Kiedy wydatki na wydobycie kryptowalut możesz zaliczyć do kosztów

Jakub Sitarski

Autor: Jakub Sitarski

Dodano: 2 sierpnia 2023
kryptowaluty a koszty uzyskania przychodu

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną  dotyczącą możliwości zaliczenia wydatków w zakresie wydobycia walut wirtualnych do kosztów uzyskania przychodów. Sprawdź, jakie wydatki mogą zostać uznane za koszt uzyskania przychodu oraz czy możesz amortyzować sprzęt komputerowy przeznaczony do wydobycia walut wirtualnych.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Czy wydatki na kopanie wirtualnej waluty są kosztem podatkowym;
  • Czy przychód uzyskany z tytułu świadczenia usług udostępnienia mocy obliczeniowej na rzecz podmiotów trzecich w zamian za walutę wirtualną stanowi przychód z działalności gospodarczej;
  • Jakie skutki podatkowe wiążą się dalszym zbyciem waluty wirtualnej;
  • Czy sprzęt do wydobywania walut wirtualnych podlega amortyzacji.

Polecamy też:

Czy wydatki na kopanie wirtualnej waluty są kosztem podatkowym

Sprawa dotyczy podatnika, który wystąpił z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Podatnik (spółka prawa handlowego) planuje zakupić sprzęt komputerowy przeznaczony do wydobycia walut wirtualnych. We wniosku o wydanie interpretacji wskazano, że zamiarem podatnika ma być odnalezienie kolejnego bloku w sieci blockchain. Spółka zamierza świadczyć usługi mocy obliczeniowej zakupionego sprzętu komputerowego. Kryptowaluty mają być wydobywane (kopane) nie dla siebie, lecz na rzecz podmiotów trzecich.

Za wydobycie kryptowalut spółka będzie otrzymywać wynagrodzenie w Bitcoinie – jednej z najpopularniejszych walut wirtualnych. Wynagrodzenie spółki uwzględniać będzie przy tym wydatki poniesione na zakup energii elektrycznej oraz na serwis sprzętu komputerowego. Wynagrodzenie w walucie wirtualnej wymieniane będzie następnie na walutę tradycyjną.

Podatnik zapytał organ podatkowy, czy zakupiony sprzęt komputerowy – którego wartość przekracza 10.000 zł, a okres używania będzie dłuższy niż rok – podlega amortyzacji na podstawie art. 16a ustawy o CIT. Podatnik chciał również wiedzieć, czy będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na energię elektryczną oraz obsługę serwisową sprzętu komputerowego.

Przychód z działalności gospodarczej

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się podatnikiem, że przychód uzyskany z tytułu świadczenia usług udostępnienia mocy obliczeniowej na rzecz podmiotów trzecich w zamian za walutę wirtualną stanowi przychód z działalności gospodarczej.

W omawianej interpretacji podatkowej podkreślił, że przysporzenie otrzymane z tytułu świadczenia usługi udostępnienia mocy obliczeniowej na rzecz podmiotów trzecich w zamian za walutę wirtualną, tj. otrzymaną w kryptowalucie zapłatę za usługę, należy traktować jako przychód z prowadzonej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 12 ust. 3 ustawy o CIT.

Organ interpretacyjny zwrócił uwagę, że w sytuacji świadczenia usług udostępniania mocy obliczeniowej w zamian za walutę wirtualną ustalenie momentu uzyskania przychodu powinno nastąpić zgodnie z ogólnymi zasadami uzyskiwania przychodu, które zostały określone w art. 12 ust. 3a ustawy o CIT.

Waluta wirtualna a koszty uzyskania przychodu

Dyrektor KIS stwierdził ponadto, że spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztów poniesionych na nabycie „waluty wirtualnej” zgodnie z art. 15 ust. 11 ustawy o CIT, o równowartości uzyskanego przychodu. Organ wskazał też, że przychód z tytułu świadczenia usługi udostępniania mocy obliczeniowej w zamian za walutę wirtualną (transakcja barterowa) należy ustalić na podstawie ceny rynkowej przedmiotu zbycia.

Odsprzedaż waluty wirtualnej

Organ interpretacyjny odniósł się również do przypadku dalszego zbycia waluty wirtualnej. Zdaniem dyrektora KIS, podatek o którym mowa w art. 22d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w wysokości 19% powstanie od różnicy między sumą przychodów z kryptowalut (zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. f) a kosztami określonymi na podstawie art. 15 ust. 11-13 ustawy.

Co ważne, w przywołanej interpretacji przesądzono o możliwości zaliczenia wydatków poniesionych na energię elektryczną oraz obsługę serwisową sprzętu komputerowego – służących do prawidłowej eksploatacji sprzętu – do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Amortyzacja sprzętu do wydobywania walut wirtualnych

Końcowo, dyrektor KIS zaznaczył, że sprzęt komputerowy przeznaczony do wydobywania (kopania) walut wirtualnych i przekraczający wartość 10.000 zł (którego okres użytkowania będzie dłuższy niż jeden rok) podlega amortyzacji, o której mowa w art. 16a ustawy o CIT.

Komentarz eksperta – wskazówki dla podmiotów wydobywających waluty wirtualne

Interpretacja dyrektora KIS stanowi cenną wskazówkę interpretacyjną dla podmiotów wydobywających waluty wirtualne.

Skutki dla podatników

W interpretacji przesądzono, że wydatki poniesione na zakup sprzętu komputerowego do wydobywania kryptowalut, jak też na energię elektryczną i serwis komputera mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Należy jednak pamiętać, że omawiana interpretacja wydana została na rzecz podmiotu, który nie zamierza kopać kryptowalut na własny rachunek. Wydobywanie waluty wirtualnej „dla siebie” implikuje powstaniem przychodu z tytułu odpłatnego zbycia waluty (zyski kapitałowe w podatku CIT lub kapitały pieniężne w PIT), zaś kosztem podatkowym mogą być jedynie wydatki poniesione na bezpośrednie nabycie kryptowaluty.

Organy podatkowe oraz sądy stoją przy tym na stanowisku, że wydatki poniesione na zakup sprzętu komputerowego i energii elektrycznej potrzebnej do kopania kryptowalut stanowią koszty o charakterze pośrednim. Takie wydatki nie będą mogły być zatem kosztem uzyskania przychodu.

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 maja 2023 r. (nr 0114-KDIP2-2.4010.145.2023.1.IN).

 

Autor:

Jakub Sitarski

Jakub Sitarski

Autor: Jakub Sitarski

Radca prawny, doradca podatkowy specjalizujący się w obsłudze prawno-podatkowej przedsiębiorstw. Na co dzień związany z tematyką podatku VAT, PIT, CIT oraz akcyzy. Pełnomocnik procesowy podatników w sporach z organami podatkowymi. Od 2017 r. związany z Kancelarią prawną prof. W. Modzelewskiego. Autor licznych publikacji
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz