Inwestowanie w integrację zespołu może przynieść wymierne korzyści dla firmy. Dzięki organizacji różnorodnych wydarzeń, takich jak: wyjazdy, spotkania sportowe czy wyjścia do teatru, poprawia się komunikacja, zaangażowanie oraz efektywność pracowników. Czy takie działania można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Poznaj stanowisko fiskusa.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Podróż służbowa to wyjazd pracownika poza stałe miejsce pracy lub poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy - w celu wykonywania zadania służbowego. Jakie warunki muszą być spełnione, aby wydatki poniesione w trakcie podróży służbowej można było zaliczyć do kosztów podatkowych? Sprawdźmy na przykładzie.
Za koszty uzyskania przychodu na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, uznaje się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Ustawa o CIT zawiera katalog otwarty wydatków, które mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodu. Wskazane w pytaniu wydatki nie zostały przy tym wymienione wprost w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, przez co nie można automatycznie wykluczyć, że nie będą mogły stanowić dla spółki kosztów obniżających wysokość przychodu do opodatkowania.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Skorzystaj z kalkulatorów podroży służbowej:
Polecamy też:
Wydatki na wyżywienie pracownika w podróży służbowej – co z kosztami podatkowymi
Zwrot pracownikowi wydatków na parkomat w trakcie delegacji
Delegacja zagraniczna przedsiębiorcy. Wskazówki dotyczące wydatków na samochód
Podróże służbowe – jak rozliczyć koszty podróży dzieci towarzyszących pracownikowi
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Kiedy pracownik może złożyć wniosek o niestosowanie zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu pracownik.
Polecamy też:
Oglądaj szkolenie:
PIT-2 w 2024 roku – o czym informuje nas podatnik. Szkolenie online
Czytaj też:
Z prowadzeniem działalności gospodarczej wiąże się ryzyko powstania różnego rodzaju szkód, które często są wynikiem zdarzeń o nadzwyczajnym charakterze. Do takich zdarzeń należy niewątpliwie pożar w firmie. Jego potencjalne skutki, w postaci utraty przez przedsiębiorcę mienia wykorzystywanego do celów wspomnianej działalności, np. towarów handlowych czy środków trwałych, na ogół nie są obojętne podatkowo, zarówno jeśli chodzi o PIT, CIT, jak i VAT.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Pomoc ZUS dla przedsiębiorców z Marywilskiej
Kradzież samochodu firmowego – sprawdź skutki podatkowe
Likwidacja środka trwałego – sprawdź, kiedy wycofać z ewidencji
Jak opodatkować sprzedaż uszkodzonego samochodu na rzecz niemieckiej firmy
Wielu przedsiębiorców zapewnia swoim pracownikom możliwość korzystania z zajęć sportowych, czy też zabiegów obniżających poziom stresu. Czy takie wydatki można odliczyć? Poznaj stanowisko skarbówki.
Dyrektor KIS przypomniał, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów, o ile nie podlegają wyłączeniu z tych kosztów.
Wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami lub służą zachowaniu bądź zabezpieczeniu źródła przychodów.
Organ podatkowy przypomniał, że możliwość kwalifikowania konkretnego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu, uzależniona jest od rzetelnej i całościowej oceny tego, czy w świetle wszystkich występujących w sprawie okoliczności, przy zachowaniu należytej staranności, podatnik w momencie dokonywania wydatku mógł i powinien wiedzieć, że wydatek ten przyczyni się do powstania, zachowania lub zabezpieczenia przychodu.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czy wydatki na usługi cateringowe, zajęcia sportowe (joga, piłka nożna, koszykówka, siatkówka, bieganie, jazda na rowerze) usługi masażu oraz siłowni można zaliczyć do kosztów podatkowych.
