Wykup z leasingu i późniejsza sprzedaż samochodu a odliczenie VAT

Monika Czekała

Autor: Monika Czekała

Dodano: 19 czerwca 2024
Pytanie: Spółka z o.o. będąca czynnym podatnikiem VAT, prowadzi sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną. Część zakupów rozlicza współczynnikiem struktury sprzedaży 2%. Tak był rozliczany leasing operacyjny samochodu osobowego wykorzystywanego w ramach działalności zwolnionej i opodatkowanej. Spółka dokonała wykupu tego samochodu z leasingu operacyjnego celem dalszej odsprzedaży. Wartość wykupionego samochodu przekroczyła 15.000 zł netto. Samochód wykupiono w marcu 2024 roku i w tym samym miesiącu sprzedano. Faktura sprzedaży zawiera podatek VAT 23%. Wykupiony do odsprzedaży samochód nie został przyjęty na stan środków trwałych, ponieważ nie przewidywano użytkowania dłuższego niż rok. Spółka nie zajmuje się handlem samochodami. Zakup samochodu opodatkowany jest stawką VAT 23%. Spółka odliczy z tego 2% VAT. Czy pozostałe 98% z VAT spółka może rozliczyć w ramach korekty VAT in plus w marcu? Czy wartość ewentualnej korekty stanowi dochód podatkowy spółki?

Zgodnie z ogólną zasadą w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jedynie w odniesieniu do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Monika Czekała

Autor: Monika Czekała

Doradca podatkowy nr wpisu 14485, księgowa z kilkunastoletnim doświadczeniem, posiada Certyfikat Księgowy Ministerstwa Finansów nr 66987/2014, biegły sądowy z zakresu finansów i rachunkowości, Księgowy Roku 2017 Województwa Śląskiego, oraz finalistka innych konkursów wiedzy podatkowej i księgowej o zasięgu ogólnopolskim, takich jak Moneta Aurea 2009, Lider Księgowości 2012, Księgowy Roku. Jest właścicielką biura rachunkowego Metis Finanse Sp. z o.o.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz