT. Są one również racjonalne bowiem dzięki uczestnictwu w nich samozatrudniony będzie w stanie świadczyć usługi na wyższym poziomie, co wzmocni jego pozycję na rynku lokalnym.

Wydatki na naukę – stanowisko organów podatkowych

Również organy podatkowe nie kwestionują takich wydatków jako kosztów podatkowych.