Polecamy też:
Zajęcia relaksacyjne dla przedsiębiorcy – czy taki wydatek zaliczysz do kosztów podatkowych
Czy okulary można wliczyć w koszty podatkowe prowadzonego biznesu
Wydatki na szkolenia dla freelancerów – czy zaliczysz do kosztów
Wydatki na psa – sprawdź, kiedy skarbówka pozwala zaliczyć do kosztów podatkowych
Co raz bardziej popularną formą świadczenia pracy jest samozatrudnienie, czyli świadczenie pracy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Pozwala to na oszczędności zarówno po stronie pracodawcy, jak i osób zatrudnionych. Osoby samozatrudnione opodatkowane na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym mogą zaliczać do kosztów wydatki związane z działalnością, co również obniża podstawę opodatkowania. Poznaj aktualne stanowisko organów podatkowych, aby wiedzieć, które wydatki samozatrudnionych możesz bezpiecznie zaliczać do kosztów podatkowych.
Przedsiębiorca może traktować jako koszt podatkowy tylko te wydatki, które wiążą się z osiągnięciem przychodu lub ochroną źródeł przychodu. Powyższy związek powinien wynikać z charakteru świadczonych usług/sprzedawanych towarów. Ponadto wydatek nie może znajdować się w katalogu wydatków nieuznawanych za koszty.
Możliwość zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów nie jest uwarunkowana uzyskaniem konkretnego przychodu, ale jedynie możliwością (przewidywaniem) uzyskania tego przychodu, jego zachowania lub zabezpieczenia.
W konsekwencji firmy mają możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów. Jest to możliwe, pod warunkiem że wykażą ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.
Zatem, aby dany wydatek mógł być zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodów muszą być spełnione łącznie dwa warunki, a mianowicie:
W zakresie zaliczania wydatków do kosztów zwłaszcza przez samozatrudnionych bardzo często dochodzi do sporów z organami podatkowymi. Poniżej prezentujemy wydatki, które wywołują największe „kontrowersje” w zakresie zaliczania do kosztów.
Wydatki na naukę samozatrudnionych a koszty podatkowe
Samozatrudnieni w celu podniesienia swojej „wartości” na rynku pracy ponoszą wydatki na kształcenie w formie kursów, szkoleń czy studiów. Wydatki takie nie zostały wymienione w art. 23 ustawy o PIT. Są one również racjonalne bowiem dzięki uczestnictwu w nich samozatrudniony będzie w stanie świadczyć usługi na wyższym poziomie, co wzmocni jego pozycję na rynku lokalnym.
Wydatki na naukę – stanowisko organów podatkowych
Również organy podatkowe nie kwestionują takich wydatków jako kosztów podatkowych.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Kiedy wydatek można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów;
Czy wydatki na kształcenie samozatrudnionych możesz wrzucić w koszty;
Czy wydatki na okulary samozatrudnionych można zaliczać do kosztów podatkowych;
Czy wydatki na podroż służbową można zaliczyć w koszty działalności samozatrudnionego.
Polecamy też:
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jak obniżyć koszty podatkowe zapewniając mieszkanie pracownikowi?
Polecamy też:
Rodzaj rachunku wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności może mieć wpływ na podatkową kwalifikację ponoszonych w związku z tą działalnością wydatków. Sprawdź, na co uważać, aby bezpiecznie zaliczać wydatki do kosztów podatkowych i nie narazić się skarbówce.
Z ebooka dowiesz się m.in.:
· Jaki jest obecnie limit płatności gotówkowych;
· Czy zawsze przedsiębiorca musi mieć konto gotówkowe;
· Czy firmowe wydatki pokryte z kont osobistych przedsiębiorców, możesz bez obaw zaliczyć do kosztów podatkowych.
Polecamy też:
Czym kwota zmniejszająca podatek różni się od kwoty wolnej od podatku
Projekt ustawy DAC7 przyjęty przez rząd. Wkrótce nowe obowiązki dla niektórych firm
Korzystne zmiany dla przedsiębiorców – projekt już w konsultacjach
Wyjście wspólnika ze spółki – poznaj skutki w PIT
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.